Alo Şikayet Hatları

Alo Şikayet Hattı;

Ülkemizde eğitimden sağlığa, turizmden vergi işlemlerine kadar vatandaşların bir çok kurum ile ilgili olan problemleri alo şikayet hatları sayesinde çözüme ulaştırılıyor. Ayrıca alo şikayet hatları sayesinde yaşanan bir çok aksaklık ve ekonomik kayıpların önüne geçiliyor.

Peki bu ihbar ve şikayet hatları nelerdir?

Alo 150 Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi): Bu sistem vatandaşın devletle iletişim kurmasını sağlayan bir köprü görevi görmektedir. Bimer’e telefon, internet sayfasındaki form veya e-posta ile ulaşabilmek mümkündür. Bimer’in telefon numarası alo 150’ dir. Bilgi edinme yasası çerçevesinde kamu kurumlarından ve valiliklerden edinilmek istenen her türlü bilgi Bimer aracılığı ile talep edilebilir. Ayrıca kamu kurumları ile ilgili dilek, istek ve şikayetler, herhangi bir suç ile ilgili ihbarlar, kamu kurumlarındaki genel müdür ve üst düzeydeki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları Bimer üzerinden şikayet edilebilir.

Alo 147 Meb Şikayet ve İhbar Hattı: Ülkemizde eğitim ve öğretim başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığıyla alakalı olarak  özel okul problemlerinden tutun da öğrenci servisleri ve okul kantinlerine kadar yaşanan her türlü problem bu hat sayesinde yetkili mercilere iletilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca alınan bu şikayet ve ihbarların inceleme ve araştırmayı gerektirmesi veya Bakanlıkça işlem yapılmasını zorunlu kılması, anında cevap verilemediği durumlarda ilgili kurumlarla iletişime geçilerek en geç 72 saat içerisinde vatandaşların bu talepleriyle ilgili telefon, SMS veya e- posta aracılığıyla geri bildirim yapılmaktadır.

Alo 179 Turizm Danışma Hattı: Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Muğla Valiliği bünyesinde hizmet vermekte olan Alo 179 Turizm Danışma Hattı Yerli-yabancı turistler ve Muğla halkı turizm ile ilgili toplumu rahatsız eden herhangi bir olumsuzluğa çözmek amacıyla hizmet vermektedir.

Alo 175 Tüketici Danışma Hattı: Tüketiciler satın aldıkları her türlü ürün ve hizmetlere yönelik tüm şikayetler ve ihbarları ALO 175′e paylaşabilir.

Alo 444 1 178 RTÜK Şikayet Hattı: Vatandaşlar, rahatsız olduğu televizyon programları hakkındaki şikayetlerini daha kolay ve ayrıntılı iletmek için 444 1 178 numaralı alo şikayet hattını arayabilirler.

Alo 153 Beyaz Masa: İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan iletişim hattı ile vatandaşlardan gelen ulaşımdan ve çevre temizliğinden tutun da yerel yönetimle alakalı her türlü talep ve şikayetler ilgili birim aracılığı ile çözülmektedir.

Alo 444 0 189 Vergi İhbar Hattı: Ülkemizin ekonomisi için en önemli hatlardan biridir. Alo 4440189 bir vergi ihbar hattıdır. Bu hatta her yıl 50 binin üzerinde ihbar geliyor. İhbar edenler ihbar meblağının yüzde 10’u kadar para ile ödüllendiriliyor.

Alo 170 Çalışma İhbar Hattı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Alo 179 iletişim merkezini devreye soktuğu şikayet hattına soru ve görüşlerin yanı sıra ihbar da yapılmaktadır. Hatta kayıt dışı çalıştırmaya yönelik ve anlaşmalı boşanma ihbarları da yapılabiliyor.

Alo 174 Gıda Hattı: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından devreye sokulmuştur. Gıda üreticileri, satıcıları ile her türlü temizlik ve bozuk gıda ile alakalı ihbar ve şikayetler bu alo şikayet hattına yapılmaktadır.

Alo 185 Kaçak Su ihbar Hattı: Tüm bölgelerde susuzluğa neden olabilecek arızalar ve gelen kaçak su ihbarları için ALO 185 ihbar şikayet hattı aranabiliyor.

Alo 136 Gümrük İhbar Hattı: Bu alo şikayet hattına bir senede yaklaşık 170 bin ihbar yapıldı. İhbarlar sonucunda milyonlarca lira değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı.

Bilişim Suçları İhbar Hattı, ihbarweb.org.tr: İnternet üzerinden gerçekleştirilen her türlü yasa dışı faaliyetleri şikayet etmek için 0212 636 2973 bilişim suçları İhbar numaralarını arayabilirsiniz.

Alo 157 İnsan Ticareti Mağdurları Acil Yardım ve İhbar Hattı: İnsan Ticaretine Kayıtsız ve Tepkisiz Kalmayın sloganı ile yürütülen kampanyada hem mağdurlar, hem de vatandaşların bu hattı aramaları isteniyor.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (4)
İbrahim Ç.

Sayın sosyal güvenlik bakanlığı, ben emekli memurum, emekli sandığından maaş alıyorum ancak her ay maaşımdan asgari 30 tl’nin üzerinde kesinti yapılıyor ama bu her ay. ben üç ayda bir ilaç yazdırıyorum, kesilmeyen ay yok. nisan mayıs ayında aynı meblağlar kesildi, itiraz ettim, maaşıma yansıtıldı geri ödeme yapıldı. aralık ayında 30 tl, ocak ayında yine 30 tl, şubat ayı maaşıma baktım 81.70 tl kesilmiş. yetkililerden bu konunun araştırılmasını istiyorum, gereği için ilgili sgk kurumuna havalesini arz ederim.

Seniha Y.

istanbul ibb’de 2.iş hakkından yararlandım kadrolu işçi olarak, sendika mahkemelik 2010′dan buyana sözleşme yapılmamış 2014′te de yapılmayacakmış. sözleşme olmadan bizim maaşımız yükselmiyor mağdur olan sadece ibb’ye atanan şehit ve gazi yakınları, canını kaybedenler bizi beklemek için değil vatanı uğruna canını feda ettiler, bizleri de sizlere emanet ettiler. sizler de bizim işimizin biran önce düzeltmenizi rica ediyoruz. şehit ve gazi yakınları nolur bizlere sahip çıkın. mahkemelik sendikalar hizmet iş ve belediye iş artık yetki alsınlar, yazık bize her ay 1 yevmiyemiz kesiliyor, nasılsa alacak onlar parasını olan bize oluyor. biz kimden alacağız, devlet büyüklerinden rica ediyoruz.

Bayram .

Selam ben açıköğretimde okuyorum ama sınava girdiğim okulda motivasyonu bozuyorlar, megafondan yüksek sesle anons yapıyorlar. ben hiçbir okulda görmedim, bu okulun müdürü okulu satın almış da bizim haberimiz yok.

Leyla G.

Facebook’ta bazı sayfalarda kişilerin kendi sayfalarındaki en doğal hallerindeki resimlerini indirip, kendi kötü amaçlı sayfasında bütün kişisel haklarımızı çiğneyerek kullanılmaktadır. Hem özgürlüğümüze hem maneviyatımıza verilen zararın telafisi adına en acil şekilde müdahale edilmesini arz ederim. Saygılarımla.

Ekim 10, 2013
Yorum : 4
Okunma : 4.196