Bimer Başbakanlık İletişim Merkezi

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) bilişim, iletişim ve hızlı internet teknolojileri kullanılarak başbakanlık tarafından hayata geçirilen vatandaşla kamu kurum ve kuruluşları arasında gerçekleştirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. 21. yüz yıl iletişim çağını yaşadığımız şu günlerde kaliteli, düzgün ve sağlıklı işleyen bir halkla ilişkiler uygulaması için günümüz bilişim teknolojilerinin kullanılması bir mecburiyet haline gelmiştir.

BİMER ile oluşturulan bu hızlı iletişim sistemi sayesinde vatandaş ile devlet arasındaki tüm ileri teknoloji ve bilişim kanallarının hepsi açık tutularak vatandaşların şikayet ve bilgi alma konularındaki başvurularının 7 gün 24 saat ve ülkenin en ücra köşesinden yapılabilmesinin yanı sıra, yapılan başvurulara verilen cevapların da çabuk, etkin ve daha ekonomik bir şekilde yürütülmesine olanak sağlanmıştır.

BİMER vatandaşlarımızın devletle iletişim kurmasını ve her türlü problemini çözmeyi amaçlayan bir köprü görevi görmektedir.  BİMER’e vatandaşlarımız günün her saatinde telefon (çağrı merkezi), basbakanlik.gov.tr internet adresindeki form veya e-mail ile ulaşabilmektedir. Bimer’in telefon numarası 150′dir. Bimer’e diğer iletişim kanallarından ulaşmak için Bimer’in resmi web sitesini ziyaret ederek diğer iletişim adresleri bulunabilir.

Ayrıca vatandaşlar Valilik ve Bakanlıklar’ ın Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’na bizzat gelerek bilgi edinme talebinde bulunulabiliyor. Örneğin, bir kamu kurumunda çalışıyorsunuz ilgi amiriniz tarafından psikolojik baskı yapıldı veya bir kamu kurumunda ilgili işleminizde devlat dairesindeki memur sizinle ilgilenmedi ve hakaret etti. Alo 150 ‘yi arayarak şikayet başvurusu yapabiliyorsunuz. Vatandaşlar eğer isterse eğitim ve sağlıktan tutun da vergi dairesi ve belediyelerle ilgili her türlü şikayetin yanında görüş, öneri, eleştiri, bilgi alma ve insan hakları ihlalleri bildirme işlemini bu hat aracılığıyla gerçekleştirebilir.

Alo 150 Bimer numarası herhangi bir şehrimizden arandığında o ilin valiliğindeki halkla ilişkiler birimindeki görevli personel telefona cevap verir. Yetkili memur karşısındaki bilgisayara Başbakanlık web sayfasından telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve başvurusunu ve konusu ve ayrıntısıyla kaydeder. Daha sonra kayıt altına alınan bu başvuru Valilik’ teki görevli tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne elektronik sistem üzerinden gönderilir. Vatandaşın gönderilen başvurusu Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından kısa sürede neticeye ulaştırılır ve başvuru sahibine sonuç ile ilgili olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

Bu Bimer çağrı merkezine yapılan başvuru eğer herhangi bir Bakanlık veya Başbakanlık ile alakalı ise yine valiliğin halkla ilişkiler birimindeki yetkili aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir. Başbakanlıktaki değerlendirme neticesinde yapılan başvuru Başbakanlık Yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine aynı internet sistemi üzerinden gönderilir ve başvuru ile alakalı hizmet birimi aracılığıyla cevaplandırılır, vatandaşa yine geri bildirim yapılır.

Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir. Bir çok müracaat ise bu sistem sayesinde başbakanlığa iletilmeden valilikler ve yerel yönetimler tarafından çözüme ulaştırılmaktadır. BİMER uygulaması internet ağı üzerinden bir sistemle yapıldığı için ülkemizin en ücra köşesindeki bir köyden yapılan başvuru ve bu başvuru ile ilgili yapılan her türlü işlem Başbakanlık bilgi işlem servisi tarafından takip edilebilmektedir.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (156)
Fırat A.

Sayin basbakanim, yeni dogmus bir kizim var iyi bir esim sukur gidebildigim bir isim var, yani bu hayatta mutlu olmama sebep herseye sahibim ama simdilik ve boyle giderse hepsini kaybedecegim sebebi ise benim adima acilan bircok sirket ve onlarin borclari, cezalari. ne olur bu konuda sizden allah rizasi icin yardim istiyorum. lütfen bana yardım edin.

Mustafa .

Sayın başbakanım, devlet hastaneleri yapmışsın çok güzel ama içerisinde çalışan personel ve doktorların inanın doktorlukla alakaları yok. iki tane çocuğumuz düşük yapıp öldüler, tabi takdir-i ilahidir sözüm yok fakat bize aynı bir saf muamelesi yapıyorlar ve hastanenın pıslıgınden geçilmiyor. saglık bakanınızı size zahmet gorevlerını yapmaları istersenız sıze her zamankı gıbı minnettar kalırız, saygılarımla.

Gülistan A.

sayın başbakanım, ben dul, yetim, kalbinden, beyninden hasta 68 yaşında bayanım. oğlum kaza geçirdi topal kaldı, evlenemedi yokluktan. ben de damatlarımın yanında duruyorum. dul aylığım yetmiyor, lütfen bana yadımcı olun, babamdan yetim, bağkur aylığını alayım da ahir ömrümde azıcık rahat edeyim, oğlumu evlendireyim. benim derdimi kimse bilmiyor, sizden rica ediyorum beni duyun.

Ramazan .

Sayın başbakanım, katiplik sınavlarında 2012 puanı baz alınıyor, 2014 olmasını istiyoruz. Bilgilerinize arz ederim.

Şevket İ.

Antalya alanyanın merkez mahallesi olan yasırali mahallesinde içme suyu şebekesi, içme suyu yoktur. insanlar ihtiyaçlarını eşek ve hayvanlarla uzaklardan taşımaya çalışıyorlar. Sayın başbakanım gereğinin yapılmasını saygıyla bilgilerinize arz ederim.

Sabahattin D.

sayın başbakanım, türkiyede nezaman torpil kalkacak, neden bir iş imkanı oldumu ya zenginler alıyor yada torpilliler. kiralık evde oturuyoruz, yılardır başvurmadıgımız yer kalmadı malesef bir iş verilmedi. miletvekilinden tut bütün kurumlarda torpil var ne varsa zenginlere var, gün geçtikçe zengin daha da zengin, fakir daha da fakir oluyor. özellikle size güvendigimiz döneminizde daha çok oluyor, sizden bu konuda duyarlılık bekliyoruz.

Ağustos 29, 2013
Kategori : Tüketici Hukuku
Yorum : 156
Okunma : 10.498