Bimer Başbakanlık İletişim Merkezi

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) bilişim, iletişim ve hızlı internet teknolojileri kullanılarak başbakanlık tarafından hayata geçirilen vatandaşla kamu kurum ve kuruluşları arasında gerçekleştirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. 21. yüz yıl iletişim çağını yaşadığımız şu günlerde kaliteli, düzgün ve sağlıklı işleyen bir halkla ilişkiler uygulaması için günümüz bilişim teknolojilerinin kullanılması bir mecburiyet haline gelmiştir.

BİMER ile oluşturulan bu hızlı iletişim sistemi sayesinde vatandaş ile devlet arasındaki tüm ileri teknoloji ve bilişim kanallarının hepsi açık tutularak vatandaşların şikayet ve bilgi alma konularındaki başvurularının 7 gün 24 saat ve ülkenin en ücra köşesinden yapılabilmesinin yanı sıra, yapılan başvurulara verilen cevapların da çabuk, etkin ve daha ekonomik bir şekilde yürütülmesine olanak sağlanmıştır.

BİMER vatandaşlarımızın devletle iletişim kurmasını ve her türlü problemini çözmeyi amaçlayan bir köprü görevi görmektedir.  BİMER’e vatandaşlarımız günün her saatinde telefon (çağrı merkezi), basbakanlik.gov.tr internet adresindeki form veya e-mail ile ulaşabilmektedir. Bimer’in telefon numarası 150′dir. Bimer’e diğer iletişim kanallarından ulaşmak için Bimer’in resmi web sitesini ziyaret ederek diğer iletişim adresleri bulunabilir.

Ayrıca vatandaşlar Valilik ve Bakanlıklar’ ın Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’na bizzat gelerek bilgi edinme talebinde bulunulabiliyor. Örneğin, bir kamu kurumunda çalışıyorsunuz ilgi amiriniz tarafından psikolojik baskı yapıldı veya bir kamu kurumunda ilgili işleminizde devlat dairesindeki memur sizinle ilgilenmedi ve hakaret etti. Alo 150 ‘yi arayarak şikayet başvurusu yapabiliyorsunuz. Vatandaşlar eğer isterse eğitim ve sağlıktan tutun da vergi dairesi ve belediyelerle ilgili her türlü şikayetin yanında görüş, öneri, eleştiri, bilgi alma ve insan hakları ihlalleri bildirme işlemini bu hat aracılığıyla gerçekleştirebilir.

Alo 150 Bimer numarası herhangi bir şehrimizden arandığında o ilin valiliğindeki halkla ilişkiler birimindeki görevli personel telefona cevap verir. Yetkili memur karşısındaki bilgisayara Başbakanlık web sayfasından telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve başvurusunu ve konusu ve ayrıntısıyla kaydeder. Daha sonra kayıt altına alınan bu başvuru Valilik’ teki görevli tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne elektronik sistem üzerinden gönderilir. Vatandaşın gönderilen başvurusu Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından kısa sürede neticeye ulaştırılır ve başvuru sahibine sonuç ile ilgili olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

Bu Bimer çağrı merkezine yapılan başvuru eğer herhangi bir Bakanlık veya Başbakanlık ile alakalı ise yine valiliğin halkla ilişkiler birimindeki yetkili aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir. Başbakanlıktaki değerlendirme neticesinde yapılan başvuru Başbakanlık Yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine aynı internet sistemi üzerinden gönderilir ve başvuru ile alakalı hizmet birimi aracılığıyla cevaplandırılır, vatandaşa yine geri bildirim yapılır.

Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir. Bir çok müracaat ise bu sistem sayesinde başbakanlığa iletilmeden valilikler ve yerel yönetimler tarafından çözüme ulaştırılmaktadır. BİMER uygulaması internet ağı üzerinden bir sistemle yapıldığı için ülkemizin en ücra köşesindeki bir köyden yapılan başvuru ve bu başvuru ile ilgili yapılan her türlü işlem Başbakanlık bilgi işlem servisi tarafından takip edilebilmektedir.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (138)
. A.

28 yaşında evliyim ve 1 çocugum var, bir tanesi de yolda, tokat’ta yaşıyorum işsizim. Çok zor durumdayım, kiseden yardım falan istemiyorum sadece iş. Alın terimle çalışıp çocuklarıma helal lokma yedirebileceğim bir iş istiyorum.

. A.

Sayın başbakanım, adalet sistemindeki karışıklığın ve aksaklığın giderilmesini rica ediyorum. İki aydır hapishanede duruşmasız yatan kuzenimin hala duruşma tarihi verilmeden yatıyor. Adalet sistemindeki bu aksaklıkları gidereceğinize inanıyorum fakat mağduriyetimizi duyurmak istedik. Teşekkür ederiz.

. H.

Sayın başbakanım, ben 60 yaşındayım, tek başıma yaşıyorum, eşim vefat etti. 2 aylık dulluk maaşı 500 tl alıyorum fakat yetmiyor. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

. K.

Sayın Başbakanım, sizden ricam işçiler için emeklilik yasasına lütfen bir el atın. İşçiler çok zor şartlarda çalışıyor hiç bir sosyal hakkımız yok, biz köle değiliz. Bütün yasalar memurlar ve vekiller için çıkarılıyor, işçiye birşey yok, ben 44 yaşındayım 30 yıldır çalışıyorum. Ölenler hep işçi, mağdur olan işçi, memleketin yükü işçinin sırtında, işçinin hiç bir değeri yok, bu nasıl adalet Sayın Başbakanım. Bu mağduriyetimizi giderin lütfen, saygılar.

. E.

Sayın Başbakanım, çok büyük hakzızlık var, ben 32 senedir çalışıyorum, sigotaya giriş 1983, adam 25 sene çalışıp emekli oluyor. Herşeye çözüm buluyorsunuz buna da bir çözüm bulsanız.

. A.

Seçimlerden sonra konya cihanbeyli kandil kasabasının çöplerini 1-2 kere boşalttılar bir daha gelmediler. Sizden ricam bir çöpleri boşaltıp götürsünler.

. O.

Sayın Başbakanım, ben Konya’da nakliyeciyim ve şu anda çok perişanız, önce 10 numara yağ vardı bir de Suriye mazotu çıktı. Arada 2.5 tl fark var, bunu yakanlarla rekabet yapamıyoruz, ister istemez nakliye fiyatlarını geri çekiyorlar. Biz mazot yaktığımız için her ay bir arabamı kaybediyorum, yani satıyorum. Daha önüne geçmeyi düşünmüyor musunuz yada serbest kalsın herkes yaksın. Bu işin sonu nereye gidecek kendimi düşündügüm kadar işçilerimi de düşünüyorum, maaşları ödemek için çok sıkıntılar yaşıyoruz, ne olur el atın artık.

. S.

Sayın Başbakanım, ben özel sektörde fırın işçisiyim, ne çocuk parası alabiliyoruz, 12-13 saatten aşağı çalışmıyoruz, izin günlerimiz dahi yok. Bu konuyla da ilgileneceğinize en içten kalbimle inanıyorum.

. Ş.

Evimin önünden motorum alındı, 5 kez emniyet müdürluğüne gitim ve hiç bir sonuç alamadım. Motorun alındığı anın kayıtları da var elimizde, buna rağmen ilgilenilmedi. Sizden yardım istiyorum, lütfen yardım edin.

. G.

Sayın Başbakanım, ben 15 senedir hem dul hem yetim hemde öksüzüm. Babamdan maaş alıyorum fakat ablam aylığımın yarısını aldı, eşi vefat edince hem eşinden hem babamdan alıyor. Eşi tarımdan olduğu için babamınkini de almaya hak kazanmış, babamın ve eşinin parası 1500 tl alıyor ama benim beyiyimin sigortası yok, ben ablam almadan önce bana yetiyordu ama şimdi 480 tl aylık alıyorum. Ablamın iki evi, iki tane arabası var ve iki tane çocuğunun biri 7000 biri 5000 alıyolar, bu işe bir çozüm.

. T.

Allahıma binlerce şükür olsun maddi olarak hiçbir talebim yok. Ben Artvin yusufeli kılıçkaya köyünden, şuan istanbul’da ikamet etmekteyim. Sizden tek ricam eğer ki size bunu okuturlarsa, okutmazlarsa da önemli değil canınız saolsun, içten söylüyorum Allah’ın nihayeti üzerinde olsun, ömrü hayatımda istediğim tek şey iman ve itikatten başka eşimle sadece sizin karşınızda durup o hürmetli elinizi sıkmak ve bana ve aileme bir tek fatiha okumanızı istiyorum. Başka hiçbir isteğim yok. İnanıyorum ki sizin duanız da içiniz gibi temiz olur. Bu dünyada şükürden başka hiçbir dileğim yok. Huzur, huzur, huzur. Allah’a emanet olun.

. M.

Sayın Başbakanım, Antalya kaş palamut köyünden yazıyorum, köyümüzün içme suyu elektirikle basılıyor, tesis günün 24 saati çalışıyor. 2000-2010 yılları arasında kaçak elektirikle çalıştı, 10 yılda yatan para tedaş’a göstermelik iki üç bin lira oysa yanan elektirik belki de 10 yılda tahminen 400 bin lira. Gereğinin yapılmasını arz ederim, saygılarımla.

. İ.

Ne olur Aayın Bakanlarım, şu çocuk ölümlerine bir son verilsin.

. N.

Sayın Başbakanım, Kahramanmaraş 12 şubat ilçesi Tekir mahallesinde ikamet etmekteyim. Şikayetim Tekir semtimizde tarım alanı kısıtlı olmasına rağmen meyve ve sebze yetiştirilemiyor.B unun sebebi yaygın halde kanada kavağı dikilmektedir. Dikimin yasaklanmasını istemekteyim. 6 yıl oldu 3 dönüm elma bahçesi yaptım hasatı tam alamıyorum. Bu ağaçlara kuş bile konmuyor. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

. M.

Halkbankası çalışanıyım, bizlere geriye dönük 2011 yılı itibariye fazla mesai ödemesi yaptı, yanımdaki mesai arkadaşım 2 yıllık para aldı, ben 15 yıllığım hiç para almadım ve bana neden ödeme yapılmadığı ile bilgilendirilmedim. 2 çocuğum var, o ise bekardı. Çok üzüldüm ve zoruma gitti.

. C.

2006 yılında almış olduğum yapı ruhsatıyla binamı bitirdim ama bitiş almadım. 2011 yılında ruhsat sürem doldu ve yeniden tadilat yaptırmak için dilekçe verdim, projeye tadilat yaptırdım ve daha önce de tek olan oto parkı pendik belediyesi keyfi bir kararla iki otopark istediler. Yedi sene önce biten binanın neresine iki oto park istiyorlar, hiç mi mantıklı kimse yok, bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Bben yaptım oldu, benim yaptığımm doğrudur olmasın, bu belediyelere birileri dur desin.

. O.

5 yıl çalışmış oldugum bir akaryakıt fırması tazminat ve yasal haklarımızı ödememek adına iş çıkışı verdi. Yasal olmayan şekilde tanker kullandırıp bizleri kandırdı, iş verenleri maddi imkansızlıktan mahkemeye veremedim. Bu konuda yardımlarınızı beklliyorum, lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

. Y.

Benim şikayetim kullandığım avea gsm şirketi hakkında, 37 tl’lik faturam değilde bana 4000 tl kesmişler, acil yardımınıza ihtiyacım var, yoksa benden 4000 tl faturayı alacaklar. saygılarımla.

. F.

Sayın büyüklerim, ben İstanbul anadolu yakası beykozdan. Yaklaşık 10 gündür su akmıyor, temizlikden uzak kaldık, Allah aşkına buna el atınız.

. S.

Sayın Başbakanım, ben Amasya’da okuyorum ve kyk yeşilırmak yurduna çıktım asil değilim, misafir olarak kalıyorum. Kaldığımız yer 44 kişilik ve hiç rahat değil, uyuyamıyoruz. Benim gibi birçok arkadaşım bu nedenden dolayı şikayetçi. Bize diyorlar ki, sizi asil yapmayacağız seneye başvurun tekrar. Biz seneye de mi bu şekilde misafirhanelerde sürüneceğiz, bizi bu konuda bilgilendirin lütfen.

. M.

Çalışma bakanlığı müfettişlerini şikayet etmek istiyorum. Ben halk bankası’nda 15 yıldan bu yana çalışmaktayım. Bizlere geriye dönük 2011 yılı fazla mesaisini verdiler. Ben hiç almadım, yanımdaki arkadaş benden önce çıkardı o 3000 tl mesai aldı ve alanlar çoğunlukta ama benim ekranım 18:30′dan sonra açık değilmiş ve hesaplama nasıl yaptılar bilinmiyor. Yani 2 arkadaştan 1′i mesai alıyor diğeri almıyormuş.

. H.

Bizim bir imamımız var inşaat işi buldu mu gidiyor. Milas’a gider 15-20 gün rapor alır, ne ezan okur ne namaz kıldırır. Varsa yoksa inşaat işi, elektrik su işi. Bunun gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

. H.

Sayın Başbakanım, 22 yaşında engelli kızım var, gözleri yüzde 30 görüyor zihinsel engeli de var, raporu oldugu halde maaş alamıyor. Kendimde astım, şeker, tansiyon vs hastalıklarım var, benim de raporlarım var maaş alamıyorum. Sinir haplarıyla ayakta duruyorum.

. A.

İzmir karabağlar aşıık veysel mahallesi dere boyu yeşil alandaki otlarımız adam boyunu bulmuştur. Şu anda otlar kurumuş olup yanmaya müsaittir, otlar yanar ise içindeki ağaçlar da yanacaktır. Karabağlar belediyesini aradım grevde olduklarını, şu anda birşey yapamayacaklarını söylediler. Eğer yanar ise güzelim ağaçlara yazık olacak, vicdanen ve vatansever olarak üzüleceğiz, gerekenıin hemen yapılmasını rica ederiz.

. O.

Almanya’dan yazıyorum, Sayın başbakanım, bugün Kosova-Türkiye milli maçı vardı, milli maçımızı ne yazık ki yurtdışında olan vatandaşlarımız seyredemedi. Trt bir aydır reklam veriyor dünya kupasının maçlarını Sayıb Başbakanım. Ben 41 senedir Almanya’dayım, Alman milli maçlarını sadece Alman devlet kanalları verir. Milli maçları Türkiye’de özel kanal veriyor. Bu 4.yazım. Sadece şunu hatırlatayım milli maçlarda para kazanılmaz, saygılarımla.

. G.

Saygıdeğer Başbakanım, benim kızım lise öğrencisi, derslerinde başarılı fakat 12 gün özürsüz devamsızlığı var ve sınıfta kalacak. Lütfen buna bir çözüm bulu musunuz, mevzuatta bir değişiklik yapamaz mısınız. En kısa sürede cavap bekliyorum, sevgi ve saygılarımla.

. R.

Sayın başbakanım, lütfen Binöl’e bir denetim heyeti gönderin de şu yolların haline baksınlar, bıktık artık tozdan, çukurlardan. Sizi çok seviyoruz.

. Y.

Ben aksaray ili ortaköy ilçesi balcı koyü muhtarıyım. 25.05.2014 tarihinde saat 15:30′da aksaray orman mudürlüğüne yapmış olduğum ihbara, evet ekip yönlendireceğiz denildi ama gelen hiç bir kimse olmamıştır. Orman içinde yaklasık 150 kadar büyük baş hayvan otlatılmaktadır. Bir orman köyü ve muhtarı olarak burada ormanın telef oluşunu sadece seyretmekteyiz. Orman mudürlüğümüz bu konuya kayıtsız kalarak, yapmış olduğum ihbar neticesinde, ne gelmişlerdir nede arayarak benden bu konuyla alakalı bilgi almışlardır. Hala o hayvanlar orman içinde her gün otlatılmaktadır. Bizim orman sahası tehtid altındadır, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

. F.

Sayın Başbakanım, ben jandarma komando olarak askerlik yaptım ve uzman erbaş olmaya karar verdim. Ne yazık ki düztaban olduğumdan dolaı elediler beni, normal şartlarda düztaban her kimse komando olarak askerlik yapmaz, operasyona katılmaz. Bu şartlar altında Tsk’da görev yaptırdılar bana, madem uzman erbaş yapmadılar düztabanlıktan komando da yapmayacaklardı. Maddi ve manevi yıpranma payımdan yararlanmak istiyorum, gereğinin yapılmasını arz ederim.

. S.

Şikayet değil ricada bulunuyorum. Bizler de ssk sonrası doğum yapanlar, askerlik borçlaması yapanlar gibi keşke ssk sonrası doğumlara 3 değil de 2 hak verilseydi de bizlerle adil paylaşım olsaydı, saygılarımla.

. M.

Diyarbakır memursen toki evleri hazırlanmış bitmiş, mamafi teslim edirmiyor. Kanal bağlantısının yapıldığını söylüyorlar. Sene başından beri düzgün bir çalışma görmedik, biz fakir vatandaşlarız, hem taksit ödüyoruz hem kira. Evlerin teslim edilmediğinin sebebini bilmiyoruz, bize açıklama yapılmadı.

. A.

2 yıldan beri ssk’dan alacağımı alamıyorum. Ssk’nın kendi alacağı olsa hemen faiziyle alıyor, biz de 2 yıldan beri kapı kapı sürünüyoz.

. M.

Sayın başbakanım, hayatımda en çok istediğim şey polis olmaktı, 3 senedir bugünü bekliyordum. Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim fakat benim bütün emeklerimi 4 güne sığdırdılar . Mülakatları geçtim 04-09 haziran tarihleri arasında yazılı sınav için 50 tl yatırdım. Polis akademisi başkanlığı sitesini her gün takip etmeme rağmen orada olmayan bilgi yüzünden şuan sınava giremeyeceğim. Ben yıllardır polis olmanın hayalini kurdum, lütfen sesimi duyun. Haftalardır, aylardır deli gibi ders çalıştım ama sadece sınav yerini seçemediğim, bu konuda bir bilgim olmadığı için her şeyi, sınava girme hakkımı kaybettim. Ben sahipsiz olmadığımı, okuyan bütün gençlerin arkasında olduğunuzu düşünüyorum.

. Z.

15.06.2014 pazar günü istanbul esenler otogarına misfirlerimi bırakmak için gittim. Girişte 25 dakika Ukome kararınca ücretsiz tabelası var. Otogar içinde 15 dakika kalmama ragmen benden 8 tl ücret istendi, 25 dakika ücretsiz değil mi diye sordum, gişe memuru bana giriş cıkış 8 tl dedi. Giriş çıkışlarda kocaman tabelalarla 25 dakika ücretsiz yazısına ragmen halkımızdan ücret talep edilmesini kınıyorum. Ya üzerimde para olmasaydı ne yapardım gişe önünde? Otogara giriş ücretinin kaldırılmasını rica ediyorum yada ücretsiz yazısını kaldırsınlar millet ona göre hareket etsin. Saygılarımla.

. S.

Cuma akşamı saat 18.00 – 19.00 arası 10 yaşındaki kızım Zeynep Sena A.’yı Konya zindankale ağız ve diş sağılığı diş hastanesine götürdüm. Aciller saat 11′e kadar bakıyor biliyorum, gittiğimde açıkmış girişteki kayıt yapan sekretere sordum kızımın dişinde bir sorun vardı anlattım da. Köpek dişi, süt dişleri çıkmadığı için üstten çıkmış Dr’a bir danışalım eğer müdahele gerekirse kayıt yaptırırım dedim. Bana, hayır önce kayıt yaptıracaksınız dedi yaptırdım, doğru dürüst kimse yoktu, kapıdan girdim düğmeli bir kapı çocukla beraber dr. hanım yani dr. betül hanıma anlattım daha kapıdan iki adım atmadan sağolsun buyrun dedi ya insan bi bakar yüzümüze baktı iki kelime konuştu sadece ortodontiye gideceksin dedi, acaba diyorum acil dr.’ları kelle başına iki kelime konuşmaya mı para alıyor, sekreterleri de tembihlemişler herhalde ki geleni hemen kayda al, muayene olsun olmasın diye. Ben şimdi iki kelimeye kayıt parası ödeyeceğim, bu adalet mi. Bu tür aksaklıkların giderilmesini ilgili birimlere şikayet eder, sekreterlerin ve dr.’ların hastalara karşı daha anlayışlı olmasını beklerim. Konya il sağlık müdürlüğü yetkililerinin bilgilerine arz ederim.

. B.

Sayın yetkililer, bizim bu bölgede içme suları resmen çamurlu akıyor, sabahtandır gerekli yerleri arıyorum ve beni geçiştiriyolar. Bu suyu biz burada hayvanlara bile vermiyoruz çünkü o bir canlı ama sağolsun saski ücret karşılığında bu suyu bize veriyor. Allah rızası için buna bir çözüm ve yerinde inceleyerek değerlendirme yapmanızı istirham ediyorum. Dün akşam bolca resmini çektim suyun akarken ben de mevcuttur. Saygılar.

. İ.

Kayseri melihşah vakıf üniversitesi kampüs alanını genişletmek için 4 defa imar değişikliği yaparak biz mülk sahiplerini mağdur ettiler. Bu olayı ancak yerel yönetime bırakmadan siz çözerek mağduriyetimizin giderilmesini önemle arz ederiz.

. S.

1986-2000 yılları arasında mükelleftim, torba yasada bağkurlular için geriye dönük ödeme hakkı istiyoruz.

Ağustos 29, 2013
Kategori : Tüketici Hukuku
Yorum : 138
Okunma : 10.426