Bimer Şikayet

Bimer hangi amaçlar için kullanılabilmektedir?

1- Bilgi edinme yasası kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarından ve valiliklerden edinilecek bilgiler bu sistem aracılığı ile kolayca talep edilebilir.

2- Kamu kurumları ile ilgili temenni, görüş ve şikayetler ile veya herhangi bir suç ve suç örgütü ile alakalı ihbarlar bu sistem üzerinden yapılabilir.

3- Kamu kurumlarındaki genel müdür ve en üst seviyedeki amirlerin yanlış uygulama ve mobbing vb. davranışları kamu görevlileri etik kuruluna bildirilerek şikayet edilebilir.

Bimer’e vatandaşların yaptıkları müracaatların neticesi müracaat yaparken hangi iletişim kanalıyla kurulmasını istediyse vatandaşa o kanalla iletiliyor. Ayrıca E-devlet hizmetlerinin verildiği turkiye.gov.tr adresindende e-devlet şifresiyle giriş yapılarak müracaatın sonucu görebilir veya Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranından yine müracaatla alakalı her türlü bilgiye ulaşabilir.

Bu sayede sorununu alt kademelerde ve yerel birimlerde çözemeyen vatandaşlar alo 150 bimer şikayet veya basbakanlik.gov.tr internet adresindeki başvuru formunu doldurarak derdini hiç çekinmeden anlatabiliyor. Başbakanlık internet adresi üzerindeki Bimer başvuru sonucu sorgulama sayfasından da başvuru tarih ve sayısı ile başvuru takip edilebilir.

Vatandaşlara Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Dilekçe Hakkı Kanunu çerçevesinde 15 gün içinde geri cevap istendiği taktirde yazı ile veya e-posta ile geri bildirim yapılması zorunludur. İlgili yasa çerçevesinde cevap alınamayan müracaatlar  için cevap beklediğiniz kamu kurum, kuruluş veya yerel yönetimleri vatandaşların dava etme hakkı bulunmaktadır.

Bu uygulama vatandaşların mutlaka kullanması gereken güzel bir hizmettir. Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi) uygulamasının diğer önemli amacı ise vatandaşları bilinçlendirmektir. Vatandaşların kanuni haklarını bilmesine ve hakkını araması için kurulmuş bu uygulamada  “Bimer’i arıyorum yasal hakkımı kullanıyorum! afisleri tüm resmi dairelerde asılmış ve resmi kurumların internet sitelerinde yayımlanmıştır.

Memurlar.net sitesinin yaptığı bir ankete göre, Bimer uygulamasını hiç kullandınız mı anket sorusuna 3 günde 15,879 kişi oy kullanmıştır. Hayır hiç kullanmadım diyenlerin oranı yüzde 45.7, evet kullandım fakat problemin çözülmedi diyenlerin oranı yüzde 36.2, evet kullandım memnun kaldım diyenlerin oranı yüzde 18 olmuştur.

Eğer herhangi bir konuda haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanuz Bimer’e başvuruda bulunarak hakkınızı zahmetsiz ve kolay bir şekilde arayabilirsiniz. Yasaları devlet koyar ama yasaları tüketiciler harekete geçirir.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (19)
M. Yolcu

2013 RAMAZAN AYI UMRESİ İÇİN “45 TL ” YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI VAKIFLAR BANKASI TURHAL/TOKAT ŞUBESİNE YATIRDIM. MALUM NEDENLERDEN DOLAYI UMRE İPTAL EDİLDİ YATIRDIĞIM PARANIN TARAFIMA ÖDENMEDİ, PARANIN TARAFIMA İADE EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUM. GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM.

F. Talaş

Freslook marka bir lens aldım, paketin içinde yırtık oldugunu fark ettim, geri iade için irtibata geçtim firmayla, kabul etmediler.

E. Albayrak

Ben Adıyaman Üniversitesi’nde okuyorum. Üniversitenin yurdunda kalıyorum. Günlük kullandığımız sabah kahvaltılık ve akşam yemek kuponları var. Ancak biz istediğimiz şeyleri alamıyoruz. Kantinde olan her şeyi kuponla almamız gerekirken ancak onların istediği belirlediği şeyleri alabiliyoruz. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

F. Nasiroğlu

Ben Adıyaman Üniversitesi KYK da kalıyorum. Yurt kantininde kuponumuzla orda satılan her şeyi satın alamıyoruz. Sadece kantinin belirlediği ürünleri alabiliyoruz. Örneğin; kek, bisküvi, fanta, çikolata, cips vb. ürünleri alamıyoruz. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

.. Efe.g.

İzmir Bornova tapu Müdürlüğünün Karşıyaka Nüfus müdürlüğne yazdığı bir yazı nedeniyle direk satış işlemi gibi tapudaki çok basit ve en kısa süren bir işlem yüzünden 8nci günü de beklemekteyiz. Elden takiple 2 saatte alınabilecek bir yazı için mağdur olduk. İnternet ve fax gibi hızlı iletişim imkanlarının olduğu ve TAKBİS sistemine geçen TKGM nin bu uygulamasını anlayamadık. 12.11.2013 saat 08:34 te 20136/24777 başvurulu işlememiz hala beklenmekte. Bu nasıl bir iletişim ve bilişim hizmet sektörü, ilgililere duyurulur lütfen.

.. Veyis.b.

Ayvalık, Ali Çetinkaya mahallesi Onursal caddesi 1nci sokakta ikamet etmekteyim. düzenli sabah yürüyüşü yapıyorum. yalıların bulunduğu sokakta çok miktarda köpek var. daha bu sabah 8 köpek tarafından saldırıya uğradım. Canımı zor kurtardım. Belediyece bir tedbir alınmıyor. Böyle devam ederse vatandaş olarak kendimizi müdafaa etmek için tedbirimizi kendimiz alacağız. Şimdiden yetkililelere teşekkürler.

.. Serdal.ç.

Saygıdeğer Başbakanım, kağıthane çağlayanda oturmaktayım, 2012 de daire aldım çok büyük sıkıtılarım var. binamızın logarı belediyenin yolunda ve logar çalışmıyor pislik alt komşumuzun kapısına akıyor. iski ilgilenmiyor, çağırıyoruz yapacağım bir şey yok diyor. bizden para taleb ediyor, şikayetlerimizi iletiyoruz sonuç alamıyoruz. Allah rızası için bir çözüm. Adres levent sokak, vatan cad no 28/1 çağlayan Kağıthane İstanbul.

.. Murat

Selam, ben Manisa Soma’da madende kaza geçirdim 2 parmağım koptu, birini diktiler ama çalışmıyor. İşyerini mahkemeye versem işten atılır mıyım?

.. Ömer.f.y.

ömerli ümraniye 138 nolu hatlarda hala çift bilet uygulanıyor, tek bilete inecek mi.

.. Sinem

Eskişehir Gazi Mustafa Kemal lisesinde sınava giren bir öğrenciyim, sınavda konuşulmaması gerekirken sınav esnasında görevli öğretmen ve sınava giren aday sürekli konuşup beni rahatsız ettiler. bu nasıl bir adalet, insanların dikkatini dağıttılar. hocaların kendi aralarında konuşması da cabası. onların konuşmalarından konsantre olamadım. lütfen bu konu hakkında bir şeyler yapın.

.. Ahmet.c.

29 dairelik site içerisinde 1 dairem bulunmaktadır, bunun 26 dairesi elektrik abonesi oldu 1 ekim öncesi. Şimdi kalan 3 daire abone olup taşınmak istiyoruz abone yapmıyorlar, bizden yapı kullanma izni istiyorlar. Müteahhit firma gitti. bizlere yardımcı olmanızı rica ediyoruz, çok mağduruz. Şimdiden çok teşekkürler, Mersin Yenişehir.

.. Birol.y.

Koçak yayıncılık meb adını kullanarak bilgisayar eğitim paketi pazarlıyor. 1 hafta içinde vazgeçme hakkınız olduğunu söylüyor fakat ertesi gün vazgeçtiğimiz, bunu bizimle irtibata geçenlere sözlü olarak bildirdiğimiz halde bu kararımızı kabul etmiyorlar. Lütfen bize yardımcı olun, ne yapacağımızı şaşırdık.

.. Mehmet.a.

Bağkur’u yapılandırdık, 36 bin lira yatırın, emekli olun dediler. Parayı yatırıp emeklilik dilekçesini gönderdik ama red cevabı geldi, nedeni sorduk odalar birliğine geç kaydımızın olduğunu söylediler ve 1.5 yıl bağkur’u düzenli bir şekilde yatırın 04.01.2014′te emekli olursunuz dediler ama şimdi de askerlik çıkarttılar. Ben bu parayı yatıracak durumda değilim, zor durumdayım. Tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.

.. Hülya

Hülya ben İstanbul zeytinburnu’ndan, kaç gündür ehliyet için emniyetten randevu alamıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz.

.. Pakize

Sayın başbakanım, ben kahramanmaraş elbistandan sizlere yazıyorum. Çocuklarım dersaneye gidiyorlardı ama yarıyıl tatilinden sonra gitmediler. Sizin, dershanelere çocuklarınızı göndermeyin demenizin üzerine aldım fakat dershane bana senetlerimi geri vermiyor ve yasal işlem uygulayacaklarını söylüyorlar. Paranın yarısını ödedim ama geri kalan parayı benden cocuklarım dershaneye gitmedikleri halde istiyorlar. Gerekenin tarafınızca yapılmasını arz ederim.

.. Mustafa

Selam, ben parfüm istedim ama bana 6′lı başka set gönderdiler, geri iade edeceğim telefona cevap vermiyorlar, kapatıyorlar. Bu kişilerden şikayetçiyim, gereğinin yapılmasını arz ederim.

.. A.yıldız.

Çocuk esirgeme kurumundan 8 aydır bir cevap alamadım, ben özürlü bir vantandaşım. Bu konu üzerinde yardımlarınızı beklıyorum.

.. Mahmut.k.

03.07.2014 tarihinde kahramanmaraş araştırma ve eğitim hastenesinde bir tane çocuk nöroloji bölümü var, hastalarla hiç ilgilenilmiyor, geç saate randevu veriliyor o da saat 17:00′a yetişmiyor. Ben hasta babası olarak şikayetçiyim. Bu durumun kısa süre de düzelmesini temenni ederiz.

.. Tuncay.k.

Konya çumra devlet hastanesine 5 temmuz 2014 tarihinde saat 12 ve 13 arasında oğlumu acile getirdim, düşme sonucu üst dudağından yaralı, hemen sağlık mensupları müdahale ettile. Ben doktor kim nerde diye sordum, Dr. M.C.E. benim dedi hastama hiç müdahalede bulunmadı, ben anlamam birşey yapamam dedi. Kendisini uyardım, hastaneden çık git diyerek beni kovdu, kendisine şikayette bulunacağımı söyledim ve hastamı başka bir yere götürdüm. Yarım saat sonra polise gidip haksız itham ve iftira ederek şikayette bulunmuştur. Diğer çalışanlar da doktoru destekleyen beyanda bulunmuşlardır, gereğinin yapılmasını ve mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Ağustos 31, 2013
Kategori : Tüketici Hukuku
Yorum : 19
Okunma : 2.609