Burger King Müşteri Memnuniyetin Bu Mu
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 6798   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Burger King Müşteri Memnuniyetin Bu Mu

13 Kasım 2013 18:46 Sabiha Ö.

Sipariş veriyorum 1 saat geçiyor gelmiyor, arıyorum yeni çıkıyor yoğunluktan dolayı diyor. 15 dakika sonra kapınızda diyor tekrar yarım saat geçiyor telefon ile aranıyorum adresi bulamıyorlar aşağı inmem gerektiğini söylüyorlar. Aşağıda 15 dakika bekliyorum gelen giden yok, tekrar aradığımda siparişimin geri gittiğini öğreniyorum ve haber vermiyorlar. Bu ne sorumsuzluk, bu nasıl bir iş. bana kim yardımcı olacak ? adresin yanlış olduğunu söylüyor, daha önce çok sefer sipariş verdiğim halde sipariş verdiğim yer ise avukatlık bürosu. Bu nasıl bir iş, nasıl bir ticari terbiye anlayışı. insanları önemsemiyorsunuz aksaray şubesi.

Etiket : burger king şikayet burger king şikayetim var burger king şikayet hattı burger king tüketici yorumları burger king müşteri memnuniyeti burger king tüketici hakları burger king aksaray şubesi Okunma : 1877
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (1)

Medine G. 1 Haziran 2019

31.05.2019 saat 23.21'de bağlarbaşı mh balarbaşı cd no 8'de bulunan burger king'den kızıma bir menü almak için girdim, çalışanlar arasında bulunan beyaz gömlekli bir personel girdiğimize gireceğinize bin pişman etti bizi. Bizler de birer çalışan olarak güler yüzün ve memnuniyetin ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Müşteriye bağırarak konuşulmaması gerektiğini çalışanlarınıza öğretememişsiniz. Çalışanınız üf püf şamar oğlanamıyız diye hıyarlarla müşterileri rencide etmekte, buna bir çözüm üretmenizi rica ediyorum. İletişiminizi bekliyorum.

Cevap yaz 0 0
Samsung Servis Memnuniyetsizliği ve Galaxy Note 2 Yurtiçi Kargo 212 km Bir Hafta