Cep Telefonu Şikayetleri

Son bir kaç yıldır akıllı telefon sektörü bilim ve teknolojinin akıl almaz hızdaki gelişimiyle doğru orantılı bir şekilde ilerliyor. Son yıllarda dünyada gerçekleşen devrim niteliğindeki teknolojik değişim ve gelişimlerin ardı arkası kesilmiyor.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre tüketiciler ortalama olarak her 8 ayda bir cep telefonu değiştiriyor. Günümüzde artık 8 çekirdekli android akıllı telefonların hayatımızda yer aldığı bir dönemde yaşıyoruz. Akıllı telefonlara karşı olan bu yoğun rağbet bazı dolandırıcıların da iştahını kabartıyor. Özellikle internet üzerindeki alışveriş sitelerinden 1500 ile 2 bin liralık akıllı telefonları kampanyayla 300 – 500 liraya sattıklarını iddia eden dolandırıcılar, her gün yüzlerce tüketiciyi mağdur ediyor.

Peki tüketiciler nasıl dolandırılıyor? Bu sitelerin piyasaya sürdüğü akıllı telefonların kasaları orijinalleri ile birebir aynı fakat içerik ve donanımları farklı oluyor. Akıllı telefon sahibi olmak isteyen tüketiciler, internet , SMS, e-posta gibi çeşitli iletişim kanallarında uygulanan yöntemlerle satış yapan bu siteler tüketicileri mağdur ediyor. Akıllı telefon piyasasına el atan bu cep telefonu siteleri, fiyatı 1500-2 bin lirayı bulan akıllı telefonlarının bire bir Çin malı kopyasını orijinal olduğu iddiasıyla 300 liraya kadar düşebilen fiyatlarla satıyor.

Ödeme yapıldıktan sonra ise hiç bir şekilde paranızı alamıyorsunuz. Bu durumdan çok sayıda tüketici mağdur olmuş ve tüketici şikayet sitelerinde ve forumlarda şikayetlerini dile getirmiştir. Örneğin, tüketicilerin cep telefonlarına  Samsung Galaxy Express telefonu 299 liraya almaya hak kazandıklarına dair SMS geliyor. Bu mesajı alan cep telefonu abonesi mesajda belirtilen iletişim numarasını arayarak akıllı telefon siparişi veriyor.

Telefondaki kişi, alacağı telefonun orijinal olduğunu, kapıda ödeme olanağı sağladıklarını ve akıllı telefonun 2 yıl garantili olduğunu, isterse 30 gün içerisinde beğenmezse geri iade edebileceğini söylüyor. Satıcı bu telefonun sadece 20 kişiye kampanya ile verildiğini çok şanslı olduklarını belirtiyor. Akıllı telefonu almak isteyen tüketici çok uygun fiyata satın aldığını düşündüğü telefonu kaçırmamak için hemen sipariş veriyor.

Tüketiciye telefon orijinal bir kutuda gönderiliyor. Kutu içerisinde telefonun orijinal gibi görünmesi için tüm aksesuarları, kullanım kılavuzu ve garanti belgesi yer alıyor. Tüketici akıllı telefon kargo tarafından eline ulaştırıldığında kapıda açıp baksa bile ilk anda telefonun sahte olduğunu fark edemiyor ve ödemeyi gerçekleştiriyor.

Bu siteler tarafından satılan bu sahte telefon ‘android’ işletim sistemine sahip olduğu için telefonun menüleri de gerçeğine çok yakın duruyor. Satılan telefonun gerçeğiyle tek benzer yönü kasasıdır. Bu nedenle akıllı telefondan çok fazla anlamayan biri kolaylıkla bu tuzaklara düşebiliyor.

Peki akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz? İnternet sitelerinde, kısa mesajla ve diğer çeşitli iletişim kanallarıyla piyasa fiyatlarının çok altında yapılan her türlü elektronik ürün satışlarına şüpheyle yaklaşılmalıyız. Satış yapan firmanın güvenilir olmasına dikkat edilmeli ve internetten firma hakkında araştırma yapmalıyız.

Eğer bir ürün mağaza garantiliyse kesinlikle uzak durmalıyız. Satın alacağınız akıllı telefonun değerini teknoloji mağazalarından veya fiyat karşılaştırma hizmeti sunan internet portallarından öğrenmeliyiz. Günümüzde 300 -500 liraya son model akılı telefon bulmak neredeyse imkansızdır.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Eylül 02, 2013
Yorum : 0
Okunma : 578
Anadolu Sigorta Acenteliğimizi İptal Etti
Temmuz 25, 2014
|
Kategori: Sigortacılık
Anadolu sigorta acentesi olan bir limited şirketi hisse devir yolu ile devir aldık. Devir almadan genel müdürlükteki yetkililerle bir görüşme yapıp hisse devrine öyle karar verdik. Fakat devir aldıkta..
Mudo Ürün Teslimi İçin Oyalıyor
Temmuz 25, 2014
|
Mudo pendik marina firmasından şubat ayında almış olduğumuz ürün teslimatı halen tarafımıza yapılmamıştır. Satın almış olduğumuz ürünün üzerinde bir leke olması nedeniyle firma bize ürünün kuru temizl..
Sütaş Peynirleri Neden Kireç Tadında
Temmuz 24, 2014
|
Kategori: Gıda
Sütaş’ın peynirlerini alıyorum tadları kireç gibi, müşteri hizmetleri numarası neden cevap vermiyor ve internet sayfası neden yeterli ölçüde değil. Paramızla rezil olacaksak bilelim peynirlerimi..
Başkent Vefa Spor Kulubünü Kınıyorum
Temmuz 24, 2014
|
Kategori: Spor
Arkadaşımın tavsiyesi ile gittiğim başkent vefa spor kulubünü, antrenörün disiplinsizliği, çocuklara kötü, azarlayıcı yaklaşımı ve ligde yarışan takımları olmadığı halde 2 ay süresince bizi oyalayarak..
TTnet İptal Olan Hattımı Yeniden Aktif Etmiş
Temmuz 23, 2014
|
Kategori: İletişim
2014 yılı şubat ayında telefon hattımı ve bu hat üzerinden internet iletişimi sağladığım ttnet aboneliğimi iptal ettim. Kullandığım süre içerisinde sms ile fatura bildirimi almaktaydım. Türk telekom&#..