E-Devlet Şikayet Hattı
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 2415   Durum : CEVAP BEKLİYOR

E-Devlet Şikayet Hattı

26 Eylül 2013 00:34 Sikayet.com -. Mersin

Mobil devlet uygulamaları, vatandaşların mekan ve zaman kısıtlaması olmadan, internet hizmet ağının olduğu her yerde ve ihtiyaç duydukları her zaman, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının sunmuş oldukları hizmetlere çabucak erişebilmelerini ve bu hizmetlerden yararlanabilmeleri için kullanıma sunulmuştur.

Etiket : e-devlet turkiye.gov.tr e-devlet şifresi ppt şubeleri e-devlet sistemi e-devlet şikayet hattı bimer başbakanlık Okunma : 13032
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 1

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (115)

Osman Ç. 20 Ekim 2017

Mobil tr cool 26.6.2017 saat 11.03 haberim olmadan uye olmusum uc dort aydir fazla fatura oduyorum lutfen fazla alinan fatuaralarimin iadesini istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Gülay A. 15 Ekim 2017

Kullandığımız tarçınlarda yüksek oranda kumarin denen kan sulandırıcı ilaç varmış. Bu ilaç yüksek dozda kullanıldığında karaciğer hasarına sebep olmakta. İlgililer Çin'den ithal edilen tarçının ithaline izin vermesinler. İnsanların sağlığıyla oynanmasın.

Cevap yaz 0 0
Bilal B. 3 Ekim 2017

E-devlet şifresinde büyük tezgah var vatandaş kandırılıyor, 3 oldu postaneye gidip 4 tl'ye şifre satın alıyorum unutmam mümkün değil aynı şifreyi yapıyorum çünkü.

Cevap yaz 0 0
Ekrem Z. 30 Eylül 2017

3 gündür adalet bakanlığından dava dosyalarımı takip edemiyorum sürekli hata veriyor yardımlarınızı rica ederim.

Cevap yaz 0 0
İ. 24 Eylül 2017

E-devletten sifre aldım 3 ay icerisinde sifrem değişmesi gerekiyormuş ben de değiştirdim 1 ay icerisinde sifreyi unuttum ne yazik ki sifremi unuttum bölumune gittiğimde tc'niz yanlış veya verdiğiniz doğrulama eşleşme bulunmamistir diye 2 defa basima geliyor niye, ptt bu gidişle ..

Cevap yaz 0 0
Suat T. 20 Eylül 2017

Ben adana seyhan'dan bir esnaf olarak tedas denen illetten sikayetciyim, elektrik kesilmesinden biktik. Allahin her gununde elekrtik kesilmekte, sizden tek ricamiz bununla ilgilenmeniz. Teşekkürler.

Cevap yaz 0 0
A. 11 Eylül 2017

İşyeri sicil no: 268** olan görevli ssk piriminin 2003 yılı 0.01 tl, 2004 yılı 8 tl borçları geçikme cezası ile birlikte bugün 2017 yılında isteniyor. Bugüne kadar hesabı takip etmeyen, ihbarda bulunmayan, tahakkuk evrakını yanlış düzenleyenleri görevi ihmallerinden dolayı şikayet ediyorum. Saygılarımla.

Cevap yaz 0 0
A. 7 Eylül 2017

E-devlet'te öğrenci olarak gözükmüyorum. Yök'ü arıyorum öğrenci olarak gözüktüğümü söylüyor. Okulumu arıyorum o da aynı şekilde bir sıkıntı olmadığını söylüyor. İnternet sayfasına giriyorum yok. Sorun kimsede değilse kim bunun sorumlusu. Burs ve yurt başvurusu yapamıyorum. Benim yerime yapın öyleyse.

Cevap yaz 0 0
Umut A. 6 Eylül 2017

4 ay önce Ankara Turkcell'den internet üzerinden taksitle telefon sipariş verdim. Telefon kurye ile gönderildi. Aynı gün tlf ekranında arıza olduğu için aynı kurye ile iade ettim. Durumu Turkcel'e bildirdim geri döneceklerini söylediler. Şimdiye kadar müşteri hiz. en az 100 kez aradım. Şikayetinizi not alıyoruz, size döneceğiz dediler. Dönüş yapmadıkları gibi benden tlf parasını istediler. Almadığım tlf parasını ödemem deyince kullandığım numarayı tek taraflı kapattılar. Turkcell gibi uluslararası bir markaya yaptıkları yakışmıyor. Şikayetimi iletemediğim kurum kalmadı. Tüketici bu kadar zorda bırakılır mı. Allah aşkına tüketici bu kadar mağdur bırakılır mı. Lütfen bu durumu çözüme kavuşturun.

Cevap yaz 0 0
Mustafa C. 6 Eylül 2017

Kitapsec.com adlı internet sitesinden 2 eylül 2017 tarihinde 33,80 tl tutarında havale yolu ile bir sipariş oluşturdum müşteri hizmetleri numarasına cevap veren yok umarım d..andırılmamışımdır, zira iki gündür bir muhatap bulamamış olmam beni bu düşünceye sevk ediyor.

Cevap yaz 0 0
Tüketici Şikayetleri Mekan Tavsiyeleri