E-ticaret Şikayetleri

Online Alışveriş Şikayet, Sanal Alışveriş Şikayetleri, E-Alışveriş Şikayet: Günümüzde bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ve tüm dünyayı saran internet ağının ortaya çıkmasıyla birlikte geleneksel alışveriş yerini yavaş yavaş internet üzerinden yapılan online yani sanal alışverişe bırakmıştır.

Ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan e-alışveriş siteleri yapısı itibariyle tüketicilere zahmetsiz alışveriş yapabilmeleri nedeniyle büyük kolaylıklar sağlıyor. Fakat online ortamın getirdiği öncelikle güvenlik ve gizlilik problemleri olmak üzere bir çok olumsuz nedenden dolayı tüketiciler internet üzerinden online alışverişte hala bir takım sıkıntı ve mağduriyetler yaşıyor. Günümüzde her ne kadar bu sanal alışveriş firmalarını da aldıkları tedbirlerle gün geçtikçe bu sıkıntı ve mağduriyetler yerini memnuniyete bıraksa da tüketicilerin bir çoğu hala online alışveriş sırasında ve sonrasında bir takım şikayet ve sıkıntılarla yüz yüze kalmaktadır.

İnternet üzerinden online alışveriş yaparken mağduriyet yaşayan tüketicilerin birçoğu sosyal medya şikayet paylaşım platformlarına şikayet göndererek çözüm bulunmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Bunun yanında özellikle genç internet kullanıcılarının çok sık kullandığı ve şu sıralar çok popüler olan facebook, twitter gibi sosyal ağlarda ve forum sitelerine şikayetlerini gönderiyor ve paylaşıyorlar. Yapılan tüketici şikayet anketi ve araştırmalarına göre çoğunlukla belgesiz yapılan alışverişlerin tüketicilerin mağduriyetine neden olduğu ve bu alışverişlerle ilgili şikayet sitelerine binlerce şikayet başvurusu yapıldığını göstermektedir.

İnternet ortamında yapılan sanal alışverişte elektronik sözleşmeler hem tüketici hem de satıcı açısından tüketici yasalarına göre kanuni yaptırım içeriyor. Online alışverişe yeni yeni alışmaya başlayan günümüz tüketicileri bu sözleşmeleri kabul ederken çok bilinçli bir şekilde davranmamakta, bu da ilerde bazı sıkıntı, şikayet ve mağduriyetlere neden olmaktadır. Bu nedenle tüketicilerimiz öncelikle internette sanal ortamdaki tüketici haklarından haberdar olmalı ve mağduriyet yaşayanların tüketicilerin deneyimlerinden dersler çıkartarak bu konuda bilinçlenmeliler.

Ülkemizde internet üzerinden sanal alışveriş yapan tüketiciler  online ortamda sahip oldukları tüketici hakları hakkında bilgi sahibi olsalar hiç bir endişe yaşamadan rahat bir şekilde alışverişi yapacaklardır. Çünkü ülkemizde tüketici hakları sanal ortamda hiç bir ülkede olmadığı kadar son derece iyi bir şekilde korunuyor.

Ülkemizde tüketicilerin hakları, satın alma işlemi ister fiziki yani geleneksel olsun isterse de internet üzerinden olsun, temel olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile korunmaktadır. Örneğin bir alışveriş ister mağazadan yapılsın ister alışveriş sitesinden yapılasın eğer ayıplı bir durum söz konusu ise benzer şekilde uygulama yapılır. Kanunda yer alan bu düzenlemelerin çoğu internet üzerinden alışveriş yapan tüketiciler için de geçerlidir. Örneğin, bir mal dükkandan da alınsa, internet üzerinden de alınsa eğer “ayıplı mal” durumunda ise tüketici benzer şekilde korunuyor.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Ağustos 24, 2013
Yorum : 0
Okunma : 548