Finansbank Kredi Kartı Limitimi Sıfırladı

Finansbank, kredi kartı ödememi 2 ay geç yaptığım için limitimi sıfırladı. Aradan 2 gün geçti 35 gün geç ödendi diye bu kez de kredili mevduat hesabımı blokelediler.

Ayrıca her 3 ayda bir kredili mevduat hesabımdan hesap işletim ücreti adı altında 27,5 tl’lik bir ücret kesiyorlar. Yani yılda yaklaşık 110 tl’lik bir kesinti. Nereden bulaştım bu bankaya bilmiyorum, şikayetçiyim.

Gönderen: Cengiz E.
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (4)
T T.

Kullanmadığım kredi kartından nasıl işlem ücreti alınıyor, istemediğim bir kartı göderip kart aidatı var deyip parasını nasıl istiyorsunuz. Kart elimde bile yok, kapatın diyorum müşteri hizmetlerine bağlanmıyor. Şikayetçiyim.

Yusuf .

Finansbank nakit kart kullanıyorum, 3 ayda 30 tl kesiyor, gerçekten olmaz bu, tavsiye etmiyorum.

Musa .

Kart başvurumdan sonra nehir hanım bilgileri almak için beni genel müdürlükten aradı ve kart parası var mı diye sorduğumda yasal olmayıp 79 tl kesildigini ve bu parayı geri alabileceğimi söyledi. Üstüne basarak aynı soruyu sorduğumda aynı cevabı verdi. Benim bu konuda ne yapmam gerekir ögrenmek istiyorum, yani kart ücreti ödemek istemiyorum. Maaş müşterisiyim, gereğinin yapılmasını arz ederim.

Selma K.

Yeni kart aldım limiti 2.000 tl olarak gözüküyor ama 250 tl olarak çıktı. Acil olarak limitimin artmasını istiyorum, 3.000 tl maaş alıyorum, sigortalı çalışıyorum, çok komik rakam. Aksi takdirde bu bankayla çalışmak istemiyorum, lütfen ilginize.

Eylül 04, 2013
Kategori : Bankacılık
Yorum : 4
Okunma : 713
Avea İki Hattım Da Bayramda Kapalı Kaldı Sayenizde
Temmuz 30, 2014
|
Kategori: Gsm Operatörü
Selam, bu avea’dan nefret ediyorum, ramazan bayramına bir gün vardı müşteri hizmetlerini aradm numara değişikliği istedim, başka aktif bir numarayı vermişler. 5 gündür hattım kapalı, avea 2 hatt..
Gold Bilgisayar Servisi Verilen Telefonumu Bulamıyor
Temmuz 30, 2014
|
Kategori: Alışveriş
16.07.2014 tarihinde Bahçelievler gold mağazasına garantili olan samsung s3 telefonumu şarj sorunundan dolayı 3.kez servise verdim ancak 23.07.2014 tarihinde bana yapıldı diye verilen telefonun aslınd..
Burcfoni.com ve Turkcell 7979′ Dikkat Edelim
Temmuz 30, 2014
|
Kategori: İnternet
Cep telefonuma 29.07.2014 tarihinde burcfoni.com sitesinden “49 tl mobil ödemeniz gerçekleşti” şeklinde sms aldım. Müşteri yetkilisi ile yaptığım görüşmede ne zaman mesaj attığımı, siteniz..
Boyner Personeli Ürünümüzü Başkasına Sattı
Temmuz 30, 2014
|
Kategori: Giyim
Balçova boyner mağazasına bayramdan ikigün önce alışverişe gittim, kızıma ayakkabı beğendik ve almaya karar verdik. Zaten ilgisinden memnun kalmadığım satış danışmanı arkadaş ayakkabıyı kasaya götürdü..
Metro Turizm Online İşlem Mağduriyeti
Temmuz 30, 2014
|
Kategori: Ulaşım
Nasıl bir firmadır ki burası sorumsuz, şikayet edebiliceğim mevkiye kadar şikayet edeceğim. Saatlerdir çalan tek bir telefona dahi bakılmadı. Sözde acil durum yazılmış, bu kadar vurdumduymaz ve umursa..