Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 21601   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338

18 Şubat 2014 13:15 Tülay B.

Garanti bankasından 7 ay önce kredi aldım. Kredi vermeleri için hesap açılması gerekirmiş, açtılar. Kredimi hesap işlem ücretini yansıtarak verdiler. 6 aydır taksitlerimi ödüyorum, 7.taksit için hesaba para yatırdım, yarı dönem hesap işletim ücreti 55 tl hesaptan tahsil etmişler. Ben hesap açılsın demedim ki! Mağduriyetimi dile getirmek için 4440338 nolu telefonu 17.02.2014 günü aradım ilk 15 dakika, 2.sinde 10 dakika bekledim şikayet çok olduğundan olsa gerek kimse ile görüşemedim. Bugün yine aradım 13 dakika sonra pes ettim yine kimseyle görüşemedim. Bankanın benden almış olduğu işletim ücretini geri iade etmesini istiyorum. Sizin vasıtanızla şikayetimin bankaya ileteceğimden ve maduriyetimin giderileceğine güvenim tamdır. Saygılarımla İyi çalışmalar dilerim

Etiket : garanti bankası garanti bankası şikayetleri alo garanti şikayet hattı alo garanti garanti bankası tüketici yorumları garanti bankası haklı müşteri hattı garanti bankası tüketici kredisi garanti bankası kredi ödemesi Okunma : 16749
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (133)

Sinem D. 19 Haziran 2019

50 tl üzeri işlemlerde taksitlendirme oluyor diyorsunuz 194 tl'lik alışverişimde taksitlendirme yapmıyosunuz, neymiş izin yokmuş nasıl bir saçmalık bu, ben neden kredi kartı çıkarttım o zaman, kartımı en kısa sürede kapatıyorum. Kesinlikle bir daha garantiden ne kart çıkartirim ne kredi cekerim.

Cevap yaz 0 0
İmdat A. 18 Haziran 2019

Necatibey şubesinden 11000 tl paramı çekmiyorum 2 saat bekletiyorlar, rezillik bu, bankada para yok lafa bak, yazık be yazık.

Cevap yaz 0 0
Necdet G. 16 Haziran 2019

Geçirmiş olduğum kazadan dolayı kredi kartım takibe alındı ve sonrasında borcumu ödedim, şimdi kartımın tekrar onaylanmasını istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Bahar K. 13 Haziran 2019

Kartal atalar şubesi tam bir rezalet, her geldiğimde anlayışsız çalışanlar, müşteri hizmetini arıyorum hesabıma para yattığını söylüyor bankaya geliyorum hesapta para yok, öncelik istiyorum 3 aylık çoçuğum var tekrar bu kadar sıra beklemek istemiyorum diye ama kimse dinlemiyor umursamıyorlar, paramı aldıktan sonra garanti bankası ile iletişimimi keseceğim, bıktım bu atalar şubesinden.

Cevap yaz 0 0
Şadiye G. 12 Haziran 2019

Valla hiç iyi bir giriş yapmayacağım, nasıl bir sisteminiz varsa yerin dibine girsin, iki gündür müşteri hizmetlerine bağlanamıyorum telesekreterle muhatap ettiriyorsunuz insanları, birebir diyalog kurmaya yüzünüz yok demek ki, bir daha asla çalışmam sizin bankanızla.

Cevap yaz 0 1
Adil P. 12 Haziran 2019

Mersin çarşı şubesinde tam 55 dakikadır bekliyorum, sadece 2 gişe çalışıyor, beklemekten yorulduk banka doldu, bu nedir ya.

Cevap yaz 0 1
Salih K. 12 Haziran 2019

Merhabalar, garanti bankasındaki tüm hesaplarımı kapatacağım, kart aidat ücreti olarak 124 tl alınıyor, bu bir soygun. Gerekli tüm yerlere şikayet edeceğim, her yıl kart aidatını iptal eden banka müşteri hizmetlerini aradım 35 tl bonus yükleyelim dediler kabul etmedim ve mevcut ekstreme yansıtılan 124 tl üyelik bedelinin tamamının iptal edilmesini talep ediyorum, bir de okadar düzenii ödeme ve harcama yapıyoruz nedir bu, diger bankanın kredi kartı var 6 yıldır kullanıyorum aidatı bir alınmadı gelse dahi iptal ediyorlar, bir de maas müşterisiyim.

Cevap yaz 0 1
Ramazan T. 11 Haziran 2019

15 nisan'da garanti atm'si arızalı olduğu için garanti bankası kartımla iş bankası atm'sinden garanti hesabıma para yatırmak istedim. Kartını soktum sifremi girdim paranı yatırdım. Atm parayı geçersiz buldu geri verilecektir dedi ardından para ünitesinde sıkışma vardir deyip paramı iade etmedi, hesabıma da geçmedi para. 10 kere belki bankaya gittim gerekli bütün işlemler yapıldı. 2 ay olmasına rağmen halen param iade edilmedi. Banka, iş bankasına mektup yazıldı cevap bekleniyor deniliyor. Allah aşkına bu mektup güvercinle kervanla falan mi gönderiliyor. Musteri destek hattı hiç bir şekilde yardımcı olmuyor. İşinize gelmeyen durumlarda insanları surundurursunuz.

Cevap yaz 0 0
Deniz B. 10 Haziran 2019

Kırşehir şubesine 14.00'da geldim ve saat 16.45 hala bekliyorum. Bu nasıl bankacılık.

Cevap yaz 0 0
Ümit S. 10 Haziran 2019

Merhabalar, garanti bankasındaki tüm hesaplarımı kapatacağım, kart aidat ücreti olarak 124 tl alınıyor, bu bir soygun. Gerekli tüm yerlere şikayet edeceğim, her yıl kart aidatını iptal eden banka müşteri hizmetlerini aradım 35 tl bonus yükleyelim dediler kabul etmedim ve mevcut ekstreme yansıtılan 124 tl üyelik bedelinin tamamının iptal edilmesini talep ediyorum.

Cevap yaz 0 0
Digiturk Üyeliğimi İptal Ettirmeme Rağmen Gelen Fatura Metro Turizm Sefer İptali