Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 21601   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338

18 Şubat 2014 13:15 Tülay B.

Garanti bankasından 7 ay önce kredi aldım. Kredi vermeleri için hesap açılması gerekirmiş, açtılar. Kredimi hesap işlem ücretini yansıtarak verdiler. 6 aydır taksitlerimi ödüyorum, 7.taksit için hesaba para yatırdım, yarı dönem hesap işletim ücreti 55 tl hesaptan tahsil etmişler. Ben hesap açılsın demedim ki! Mağduriyetimi dile getirmek için 4440338 nolu telefonu 17.02.2014 günü aradım ilk 15 dakika, 2.sinde 10 dakika bekledim şikayet çok olduğundan olsa gerek kimse ile görüşemedim. Bugün yine aradım 13 dakika sonra pes ettim yine kimseyle görüşemedim. Bankanın benden almış olduğu işletim ücretini geri iade etmesini istiyorum. Sizin vasıtanızla şikayetimin bankaya ileteceğimden ve maduriyetimin giderileceğine güvenim tamdır. Saygılarımla İyi çalışmalar dilerim

Etiket : garanti bankası garanti bankası şikayetleri alo garanti şikayet hattı alo garanti garanti bankası tüketici yorumları garanti bankası haklı müşteri hattı garanti bankası tüketici kredisi garanti bankası kredi ödemesi Okunma : 24844
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (226)

Galip A. 1 Aralık 2019

Garanti bankasından ihtiyaç kredisi çektim krediyi kapattım bitirdim. Eureko sigorta kapattığım ihtiyaç kredisinden benden konut poliçesi pirim tahsilatı yapıyor, garantiyi arıyorum bizlik bir şey değil diyor eureko'ya bağlıyor orası da kredinizden dolayı diyor, tamam da ben ihtiyaç kredisi çektim krediyi de kapattım diyorum nasıl oluyor da benden konut poliçesi pirim tahsilatı yapıyor diyorum açıklama yok, size dönüş yapacaklar diyorlar kimse dönüş yapmıyor.

Cevap yaz 0 0
Ahmet A. 30 Kasım 2019

2015 yılında garanti bankasının tüketici hakem heyeti kararının itiraz etmesi sonucu kararın yargıya taşıma sonucu ben haklı bulundum fakat banka dosya masrafını iade etmiyor, gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Suat Y. 27 Kasım 2019

Ben buradan kredi çektim şimdi ekonomik durumdan dolayı yapılandırma istedim beni icraya vermekle tehdit ediyorsunuz, bu nasıl bir banka anlayışı, sizinle çalıştığım için utanıyorum. Beni çok kötü hayal kırıklığına uğrattılar.

Cevap yaz 0 0
Hasan Ö. 21 Kasım 2019

Merhabalar, kredi kartıma 85 tl bonus hediye verdiler ama süreli bir bonus olduğunu söylemediler, bonusumu geri almışlar benim haberim olmadan. Lütfen hediye ettığiniz bir şeyi geri alırken haber verir misiniz. Haberim olmadan hesabımdan bonusumu almaya hakkiniz yok. Ki onu hediye ettiniz ve hediyeyi nasıl geri alıyorsunuz anlamıyorum. Bonusumu geri almak istiyorum.

Cevap yaz 0 1
Fevzi F. 20 Kasım 2019

Garanti bankası 4440333'ten beni arıyor sürekli, beni aramasın bir daha.

Cevap yaz 0 1
Esra A. 18 Kasım 2019

Merhaba, kredim var garanti bankasında yapılandırmak istiyorum, maaşım garanti bankasına yatmakta. 2.29'dan kredi veriyor nasıl iş bu, hic bir bankada yok bu faiz. 3 kredimi de günü günü ne ödememe rağmen resmen soygun bu, lütfen adil olmaya davet ediyorum.

Cevap yaz 0 1
Şeyda Y. 11 Kasım 2019

Kastamonu garanti bankasında sıra bir turlu gelmiyor, müşterileri üst üste yığıyorlar ilgilenen kimse yok. Bir müşteriye bakıp oturuyorlar gönülleri olunca sıraya bakıyorlar. 10.34'te sıra aldim ve 11.30'da bankadan ciktim, baska bankaya gittim ve orada tüm islerimi 11 dk'da hallettim. Biraz ilgilenin lutfen, bu kadar vurdumduymaz olmasinlar. İşini yapmayan personel orada koltuk işgal etmesin, biz magdur oluyoruz.

Cevap yaz 0 1
Yusuf Vural Ş. 11 Kasım 2019

Kırklareli Lüleburgaz ilçemizdeki garanti bankası şubesinde gişe işlemleri yapan memurlarınız işi yavaşlatma ve müşteri memnuniyetinden uzak hareket etmektedirler. İnceleme yapılmasını talep ediyorum. Şikayetim ivedi olarak yürütülsün lütfen, saygılarımla.

Cevap yaz 1 1
Çiğdem S. 30 Ekim 2019

Allah kahretsin böyle bankayı ya. Bir hesabım olmagı halde 10.000 tl borcunuz var avukata verilecektir diye mesaj geliyor, müşteri hizmetleri ilgilenmiyor ve ben bankada tam 4 saat sıra bekliyorum.

Cevap yaz 1 1
Murat G. 21 Ekim 2019

Cerkezkoy garanti subesindeyim ama sira bir turlu ilerlemiyor. Garanti bankasının müşteri memnuniyeti için azami bekletme süresi hedefi var mıdır veya bunu gündem yapabilecek bir yöneticileri var mıdır? Vakit nakittir derken insanlar saatlerdir bekliyor. Garanti bankasının müşterisi olmaktan üzüntü duyuyorum, bence hedefleri olan yöneticilerle ilerlemeliler.

Cevap yaz 0 1
  • KAMPANYA
Digiturk Üyeliğimi İptal Ettirmeme Rağmen Gelen Fatura Metro Turizm Sefer İptali