Kilohedefi.com Facebook Reklamı Mağdur Ediyor
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 53617   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Kilohedefi.com Facebook Reklamı Mağdur Ediyor

26 Temmuz 2014 21:06 Bayram E.

Facebook'ta paylaşılan bir resim üstünde soru silahı işaretlenmiş anda 48 tl'lik istem dışı, sorgu sual cevap olmadan turkcell özel servis biriminden tahsilat gerçekleşmiş. Bu mağdur etmek için yapılan olayı nefretle kınıyorum, gerekli mercilerden olaya el koymasını ve gerekenin yapılmasını rica ediyorum. Mağdur sayısının azımsanmayacak sayıda olduğunu görüyorum. Saygılarımla

Etiket : kilohedefi.com şikayetleri kilohedefi.com yorumları kilohedefi.com kilohedefi.com turkcell mobil ödeme şikayetleri kilohedefi.com facebook reklamı Okunma : 2500
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 2

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (6)

Samiye Y. 23 Eylül 2014

Hala cevap gelmedi, sizi mahkemeye vereceğim. Çok beddua alıyorsunuz, siz zaten inançlı olsanız bunu yapmazsınız. Arkadaşlar herkes hakkını arasın, ben bunların yanına bırakmıyacağım bunu, şimdi tüketici haklarına başvurmaya gidiyorum.

Cevap yaz 0 3
Meliha K. 22 Eylül 2014

Yok böyle bir mağdur etme şekli, telefon numara onayına evet dedim ama faturama 49 tl yansıyor. Hakkımı helal etmiyorum.

Cevap yaz 3 -1
Samiye Y. 22 Eylül 2014

Aynı şekilde ben de mağdur edildim. Telefon numarasının doğru olduğunu onayladığımı yazdım ve ücretli olduğu hiç bir şekilde belirtilmemiş ve hiç bir şeyden yararlanmadım, zaten telefonuma msj geldiğinde çıldırdım, çıktım siteden, ben bu parayı ödemem. Nasıl aldıysanız iptal edin, tüketici haklarına başvuracağım yarın acilen cevap bekliyorum.

Cevap yaz 0 3
Melek N. 18 Eylül 2014

Düşünemeden onayladığım eveti hemen iptal etmenizi istiyorum hemen, bunu kesinlikle ödeyemem.

Cevap yaz 0 2
Melek N. 18 Eylül 2014

Biraz önce avea'dan numaramın doğru olduğunu onayladığımı yazdım 50 tl gitti, kesinlikle bu parayı ödemek istemiyorum, bu parayı iptal etmenizi istiyorum, kesinlikle ödeme gücüm yok, ne yapıyorsunuz siz, yarın gereken yerleri arayacağım, haber bekliyorum.

Cevap yaz 1 4
Sevim Ş. 11 Eylül 2014

Ben de avea kullanıcısıyım, aynı olay benim de başıma geldi sadece numaramın doğru olduğunu onayladığımı düşündüm evet yazdım 50 tl gitti. Aradım avea'yı sonra bu firmayı görüştüm kimse yardımcı olmuyor, sinirden delirdim şimdi tüketici haklarına başvuracağım. Bunlara bırakmayacağım bu 50 t'yi.

Cevap yaz 0 5
  • KAMPANYA
Digiturk Üyelik İptal Sorunları Teknosa Elinde Olmayan Ürünü Satıyor