MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

MARKA ŞİKAYET YÖNETİMİ TEKNOLOJİ VE TÜKETİCİ ŞİKAYET SİTELERİ

Teknoloji ve Tüketici Şikayet Siteleri

Üretimin olduğu her yerde ve her dönemde tüketici memnuniyetsizliği ve şikayetleriyle karşılaşmak mümkündür. Tabi her dönemde teknolojik gelişmişliğe ve yönetim şekline göre insanlar şikayetlerini farklı kanallar vasıtasıyla bildirmişlerdir.

Osmanlılar döneminde Lonca denilen esnaf örgütleri bu sorumluluğu üstlenirken günümüzde gelişen teknoloji sayesinde tüketici şikayetlerinin bildirilmesi farklı bir boyut kazanmıştır. Ülkemizde bir devlet kurumu olan Tüketici Hakları Mahkemesi’nin yanında  Sikayet.com, BelediyeSikayet.org gibi tüketici şikayet siteleri, alo şikayet telefon hatları, e- posta, fax, mektup ve vb. iletişim kanalları aracılığıyla tüketiciler haklarını aramaktadır.

Günümüzde tüketici şikayet sitelerine ve Hakem Heyetlerine gelen şikayetlerin büyük çoğunluğunu Banka şikayetleri oluşturmaktadır. 2012 yılında yapılan şikayetlerin yaklaşık %59 ‘unu yani 263 bini bankacılık şikayetleriyle ilgilidir. Bankacılık şikayetlerini, otel işletme ve acenteleriyle mobil telefon şirketleri takip etmektedir. Tüketiciler herhangi bir ürün veya hizmet beklentilerine cevap vermediğinde şikayet etme ihtiyacı duyarlar bu şikayetleri ilk aşamada satın aldıkları satıcı veya firmalara bildirerek çözüm alma amacı taşırlar.

Satıcı firma müşteri şikayetlerini ciddiye almayıp ilgisiz olduğunda ise internet ağı üzerinden şikayet siteleri aracılığı ile memnuniyetsizliklerini paylaşarak sorunlarına çözüm aramayı tercih etmektedirler. Şikayet sitelerine bildirim, online yani masa başından kalkmadan zahmetsiz, kolay, ekonomik ve çözüm alma şansının yüksek olması nedeniyle tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Bilinçli tüketiciler olarak eğer bir mekandan memnun kalmamış, aldığınız bir ürün veya hizmeti beğenmemiş, aldatılmış olabilirsiniz. Ödediğiniz bedelin veya kaybettiğiniz zamanın karşılığını almamış olduğunuzu düşünebilirsiniz. Tüketici şikayet siteleri hak arama yolunda hızlı, etkin ve kullanımı nedeniyle bilinçli tüketicilere şikayet çözüm sürecinde faydalı olmaktadır.

İnternetin Nimetleri Şikayet siteleri

Satın aldığınız ve memnun kalmadığınız, kısa süre içerisinde bozulan eşyalarınız için Sikayet.com’a başvurabilirsiniz. Bu işlem sizin için verdiğiniz paranın boşa gitmemiş olması, firmanın yaptığı hatayı görüp düzeltmesi için çok büyük bir imkândır. Bu imkân dâhilinde size geri dönüş sağlanmaktadır. Geri dönüşü çok önemseyen büyük firmalar bu tür şikâyetlerle yakından ilgililerdir. Müşterilerin rahatsız olduğu, memnun kalmadığı, düzeltilmesi gereken sorunlar halledildiğinde hem müşteri memnuniyeti gelişmektedir hem de firma-müşteri ilişkileri bozulmadan hayata devam edilmektedir. Şikayetler dikkate alınarak tüketici haklarına saygı çerçevesinde bir geri dönüş yapılmaktadır.

Müşteri şikâyetleri firmanın kendini geliştirmesini de sağlamaktadır. Sürekli oluşan şikâyetler doğrultusunda üretim yahut dağıtım aşamasında yapılan hatalar tekrar gözden geçirilerek en dayanıklı, en kullanışlı ürünü yapmaya çalışan firmalar büyük ölçüde gelişmektedirler. Müşteri şikâyetlerini göz önünde bulundurmak ve kati surette işleme koymak her firmanın prensip edinmesi gereken bir konudur. Müşteriler arasında hızla yayılabilecek hoşnutsuzluk muhakkak ki firmanın ticari itibarını zedeleyecektir.

Şikâyet siteleri ünlü ve bir çok firma tarafından sıkı bir şekilde takip edilmekte ve ardından şikayetçi olan müşterilere geri dönüş sağlanabilmektedir. Geri dönüş yapan firmalar müşteri memnuniyetini artırmak için sorunu en iyi şekilde dinleyip yardımcı olarak itibarlarını artırırlar. Şikâyetin nedenini, oluş şeklini ve ilerleyişi öğrenen firma müşterisiyle doğrudan doğruya görüşerek sorunu çözmektedir.

Siz de satın aldığınız her hangi bir üründen memnun kalmadığınızı, kısa süre içinde bozulduğunu, geri dönüş yapılmadığını vb. noktaları firmalara iletebilirsiniz. Şikayetleriniz firma yetkilileri tarafından izlenip ona göre size bir dönüş yapılacaktır. Kaliteli hizmet ve sağlıklı ürünler istiyorsanız, şikayetlerinizi ileterek diğer müşterilerin ve firmanın da bilinçlenmesini sağlayın. Tüketici haklarınızdan sonuna kadar yararlanıp, tüm sorunlarınızı rahatça dile getirin.

Şikayetlerinizi paylaşmak bilinçli tüketici olmanın, diğer tüketicileri düşünmenin bir yansımasıdır. Ne kadar çok şikayet o kadar çok çözüm yolu demektir. Sosyal medyada ve şikayet sitelerinde paylaşılan bir çok şikayet tüketici hakem heyetlerine dahi gitmeden çözüme kavuşturulmaktadır. Bu nedenle internette şikayet sitelerini kullanarak yapmış olduğunuz şikayetler hem daha etkili hem de evden çıkmadan, rezil olmadan yapılan en kolay işlerden birisidir. İnternetin sağlamış olduğu nimetlerden yararlanma zamanı geldi de çoktan geçiyor bile.