MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

GÜVENLİ E-TİCARET VE İNTERNETTEN ONLİNE ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKAT!

Güvenli E-Ticaret ve İnternetten Online Alışveriş;


Dünyada ve ülkemizde internet iletişim teknolojilerinin gelişimi e-ticaret ve sahibinden ücretsiz ilan sitelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte geleneksel yöntemlerle yapılan alışveriş yerini yavaş yavaş online alışverişe bırakmaya başlamıştır.

Günümüzde online yani internetten alışveriş yapmanın kullanıcılara sağladığı zaman, pratiklik, taşıma sıkıntısından kurtulma ve daha ekonomik alışveriş yapmak gibi pek çok faydası olması nedeniyle tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde özellikle geleneksel yani fiziki alışverişe alışmış orta yaşlı ve yaşlı tüketicilerin kredi kartı bilgilerinin çalınacağı vb. güven sorunu nedeniyle fiziksel mağazalardan alışveriş yapmayı tercih etmeleri bu yeni online alışveriş türünün daha hızlı ilerlemesini ve yaygınlaşmasını engelleyememektedir.

Online ticarette alıcı ve satıcı birbirlerini görmeksizin iş yaptıklarından karşılıklı olarak güvenin sağlanması için ek bir takım önlemler almaya ihtiyaç duyarlar. Öncelikle alıcı ve satıcı taraflar birbirlerinin kimliklerinden ve güvenirliklerinden emin olmak isterler. İnternet alıcıların elektronik ticaret sitelerinden alışveriş yapmak için vermek durumunda kaldıkları kişisel ve banka gibi bilgilerin internet üzerinden iletilirken üçüncü şahısların eline geçmesi riski bulunmakla birlikte son zamanlarda alınan tedbirlerle bu olasılık olabildiğince çözüme kavuşturulmuştur. Günümüzde bir çok online alışveriş ve sahibinden ücretsiz ilan siteleri Güvenli e-Ticaret için yeni yöntem ve teknikler geliştirmişlerdir.

Herkesin bildiği gibi internet ve özellikle telefonla yapılan satışlarda (gazeteye ilan vermek, katalog satışları vb) kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi alışveriş için yeterli olmaktadır. Bundan dolayı bu bilgilerin korunması elektronik ticaretin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Günlük hayatta fiziki alışverişlerde ödeme yaparken kredi kartı bir başkasına verilmekte, bu yüzden kredi kartının üzerindeki bilgilerin gizliliği büyük oranda ortadan kalkmaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren alışveriş portallarının birçoğu Güvenli e-Ticaret için ciddi adımlar atmışladır. Online alışveriş hizmeti veren firmalar, kredi kartı bilgilerinin güvenliği ve gizliliğini sağlamak için yaygın olarak SSL ve SET gibi dünyanın en gelişmiş güvenlik standartlarını kullanmaktadırlar. Alıcı, işyeri ve banka arasındaki veri akışı sırasında bilgilerin şifrelenerek aktarılması esasına dayanan güvenlik sistemleri sayesinde bilgilerin başka bir kişinin eline geçmesi durumunda yani kullanılabilmesi önlenir. Böylece kredi kartı bilgilerinin gizliliği ve alışverişin güvenliği sağlanmış olur.

Günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişimi ve internet ağı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte tüketiciler beyaz eşya, oto yedek parça, kitap kırtasiye ürünlerinden tutun da televizyondan cep telefonuna, giyimden mutfak eşyasına kadar yüzlerce sektörde ürün ve hizmetleri internet iletişim kanalı sayesinde ekonomik fiyatlara kolay ve zahmetsizce satın alabiliyorlar.

Günümüzde internet ortamından yapılan alışverişin artmasıyla birlikte tüketici şikayetleri de fiziki alışverişten sanal alışverişe doğru kaymaya başlamıştır. Sanal alışveriş her ne kadar tüketicilerin işlerini kolaylaştırsa da dikkat edilmezse ciddi sıkıntı ve zararlar yaşatabilir. Fakat çoğu zaman güvenli e-alışveriş sitelerinden yapılmayan online ticarette müşteriler mağduriyetler yaşayarak sanal alışveriş şikayetleriyle tüketici dernekleri ve internet şikayet sitelerine şikayeti başvurusunda bulunuyorlar.

Ülkemizde özellikle bayram günleri, anneler ve öğretmenler günü gibi özel günlerde internet üzerinden yapılan sanal alışverişler sonrasında tüketici şikayetlerinde patlama yaşanıyor. Online alışveriş mağazaları, sağladıkları benzersiz indirim, kampanya ve promosyonlarla kimi zaman Avm’lere göre çok daha cazip hale gelebiliyor. Fakat elektronik ortamda yaşanan bu online alışverişler nedeniyle bir çok tüketici dolandırılarak mağduriyet yaşıyor.

Tüketiciler, internet üzerinde online alışveriş yaptıklarında farkında olmadan bir takım izler bırakabiliyor. Bu nedenle, tüketicilerin ilerde sanal alışveriş şikayet ve mağduriyeti yaşamak istemiyorlarsa e-alışveriş sitesine giriş yaptıktan sonra alışverişlerini tamamlayıncaya kadar bazı güvenlik kurallarını eksiksiz yerine getirmeleri gerekiyor.

Peki nedir bu sanal alışveriş güvenlik kuralları? Tüketiciler öncelikle bu sanal alışverişlerini güvenilir sitelerden yaptığına emin, bilinen ve herkesin güvenini kazanmış bir site olmalıdır. Çünkü internet ortamında birçok alışveriş sitesi tüketicileri kampanyalarla kandırıp kredi kartı bilgilerinizi alarak tüketicileri ciddi zararlara uğratabiliyorlar. Bundan dolayı alışveriş yaparken dikkat ve kontrol ederek kredi kartı kullanmak, kontrollü kapıda ödeme, (GeT) Güvenli eTicaret  yöntemini ya da sanal kart kullanılmalıdır. Kapıda ödemede paketi açmadan kargo yetkilisine ücret ödemesi yapılmamalı, eğer kargo görevlisi ücret almadan paketi teslim etmem ve açtırmam diyorsa alışverişten vazgeçilmeli ve ödeme yapılmamalıdır.

Tüketicilerin mutlaka kredi kartı ile önceden ödeme yapmaları gerekiyorsa alışveriş sitelerinin alt kısmında yer alan sertifika bilgilerini, adreslerini, telefonlarını, şirket/firma bilgilerini, ticaret sicil odası kayıtlarını kesinlikle kontrol etmelidir. Çoğu sitede bulunan cep telefonu numaraları o sitenin kurumsal bir site olmasından ziyade bireysel işletildiğini gösterebilmektedir. Uluslararası denetim firmaları tarafından e-alışveriş siteleri denetlenerek sonucunda uygunluk ve güvenlik sertifikası verilmektedir.

Satın almak istediğiniz ürün hakkında sahte veya taklit olma ihtimaline karşın mağaza tarafından detaylı bir açıklama sunulması gerekir. Size gelen ürün, istediğiniz ürün değilse, bunu ispat etmek için bu sayfanın fotokopisi veya fotoğrafı gerekmektedir. Satın alınan ürünün fiyatı ve ek ücretler, vergiler teslimat şartları, ödeme koşulları, iptal halindeki durumlar ve ürünü satın aldıktan sonra tüketiciye kaç günde iletileceği mutlaka belirtilmelidir. Tüketiciler herhangi bir mağduriyet veya sanal alışveriş şikayetlerinden 4077 sayılı tüketici koruma kanunu ile koruma altına alınmıştır. Bu nedenle haklarını tüketici şikayet platformları ve hakem heyetlerinde hiç çekinmeden aramalıdırlar

Sikayet.com sizlerin internette güvenle alışveriş yapmanız için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Alışveriş yapmadan önce sistem üzerinde araştırma yapmanız sizleri alışveriş sorunlarından, yaşayacağınız problemlerden koruyacaktır. Sikayet.com üzerinde bulunan müşteri bildirimleri, yorumları, tavsiyeleri sizlere alışveriş yapmadan önce o site hakkında %100 doğru bilgi sunacak ve sizleri olumsuzluklardan koruyacaktır.