MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

İHBAR ŞİKAYET

Size yapılan bir saygısızlığı, ürününüzde defoyu, sunulan hizmetin kalitesini paylaşmak için kurulan ihbar şikayet hattı sizin en büyük destekçiniz olmak için çaba göstermektedir. Tüm bu uğraşlarla beraber sizi en iyi tanıyan ve en iyi tanımlayan firma olmak da bizim için gurur vericidir. Şikâyetlerinizle birebir ilgilenen, sizi dinleyen, notlar alan, paylaşımlarınızı sitemizde yayınlayan koskocaman bir ekibiz.

Şikayetlerinizi önemseyen firmalar için sizinle ilgili firma arasında sağlam bir köprüyüz. Sonuca daha erken ulaşılması ve tabi ki müşteri memnuniyeti için uğraşmaktayız. Verdiğimiz büyük uğraşlar sayesinde birçok kişinin yüzünü güldürmeye birçok firmanın şikayeti dinlemesine yardımcı olmaktayız.

Eğer siz de ihbar ve şikayetlerinizi bildirmek, sorunların çözülmesi amaçlı küçük ama güçlü bir adım atmak istiyorsanız bizlere mutlaka internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Şikayetinizin çözüme ulaştırılma aşamasında ise kişi veya kurum mutlaka sizinle irtibata geçip konunun detaylarını isteyecektir. Tüm şikayetlerinizi birebir ilettikten sonra sorunun çözüleceği tarihte haber alabilirsiniz. Şikayetinizi dile getirmek için bir adım atmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki korunan tüketici hakkınız sadece sizin değil herkesin hakkı. Siz savunursanız herkesin savunacağı bilinciyle firmalar hatayı en aza indirgemek için uğraşırlar. Ve bireysel bir adım toplumca atılmış bir adıma dönüşür.

Şikayetim var diyen tüketicilerin sorunları genel olarak incelendiğinde ise; Şikayete konu olan e-ticaret sitelerinde ürün ve hizmetle alakalı olarak yanlış ve eksik bilgiler verildiği, Alışveriş sitesinde ürünle ilgili yayınlanan reklam ve tanıtımlardaki özellikler ile tüketiciye gönderilen üründeki özelliklerin tutmadığı yani ayıplı (kusurlu) olduğu, Ödemelerini kredi kartı ile yapan tüketicilerin siparişlerinin zamanında teslim edilmeği, hiç gönderilmediği ya da sipariş edilen üründen farklı ürün gönderiminin yapılması, Tüketicilerin şikayette bulunmak amacıyla başvuru yaptığı alışveriş portalının telefonlarına, e-postalarına veya mektup adresine veya sahip/sahiplerine ulaşamadığı, gibi sıkıntıların ön plana çıktığı görülmektedir.

Pek çok insan yapılan bir alışverişte çeşitli sorunlarla karşılaşmıştır. Ancak bu sorunları firmalarla görüşüp çözemediği de olmuştur. Bu yüzden ülkemizde mal ve hizmet alımlarında yaşanan sorunlar çözüme kavuşamadan büyüyüp gitmektedir. Tüketici dernekleri, tüketici hakem heyetleri, tüketici mahkemeleri, uyuşmazlık durumlarında hukuki süreç başlatmakta ve uyuşmazlık bir şeklide çözülmektedir.

Ülkemizde tüketiciler hakları konusunda son zamanlarda yeni yeni bilinçlenmektedirler. Birçok kişiden şikayetim var ama nereye başvuracağımı bilmiyorum sözlerini duymaktayız.  İşte, yaşanmakta olan bu sorunların çözümüne katkı sağlamak, tüketicileri bilinçlendirmek, ama aynı zamanda firmaların da haksız yere mağdur edilmesini önlemek için internet üzerinden hizmet veren siteler faaliyet göstermeye başlamışlardır. Bu siteler, üreticiler ve tüketiciler arasındaki sorunların çözümü için aracılık yapmaktadırlar. Böylece hem üreticilerin hem de tüketici memnuniyetini artırmakta ve daha huzurlu bir ticari ortamın oluşturulmasına katkı sunmaktadır. Mal yada hizmet alımlarında olsun şikayet konusu olabilecek sorunlar her zaman yaşanabilmektedir.

Önemli olan bu sorunları ülkemizdeki yasalar ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde çözebilmektir. Şikayeti, sorunu, yorumu olan tüketiciler şikayetlerini bu sitelerde yayımlamaktadırlar. Siteler de firma ile ilişki kurup sorunun giderilmesine katkı sağlamaktadırlar. Eğer sorun giderilmezse, hukuki boyut hakkında tüketici yönlendirilebilir. Şikayet.com sitesi bu alanda faaliyet gösteren, kısa sürede çok sayıda tüketicinin sorun ve yorumlarını sitede yayımlayıp, gerekli adımları atarak sorunların çözülmesini sağlamış ve sağlamakta olan tüketici dostu bir sitedir. Bu yüzden de tüketiciler arasında güven kazanmaya başlamış ve tercih edilen bir tüketici referans sitesi haline gelmiştir.

Sitemizde birçok kategoride sorun ve yorumları dile getirmek mümkündür. Her türlü mal ve hizmet alımlarında yaşanan sorunlar tüm tüketicilerin yorumlarına açıktır. Şikayette bulunan kişinin kişisel bilgilerinin doğru olması, şikayetin gerçek kanıtlara dayanması birinci önceliğimizdir. Şikayet.com'un amacı, tüketicilerin bir firmadan intikam almak adına mesajlar yayımlamalarına aracı olmak değil sorunlara akılcı, hızlı ve tatminkar çözümler bulmaktır. Firmalar şikayetle ilgili cevaplarını sitemizde yayınlama hakkına sahiptir. Böylece sorunların çözümünde sitemiz aracılık görevini yapmış olmaktadır.

Giyim, ev tekstili, beyaz eşya, mobilya, gıda, teknolojik ürünler gibi mal alımlarının yanında, eğitim, sağlık, çocuk ve hasta bakıcılığı, otelcilik, eğlence, etkinlik gibi pek çok alanda tüketici sorun ve yorumlarını sitemize gönderebilirsiniz

Son yıllarda internet teknolojilerinin gelişimi ve e-ticaret sitelerinin tüketicilere hizmet vermeye başlamasıyla birlikte iğneden ipliğe tüm ürün ve hizmetlere kolay ve zahmetsiz erişebilme olanağının sağlanması sonucu satın aldığı ürün veya hizmetten memnuniyetsizlik yaşayan, bir şikayetim var diyen tüketicilerin sayısında artış görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde tüketici hakları dernekleri ve şikayet sitelerine e-alışveriş sitelerinden yaptıkları alışverişler nedeniyle mağduriyet yaşayan çok sayıda tüketici şikayetleri ulaşmaktadır.

Ülkemizde internet üzerinden alışveriş imkanı tanıyan ticaret sitelerin hangisinin kayıtlı ve güvenli olduğu hakkında herhangi bir resmi bilgiye ulaşılamamaktadır. Bu nedenle tüketiciler günü birlik açılan alışveriş siteleri yerine marka olmuş herkesçe bilinen sitelerden alışveriş yapmalıdırlar. Bunun yanında alışveriş yapmadan önce e-ticaret sitesi hakkında internetten araştırma yapmalı daha önce ürünleri ve alışveriş sitelerini kullanarak deneyim yaşamış tüketicilerin tecrübelerinden yararlanmalıdır. Tüketiciler ürün yorum siteleri, şikayet siteleri ve sosyal paylaşım platformlarından kolaylıkla bu portallar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Tüketicileri koruma yasasına göre tüketiciler her türlü alışverişlerinde çok sıkı bir şekilde koruma altına alınmıştır. Fakat yine de bir şikayetim var diyen tüketiciler kervanına katılmak istemiyorsak özellikle mesafeli satışlarda (radyo, tv, internet) çok dikkatli olmalıyız.