MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

ŞİKAYET DİLEKÇESİ VE ŞİKAYET BAŞVURUSU

Şikayet Dilekçesi


Eğer şikayet dilekçesi hazırlamaya kadar geldiyseniz durum bu hiç de iyi bir şey anlamına gelmiyor demektir sizin için. Şikayetin çözümü için elinizden geleni yaptınız ama firma, şirket, kurum ya da mekan size olumlu cevap vermedi. Israrcı olduğunuzda da sanırım işler daha farklı boyutlara gelmeye başladı.

O zaman yapılacak en iyi şey resmi ya da gayrı resmi (şikayet siteleri) olarak hakkınızı aramak olacak. Hiç kimse haksızlıklar karşısında suskun kalmamalı ve hakkını aramalı diye düşünüyorum. Siz sessiz kaldıkça haksızlık yapan daha da güçlenecek ve diğer tüketicilerin de haklarına müdahale edecektir. Buna meydan vermemenin yolu ise onlar hakkındaki düşüncelerimizin başkaları tarafından da bilinmesini sağlamak.

Farz edelim ki resmi yoldan hakkınızı aramaya karar verdiniz. Şikayetinizi ileteceğinizi kurumun adını biliyor olmanız gerekmekte. Yazılacak bir şikayet dilekçesinde kullanacağımız kağıdın başına bu kurum adını yazarak başlayabiliriz. Sonrasında aşağı satırdan devam ederek kendimizi tanıtıp olayı anlatabiliriz. Olayı detaylandırdıktan sonra son bölümde neler yapılmasını arzu ettiğimizi de yazarak şikayet dilekçemizi bitirebiliriz. Sonuç bölümünü de bitirdikten sonra hemen altına sol bölümden başlamak kaydıyla telefon ve adresimizi açıkça yazalım, karşı tarafına tarihi atalım ve altına isim soy isim yazıp imzalayalım.

Şikayet dilekçenizin karşı tarafa iletildiğinden emin olmak için en sağlam yol iadeli taahhütlü göndermektir. Aksi takdirde şikayet kutusuna atılan bir şikayet dilekçesinin başına ne geleceğini bilmek zor olmasa gerek. Eğer siz bir firma hakkında şikayet dilekçesi yazacak kadar sinirlenmişseniz bu şu demektir, eğer firmada şikayet kutusu olsa dahi kimse ona değer vermiyordur.

Bu durumda yapılacak ikinci en önemli şey güvenilir bir şikayet sitesi bulmak ve oraya da şikayetinizi iletmektir. Eğer şikayetiniz, şikayet sitesinde yayımlanmamışsa güvenilir başka bir şikayet sitesi bulmak ve bunu 1-2 tane yere yazmak mantıklı olacaktır. Bu şikayet sitelerinden mutlaka bir tanesini şikayetinizi yayımlayacaktır. Başvurularınızdan sonuç alamasanız da en azından diğer tüketicilerin bilinçlenmesi adına bir şeyler yapmış sayılırsınız.

Şikayete konu olan firma eğer müşteri memnuniyetine değer ve önem vermiş olsaydı, siz zaten şuan bu işle uğraşmıyor ve iyi bir şikayet sitesi aramıyor olurdunuz. Bırakın isimleri internette kalsın, ve firmalar şunu asla unutmasın, İnternet; şikayetleri ve güzellikleri, kısaca hiçbir şeyi asla unutmaz.