Şikayet.com

Şikayet.com'a Hoşgeldiniz En Etkili Reklam Müşteri Memnuniyetidir..

Vergi ihbar şikayet hattı

Vergi İhbar şikayet;

Vergi ve sosyal güvenlik alanındaki kayıt dışılık bir türlü istenilen düzeye getirilemedi. Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu, denetim birimi elemanlarını sürekli artırarak, teknolojik olanaklardan her geçen gün daha fazla yararlanıyor. Fakat bütün bunlar, ekonomiyi kayıt dışılıktan kurtarmaya yetmiyor.

Günümüzde vatandaşlar, artık Alo Maliye vergi ihbar hattı 189 yerine 444 0 189 Vergi İletişim Merkezini (VİMER) arayarak, vergi kayıp ve kaçak ihbarlarını telefonla yapabiliyor. Maliye Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye yönelik olarak etkili bir VİMER vergi ihbar hattı hizmet kuruldu. Bu vergi ihbar hattı sayesinde telefonlarla yapılan ihbar ve şikayetler tek merkezden kontrol ediliyor.

Bu merkez ise hafta içi 09.00–19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Merkeze yapılan aramalar, ülkemizin her yerinde şehir içi arama ücreti ile ücretlendirilmektedir. Bu vergi ihbar merkezi belge verilmemesi, mükellefiyet kaydı olmaması, vergi dairesine bildirimi yapılmamış işçi çalıştırılması, kira gelirlerinin beyan edilmemesi ve benzeri vergi kaybına neden olacak ihbar ve şikayetler, VİMER’de kayıt altına alınıyor.

Bunun yanında merkez mükellef odaklı hizmet anlayışı doğrultusunda vergisel konularda vatandaşlara danışmanlık da yapıyor. Ayrıca kısa süre sonra Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Alo Maliye ihbar şikayet 189 hattı da kapatılacak. Böylece ihbar, şikayet bildirimlerinin yönetimi VİMER tarafından, vergi mahremiyeti ve gizlilik esasıyla bir tek  merkezden sağlanacak.

Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan vergi kaçıranı ihbar et, eğer doğru çıkarsa yüzde 10’unu ikramiye olarak kazan kampanyası dahilinde her yıl binlerce kişiye milyonlarca lira tutarında ödemeler yapılıyor.

Ülkemizde özellikle ev sahiplerine kızan kiracılar tarafından Maliyeye ‘ev sahibim vergi kaçırıyor‘ şeklinde ihbarda bulunuluyor. Yapılan denetimlerde ihbar doğru çıktığı takdirde ev sahibine kesilen vergi cezasının yüzde 10′u kiracıya ödül olarak veriliyor.

Kiranın bir bölümünü elden alarak devletten vergi kaçıran ev sahiplerinin ihbarları sonrasında vergi kayıt sistemine giren kira mükellefi sayısı 550 bini geçti. Tabi bunda mükelleflere gönderilen mektuplar, sokak sokak dolaşılarak yapılan denetimlerin de büyük katkısı oldu.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, kiralar bankaya yatırılmadıysa her işlem için ayrı ceza kesiyor. 500 lira ve üzerinde kira alan bir ev sahibinin kira bedelini elden aldığı tespit edildiğinde bin 600 liradan az olmamak üzere usulsüzlük cezası veriliyor. Kira geliri arttıkça ceza da artıyor.

Bu yoğun ilgi sonrasında Maliye Bakanlığı vergi ihbarlarını teşvik etmek amacıyla verilen ödül miktarını da tespit edilen kaçak tutarının yüzde 10′undan 15′ine çıkarmayı planlanıyor.

Gönderen:
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (18)
.. Isa.a.

zafer mah. bahçecik sok. no 16 daire * bahçelievler yeni bosna. ev sahibi kirayı elden almakla ısrar ediyor. 600 tl olan kira bedelini elden alıyor. benim gibi 8 dairenin hepsini elden alıyor. bilginize

.. Asım

uşak ürün köyü’ne cuma günleri .. gıda tic ltd şti geliyor, kaçak fişsiz faturasız satış yapılıyor, yanında sigortasız işci caliştırıyor ve haftalık 2-3 bin civarı satış yapıyor. gerekenin yapılmasını arz ediyorum.

.. Cemil

Ankara sitelerde ve ostimde merdiven altı birçok kaçak, vergisiz ticaret yapan (cam balkon, pvc, mobilya, banyo aksesuaar) insanlar var. 2-3 ay çalışıp işi öğrenince kendi başlarına dükkan açan, vergi ödemeyen, ucuza yapıp bizim işlerimizi kesen insalar türemiş durumda. Ben vergimi verirken, ssk’mı öderken, çö vergimi, tabela vergimi devlete öderken bu tarz insanlar yüzünden, iş yapamaz hale geliyoruz. Müşteriye ucuza iş yapıyorlar, müşteri de otomatik olarak bizi pahalı bulup bu şahıslara iş yaptırıyorlar. Adamlar zarar etmiyor, nede olsa devlete vergi yok, ödenek yok tabi ucuza yapar. Devletin bu konuda duyarlı olmasını istiyorum. Apartman altlarında bile, alt dükkanlarda iş yapıyorlar. Devlet neden denetlemiyor, neden sorgulamıyor. Bize gelince mi devlet denetim yapıyor. Lütfen maliyenin, devletin bu konuda artık bir adım atmasını rica ediyoruz.

.. Tuncay

cep telefonu satan dükkanlar ikinci el cep telefonu satarken bunun zaten faturası var diye fatura kesmiyolar ve doğal olarak vergi ödemeden çok para kazanıyolar. artı bir çogu bozuk telefonu satarak milleti mağdur ediyor. vergi ödemeden para kazanıyolar. tamam diğer dükkan fatura kesmiş ama sen.

.. Yunus.m.

kocamustafapaşa caddesi no:.. kocamustafapaşa fatih istanbul adresinde 10 senedir vergiye tabi olmadan k.. emlakçılık yapılmaktadır. bilginize.

.. Ufuk.e.

bu nasıl iştir, devlet kurumlarının birbirinden haberi mi yok. vatandaşı zorda bırakmak için mi yapıyorlar anlamadım. aracı trafik minibüse çevirmeyene muayane yok, sigorta yapmıyorlar. maliye de otobüsten minibüse çevirmiyor. nedir bu olanlar sadece insanların ekmeğiyle oynuyorlar.

.. Hifzullah.k.

12.01.2014 te internet üzerinden satış yapan garageayakkabi.com adlı siteden bir ayakabı sipariş ettim. 15.01.2014 te siparişi aldım, ödemesini de kapıda yaptım. koliyi açtığımda adını duymadığım ucuz kalitesiz bir ayakabı gördüm. en önemlisi de ürünün faturasız olmasıydı. günde sayıları yüzleri bulan bu satışlardan devlete tek kuruş ödenmediği, haksız kazanç sağlandığı açıktır. vatandaşı mağdur edenler hakkında devletimiz sessiz kalmamalıdır.

.. Murat

merhaba esenyurt örnek mahallesinde ganyan bayini ikiye bölüp bir tarafını kahvehane yaptılar, vergi levhası ve ruhsatı yok. bina sakinleri olarak bu durumdan rahatsızız. gereğinin yapilmasınız rica ederiz, saygılarımla.

.. Tuncay

büyük vergi kaybı ile ilgili görüşmek istiyorum.

.. M.aslan.

yozgat yerköy organize sanayi içerisindeki .. tekstil, .. tekstil, ..giyim ve .. tekstil içerisinde vergisiz market işletmekteler ve hiç bir vergi kaydı olmadan satılan market ürünlerini de çok pahalı satıyorlar. gereğinin yapılmasını arz ederim.

.. Barış

Alışveriş ettiğim market yazarkasayı değiştirip fişe benzer bir fiş veriyor ve bu şekilde 1 senedir vergi kaçırıyor.

.. Zafer.t.

akvaryum.com sayfasının forum bölümünde toplu yem alımı kısmında ahmet demirci isimli şahıs toplu mal satıp bunu sattığı kişilere ne faturalandırmakta ve ne kadar da kar ettiği bilinmemektedir. Lütfen yapılan bu vergi kaçağının önüne geçilip gereken yaptırımın şahsa uygulanmasını rica ederim.

.. Kazım

patnostaki ev sahibimi şikayet ettim, birdünya ceza yedi.

.. Metin.ş.

Yılmaz yapı marketten (02322548989) laminat parke aldım. Parke ve diğer malzemeleri fatura etti fakat işçiliği faturada göstermediler, elden alırız dediler. Maliyenin bir kaybı olur mu?

.. Yusuf.a.

Edirne özel ekol hastanesi 29/3/2014′te göz muayenesi için 23 tl kredi kartı çekti, 12 tl elden aldı fiş kesmedi.

.. Enis.p.

İzmir karabağlar çamlıkta oyun salonum var vergimi, eğlence vergimi de düzenli bir şekilde ödemekteyim. 4 yıldan beri 419* sokaktaki yeni açılan oyun salonu okula yakınlık nedeniyle ruhsat verilmiyor ama karabağlar belediyesinin zabıta müdürlügünün üç sefer mühürlemesine rağmen her seferinde mühür işletme sahibi tarafından kırılarak devam ediyor. Bu işe de belediyede göz yumanlar mı var. vergimi ödeyen bir vatandaş olarak tüm yolları denedim, bu haksızlığa bir şey yapamıyorum. umuyorum ki bu konuyla ilgilenirsiniz, saygılarımla.

.. Erkan

Kayseri’deki ev sahipleri bir anda anlaşmış gibi kiraları yükselttiler, galiba iran ve suriye’lilerden dolayı. Genel aylık 300 tl olan ev kiraları ortalama 500′e yükseldi. Kayseri asgari ücretle çalışan insanların olduğu bir şehir, 500 tl ev kirası verirsek ne yiyeceğiz, daha faturaları saymadım bile. 500 tl’yi bir de peşin istiyolar, elden alıyolar. Bir de neymiş, sen oturmazsan iranlı suriyeli dolu, onlara peşin veririm diyolar. Kayseri’de genel bir araştırma yapın Allah aşkına. Ne yapalım biz hadi buyrun söyleyin. Evi olan yaşadı, evi olmayan da hapı yuttu. Kayseri belediye başkanı ve bu işlere bakan devlet kurumlarına sesleniyorum. Lütfen bu duruma bir çözüm bulun.

.. Bekir

Amasya ve Eraslan köyü yolu hattında ticari olmadığı halde otobüsle yolcu taşıması yapılıyor, bilginize.

Eylül 18, 2013
Kategori : TÜKETİCİDEN
Yorum : 18
Okunma : 5.013
Vodafone Lütfen Müşterilerinize Eziyet Etmeyin
Nisan 21, 2014
|
Vodafone kurumsal hat kullanıyorum. Borcum olmamasına ve borcumu ödediğime dair dekont göndermeme rağmen telefon hattım 1 haftadır açılıp kapatılıyor. Lütfen müşterilerinize eziyet etmeyiniz. Tüm sabr..
Bimeks Electro World Arızalı Lg Tv
Nisan 21, 2014
|
06.04.2014 tarihinde Bimeks electro world satış mağazanızdan 6184** seri C nO ile almış olduğum Lg 60ln575s152 ekran led tv,  07.04 2014 tarihinde evime servisinizce getirilip kurulduğunda, arızalı çı..
Garanti Hayat Emeklilik Doktor Raporunu Kabul Etmiyor
Nisan 21, 2014
|
Kategori: Sigortacılık
28.03.2013 tarihinde Garanti Emeklilik’te garantili yarınlar adı altında tehlikeli hastalıkları da kapsayan sigorta yaptırdım. 18.01.2014 tarihinde kalp krizi geçirdim. Poliçeden faydalanmak içi..
Mng Kargo Mektubunuz Var Gelin Alın Diyor
Nisan 21, 2014
|
Kargo kelimesinin ve hizmetinin önemini ve gereksimini bana açıklıyabilir misiniz acaba? Öncelikle kargonun amacı nedir? İşleyiş ve çalışma amacı nasıldır? Bir Ptt kadar olunamıyor mu? Gönderilen karg..
Teknosa Goldsmart Uydu Alıcı Arızası
Nisan 21, 2014
|
Kategori: Elektronik
Pendik Neomarin teknosa mağazasından 18.12.2013 tarihinde aldığımız Goldsmart adlı uydu alıcısı, aldığımız ilk günden itibaren bozuktu. 2 kere servise gitmesine rağmen mağaza görevlileri veya yetkili ..