Şikayet No : 1828   Durum : CEVAP BEKLİYOR
  • SON YORUMLANAN ŞİKAYETLER

Vergi İhbar ve Şikayet Hattı

18 Eylül 2013 03:44 SIKAYET.COM - Mersin

Vergi İhbar Şikayet;
Vergi ve sosyal güvenlik alanındaki kayıt dışılık bir türlü istenilen düzeye getirilemedi. Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu, denetim birimi elemanlarını sürekli artırarak, teknolojik olanaklardan her geçen gün daha fazla yararlanıyor. Fakat bütün bunlar, ekonomiyi kayıt dışılıktan kurtarmaya yetmiyor.

Günümüzde vatandaşlar, artık Alo Maliye vergi ihbar hattı 189 yerine 444 0 189 Vergi İletişim Merkezini (VİMER) arayarak, vergi kayıp ve kaçak ihbarlarını telefonla yapabiliyor. Maliye Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye yönelik olarak etkili bir VİMER vergi ihbar hattı hizmet kuruldu. Bu vergi ihbar hattı sayesinde telefonlarla yapılan ihbar ve şikayetler tek merkezden kontrol ediliyor.

Bu merkez ise hafta içi 09.00–19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Merkeze yapılan aramalar, ülkemizin her yerinde şehir içi arama ücreti ile ücretlendirilmektedir. Bu vergi ihbar merkezi belge verilmemesi, mükellefiyet kaydı olmaması, vergi dairesine bildirimi yapılmamış işçi çalıştırılması, kira gelirlerinin beyan edilmemesi ve benzeri vergi kaybına neden olacak ihbar ve şikayetler, VİMER'de kayıt altına alınıyor.

Bunun yanında merkez mükellef odaklı hizmet anlayışı doğrultusunda vergisel konularda vatandaşlara danışmanlık da yapıyor. Ayrıca kısa süre sonra Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Alo Maliye ihbar şikayet 189 hattı da kapatılacak. Böylece ihbar, şikayet bildirimlerinin yönetimi VİMER tarafından, vergi mahremiyeti ve gizlilik esasıyla bir tek  merkezden sağlanacak.

Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan vergi kaçıranı ihbar et, eğer doğru çıkarsa yüzde 10’unu ikramiye olarak kazan kampanyası dahilinde her yıl binlerce kişiye milyonlarca lira tutarında ödemeler yapılıyor.

Ülkemizde özellikle ev sahiplerine kızan kiracılar tarafından Maliyeye 'ev sahibim vergi kaçırıyor' şeklinde ihbarda bulunuluyor. Yapılan denetimlerde ihbar doğru çıktığı takdirde ev sahibine kesilen vergi cezasının yüzde 10'u kiracıya ödül olarak veriliyor.

Kiranın bir bölümünü elden alarak devletten vergi kaçıran ev sahiplerinin ihbarları sonrasında vergi kayıt sistemine giren kira mükellefi sayısı 550 bini geçti. Tabi bunda mükelleflere gönderilen mektuplar, sokak sokak dolaşılarak yapılan denetimlerin de büyük katkısı oldu.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, kiralar bankaya yatırılmadıysa her işlem için ayrı ceza kesiyor. 500 lira ve üzerinde kira alan bir ev sahibinin kira bedelini elden aldığı tespit edildiğinde bin 600 liradan az olmamak üzere usulsüzlük cezası veriliyor. Kira geliri arttıkça ceza da artıyor.

Bu yoğun ilgi sonrasında Maliye Bakanlığı vergi ihbarlarını teşvik etmek amacıyla verilen ödül miktarını da tespit edilen kaçak tutarının yüzde 10′undan 15′ine çıkarmayı planlanıyor.

Etiket : vergi ihbar vergi şikayet vergi ihbar şikayet hattı alo maliye 189 vergi ihbar Vergi İletişim Merkezi Vimer 444 0 189 Okunma : 12598
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (40)

Musa K. 20 Ağustos 2014

Ben esnafım, vergi borcumu taksitlendirdim, bizim aybaşı dedi nmi ogün paramız gelmiyor dolayısı ile paramızı zamanında yatıramıyoruz, bu yüzden vergi dairesindekilerle polemiğe giriyoruz. bakandan istediğim, esnafa 10 gün 15 gün toleranslı davransın lütfen, bizi faize bulaştırmasın. sizden istirham ediyorum. görevinizde başarılar dilerim.

Cevap yaz 0 0
Ahmet T. 19 Ağustos 2014

Radyoda sorulan soruya doğru cevap verdim ve S4 kazandım ama bana ulaşan telefon bozuk çıktı, arıyorum devamli kapali. hakkımın aranmasını talep ediyorum ve şikayetçiyim. saygilar.

Cevap yaz 0 0
Nusret 12 Ağustos 2014

Trabzon caykara uzungol'de belediye birsey yapmıyor. Mesire alanlari belediye tarafindan dernek adi altinda birilerine ihalesiz, ruhsati, vegi kaydi olmadan yerli ve yabanci vatandaslari soyuyar. fiyat listesi resmi degil. odenen paralara ne vergi fisi veriyor nede fatura.

Cevap yaz 0 0
Cengiz 5 Ağustos 2014

İkamet ettiğim sokak öyle bir sokak ki merkezi bir yerde olmasına karşın birkaç tane esnafın vergi kaydı var. Bu sokağa sanırım ekipleriniz hiç uğramamış. Allah aşkına şu sokağı bir denetleyin ki bende kendimi zamanında hep vergi vermiş biri olarak enayi görmeyeyim. Sokağımızdaki No 11 deki pasaj içerisindeki çaycıdan, No 12 deki çiçekçisine kadar hiçbir esnafın vergi kayıtları olmadığı halde senelerden beri ticari faaliyet göstermektedirler. İlgi alakanız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. Adres, Merkez Mah. Mecit Sokak. No:1 Den No: 12 Kadar Güngören İstanbul. Saygılarımla.

Cevap yaz 0 0
Şükrü 4 Ağustos 2014

Alkadays'ten iki kutu zayıflama ürünü aldım, kutuları açmadan geri yolladım iban numaram ile fatura filan zaten yoktu bende. iade günü belli, sonradan korkudan kestilerse bilemem, iadem hala yapılmadı, türlü bahaneler uyduruyorlar. Elimde iade kargo belgesi var.

Cevap yaz 0 0
Şükrü 4 Ağustos 2014

Nelazimsa.net'ten ayakkabı aldım, küçük olduğundan (0800 lü telefonla veya msn'leri var oradan isterlerse cevap veriyorlar) iade etmek istediğimi söyledim iban ile koliyi yollayın dediler, ikinci kargo ücretini de vererek yolladım. Elimde kargo iade pusulası ve internet msn konuşması fotosu var, hala iadem gelmedi. devamlı oyalıyorlar, bıktık şikayet edeceğiz dedim artık gayet rahatlar.

Cevap yaz 0 0
Şahin 3 Ağustos 2014

Küçükçekmece Atakent mahallesi bosphorus city sitesinde 50'nin üzerinde daire günlük kiralanıyor, dairelerin numaralarını işlem yapılacak ise hemen vermeye hazırım, hem ekonomik hemde ahlaki olarak haksız kazanç elde eden bu şahıslara artık bir dur deyin. Devletin gücünü bu şahıslara hissettirin lütfen, saygılarımla arz ederim.

Cevap yaz 0 0
Bengi S. 31 Temmuz 2014

keyif turizm (pisidya turizm acentası) 1800 tl ödediğim halde fatura kesmedi ve para iadesini yapmadı. benim gibi onlarca insan mağdur edildi.

Cevap yaz 0 0
Türker 21 Temmuz 2014

Şehirler arasındaki dinlenme tesisleri neden denetlenmiyor. Yaz mevsiminde müessesenin bir günlük cirosu (24 saat açık) en az 20 bin liradır. bu kişi devlete yılda kaç lira vergi ödüyor. Dinlenme tesislerindeki wc'ler benzinliklere aittir (kanunda yeri var) wc'den ücret alamazlar alıyorlar. vergi kaçakçılığı oluyor bu. Kanunen her benzin istasyonu bay ve bayan wc açmak mecburiyetindedir.

Cevap yaz 0 0
Ahmet D. 20 Temmuz 2014

Karagöl mahallesi koca mustafa paşa caddesi No:55/1 merkez ardahan, ev sahibi kirayı elden alıyor. sözleşme yapalım hesap numaranı ver dediğimde evden çık diyor ve tehdit ediyor. ev sahibi 2 katta oturuyor 1 ve 3 kattaki kiracılardan elden para alıyor, ev kirası aylık 550 tl, gereğinin yapılmasını arz ederim.

Cevap yaz 0 0
Tüketici Hakları Samsung Galaxy S3 Servis Şikayetim