Vodafone Genel Müdürlüğüne
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7239   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Vodafone Genel Müdürlüğüne

20 Kasım 2013 09:37 Zülkifli O.

Vodafone müşterisiyim, 14.10.2013 akşamı bayram mesajı attım, yazı karekterli olan mesajımın uzun olması nedeniyle yazıyı resimli mesaja çevirerek ücretlendirilmiş.

Oysa benim zaten 5000 mesajım olmasına rağmen yazı karekterimin resimli mesaja çevrilmesini bir müşteriniz olarak kabulnenemiyorum. Kendimi sizin tarafınızden aptal yerine konmuş hissediyorum. bu nedenle atmış olduğum mesajın bir fotokopisini müşteri temsilcisi ile paylaştığım halde, haksızlığımın giderilmediğini ve aksine incelenenip hata olmadığını tarafıma bildirdiler.

Ben bunu kabullenemiyorum, bu nedenle yazının fotokopisini siz değerli üst yöneticilerine faksla 16.11.2013 günü bildirdim. bu mesajın siz değerli yüneticiler tarafından da incelenenip tarafıma ayrıntılı bir bilgi verilmesini yada mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Etiket : vodafone şikayet hattı vodafone tüketici şikayetleri vodafone tüketici yorumları vodafone tüketici hakları vodafone müşteri memnuniyeti vodafone mesaj şikayetim var Okunma : 14719
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (184)

Tahsin E. 10 Kasım 2019

4.5 G tam cekiyor görününuyor fakat internetim cok agir. Turkcell'den gectim, ilk gectigim bir kac ay cok guzel cekti. Artik internetim cok yavas. Tekrar turkcell'e gecmek lazm galiba.

Cevap yaz 0 0
Fikret A. 3 Kasım 2019

Vodafone net bağlattığım güne lanet olsun, sorun bitmiyor her ay farklı farklı sorunlarla uğraşıyorum, verdiğim parayı helal etmiyorum.

Cevap yaz 0 0
İlknur Y. 30 Ekim 2019

Adres değişikliği yaptım ve müşteri hizmetlerini aradım, alt yapı olmadigindan dolayı ev ınternetini iptal formunu faks yoluyla gönderdim ama sürekli gelmedigini bildiriyorlar. Ben de posta yoluyla evraklarını iptal dilekçemi gönderdim yine aradım posta adresimiz yok deyip benim sorunu cözmediler. 4 aydan beri boşa fatura ödüyorum. Online olarak işlem de yapmıyorlar. Ses kayıtlarının olduğunu söyleyip satış işlemi yapiyorlar. Ses kaydi imza alıyorlar ama iptal işlemi olunca mağdur bırakıyorlar.

Cevap yaz 1 0
Doğan U. 23 Ekim 2019

Bir turlu ulaşamadıgım, 2 gundur ugrastıgım musteri hizmetleri acaba bana ulaşabilir mi, telesekreterden başka hiç bir şey cıkımıyor karşıma.

Cevap yaz 0 0
Abdullah M. 22 Ekim 2019

Sanırım hatlarımı değiştirme zamanı geldi, sözde 4,5 g, internet ulaşımı SIFIR.

Cevap yaz 0 0
Şinasi P. 22 Ekim 2019

Bilgim dışında faturalıya geçiş yapılmış, konu anlaşılmadan evet demişim. Fatura iptalini istedim 3 defa aradım 27'şer dakika konuştum sonunda 4.defa iptal oldu. 100 tl fatura çıkmış ipatilini istiyorum. Müşteri mağduriyeti olarak görüyorum, tarafınızdan maduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Deniz T. 22 Ekim 2019

19.10.2019 saat 09:14 gibi Vodafone müşteri hizmetlerinden bahar hn görüşme yapıp tarife değişliği yapmak istediğimi söyledim. Tarifeme ek cihaz tanımlı olduğu için her tarifeye geçemeyeceğimi bildiğim için bir kaç kez teyit aldım. Beni uygun bir tarifeye geçirmek için onay aldı. Yaklaşık 50 tl olan bir tarifeydi. Hesap kesim tarihinden sonra kullacağım bilgisini aldım. Bugün (22.10.2019 ) gelen msj 69 tl karşılığında geçiş yapılmış olan bir tarifeymiş. Zaten almış olduğum casper marka (yaklaşık 1 ay önce ) sorunlar yaşıyorum. 4,5 g cekmiyor, sesim karşı tarafa gitmiyor.Teknik servise giderse 20 iş gününde gelecekmiş. Yeni aldığım tlf'da ses ve çekim sorunu var, şehir merkezindeyim.

Cevap yaz 0 0
Bayram Ş. 21 Ekim 2019

Yıl olmuş 2019 stanbul'un ortasında evimde vodafone çekmiyor, sokakta bile az çekiyor, İnternet desem hiç yok, söylüyorum tlfn ayarlayın diyorlar saçmalığa bakar misiniz. Bodrum katta otururken çekiyor bahçe kat şu anki oturduğum yer çekmiyor, ayarlardan değil sürekli bana ayarla alakalı diyor. 1 sokak alta yada üst skokta çekiyor.

Cevap yaz 1 0
Esra E. 21 Ekim 2019

Allah hepsinin b-lasını versin, 1 aydır hattımı iptal ettirmeye çalışıyorum iyice çileden çıkardılar insanı, hukuki işlem baslatacağım.

Cevap yaz 2 0
Durmuş Ş. 18 Ekim 2019

Bulunduğumuz Karabük merkez 5000 evler mevki şebeke sorunumuz giderilemedi, site olarak yaşadigmiz yerde herkes şikayetçi. Bu durum böyle giderse alternatif hatları değerlendirmek zorunda kalacağız, ilgili kişilerin bilgilerine.

Cevap yaz 0 0
Apple Iphone Telefonum İki Aydır Serviste Finansbank Kartımdan Yıllarca Para Çekilmiş