Vodafone Genel Müdürlüğüne
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7239   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Vodafone Genel Müdürlüğüne

20 Kasım 2013 09:37 Zülkifli O.

Vodafone müşterisiyim, 14.10.2013 akşamı bayram mesajı attım, yazı karekterli olan mesajımın uzun olması nedeniyle yazıyı resimli mesaja çevirerek ücretlendirilmiş.

Oysa benim zaten 5000 mesajım olmasına rağmen yazı karekterimin resimli mesaja çevrilmesini bir müşteriniz olarak kabulnenemiyorum. Kendimi sizin tarafınızden aptal yerine konmuş hissediyorum. bu nedenle atmış olduğum mesajın bir fotokopisini müşteri temsilcisi ile paylaştığım halde, haksızlığımın giderilmediğini ve aksine incelenenip hata olmadığını tarafıma bildirdiler.

Ben bunu kabullenemiyorum, bu nedenle yazının fotokopisini siz değerli üst yöneticilerine faksla 16.11.2013 günü bildirdim. bu mesajın siz değerli yüneticiler tarafından da incelenenip tarafıma ayrıntılı bir bilgi verilmesini yada mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Etiket : vodafone şikayet hattı vodafone tüketici şikayetleri vodafone tüketici yorumları vodafone tüketici hakları vodafone müşteri memnuniyeti vodafone mesaj şikayetim var Okunma : 7038
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (60)

Selma Y. 2 Ocak 2019

Baz istasyonu kiralama servisinden kimseye ulaşamıyorum.

Cevap yaz 0 0
Ahmet K. 27 Aralık 2018

İnternet icin ek paket aldim aldigim ek paket aktif olana kadar internetimi acmadim cunki acarsam 5 tl'ye 250 mb internet otamatik devreye giriyor. Aldigim ek internet paketi devreye girene kadar bekledim devreye girdikten sonra internetimi actim yine de 5 tl kestiniz Allah b-lanizi versin, insallah sizden cikar h-sizlar.

Cevap yaz 0 0
Hasan S. 20 Aralık 2018

Selamlar, 3 sene once vodafone faturalı hat başvurusu yaptım ancak bana muhtarlıktan ikahmet adresı kağıdı getırın hattınızı verelim dediler ben vodafone fatura almadım ancak hafta sonu olduğu için getiremedim sözleşme yaptım pazartesi günü muhtarlıktan ikamet adresi kağıdını getirmedim beni aradılar hattınızı alacak mısınız diye sordular gerek yok borcum falan varsa soyleyin dedim yok dediler nasıl oluyor da 3 sene sonra 800 tl vodafone'den icralık oluyorum resmen bu h-sızlıktır soygundur artı faturasız hattıma kısıtlama getiriliyor ben bu 800 tl borcu ödemiyorum yasal haklarımı kullanarak savcılığa suc duyurusunda bulunacağım, faturasız hattıma kısıtlama getiremezsiniz bunların otomatıkmen silinmesini istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Nur Ö. 10 Aralık 2018

10 gündür evimde internet kullanamıyorum bağlantı yok randevu oluşturdum teknik servisten gelmiyorlar, hiç memnun değilim artık vadofone kullanmak istemiyorum.

Cevap yaz 0 0
Cem K. 24 Kasım 2018

İstanbul ilinde telefon çekmiyor internet yavaşlıyor.

Cevap yaz 0 0
Nevzat U. 24 Kasım 2018

Ankara Sincan Yenikent vodafone bayi seymen iletişim'den devamlı ödemelerimi yaparım sahibini tanımam ama gördüğüm kadarı ile saygılı ve iyi bir insan. 22 Kasımda ödeme yapmaya gittiğimde orada bulunan bayan dedesi yaşındaki bir insana çok saygısızca ve edepsizce hakaretlerde bulunmuştur. Onlar tarafından veya benim tarafımdan yanlış anlama, iletişim noksanlığı olmuş olabilir. Bukadar saygısızca davranılmayı ne ben hak ettim nede kurumsal bir firmaya yakıştırdım. O bayanın şahsında firmanızı eğitimsiz elemanlarla hizmet verdirdiğiniz için kınıyor ve protesto ediyorum.

Cevap yaz 0 0
Okan Emre Ş. 23 Kasım 2018

2 haftadir 0506988** numarali hattimi avea'dan vodafone'a tasimak istiyorum. Avea'da borcum yok vodafone ise borcunuz var diye bu islemi gerceklestirmiyor. Anlamadigim benim borc ortalikta yok islem neden olmuyor.

Cevap yaz 0 0
Muhammed M. 9 Kasım 2018

Bu ne vurdum duymazlik kardeşim, direk müşteri temsilcisine neden bağlanılmıyor. Dupe düz milleti enayi yerine koymak. Bana bir msj geldi Ağustos ayında eksik ücretlendirme nedeniyle birdahaki faturaya 5 lira yansıtılacak yazıyor, komedi gibi ben şimdi nereden bileceğim böyle olduğunu ve ptesi günü sikayetimi yapacağım mahkeme olsun tüketici hakları olsun.eksik ücretlendirmeymiş, yapmış olduğunuz hatanın faturasını bana maledemezsiniz. Ben o ayın tüm faturasını istiyorum. Ağustos ayından bahsediyorum ortada bir dolap dönüyor farkındayım. Musteri temsilcisine bağlanmak istiyorum fakat ne hikmetse ara da bul bulabilirsen.

Cevap yaz 0 0
Emin A. 8 Kasım 2018

053786** nolu hattı konturlü olarak kullanmaktaydım bilgim dışında ve ses kaydım olmaksızın faturalı hatta geçiş yapılarak 325.90 tl fatura ibraz edilmiş olup eposta ile bildirilmiştir gerekli düzeltmeleri yapılarak bilgim ve onayım olmadan yapılan faturalı hattın ve kesilmiş olan faturanın ivedi olarak iptal edilmesini talep ediyorum.

Cevap yaz 0 0
Murat G. 16 Ekim 2018

1 aydır ev internetim kapalı 20 sefer aradım müşteri hizmetlerini sonuç alamadım 12 yıllık vodafone kullanicisiym ben böyle bişeyle karşılaşmadım yakın zamanda sıkıntı giderilmezse ev internetini cep numaramı değiştirmeyi düşünüyorum vodafone'dan uzaklasacagim haberiniz olsun en kısa zamanda cevap bekliyorum.

Cevap yaz 0 0
Apple Iphone Telefonum İki Aydır Serviste Finansbank Kartımdan Yıllarca Para Çekilmiş