Vodafone Genel Müdürlüğüne
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7239   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Vodafone Genel Müdürlüğüne

20 Kasım 2013 09:37 Zülkifli O.

Vodafone müşterisiyim, 14.10.2013 akşamı bayram mesajı attım, yazı karekterli olan mesajımın uzun olması nedeniyle yazıyı resimli mesaja çevirerek ücretlendirilmiş.

Oysa benim zaten 5000 mesajım olmasına rağmen yazı karekterimin resimli mesaja çevrilmesini bir müşteriniz olarak kabulnenemiyorum. Kendimi sizin tarafınızden aptal yerine konmuş hissediyorum. bu nedenle atmış olduğum mesajın bir fotokopisini müşteri temsilcisi ile paylaştığım halde, haksızlığımın giderilmediğini ve aksine incelenenip hata olmadığını tarafıma bildirdiler.

Ben bunu kabullenemiyorum, bu nedenle yazının fotokopisini siz değerli üst yöneticilerine faksla 16.11.2013 günü bildirdim. bu mesajın siz değerli yüneticiler tarafından da incelenenip tarafıma ayrıntılı bir bilgi verilmesini yada mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Etiket : vodafone şikayet hattı vodafone tüketici şikayetleri vodafone tüketici yorumları vodafone tüketici hakları vodafone müşteri memnuniyeti vodafone mesaj şikayetim var Okunma : 12876
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (172)

Ayvaz K. 13 Eylül 2019

Paketim bitti aylık 69 tl'ye anlaştık ama son 2 aydir 100 tl üzeri fatura geldi, vodafone b.. çıkardı ıyice, turkcell'e geçmem diye yemin etmiştim ama vodafone'dan bin kat iyilermiş. 15 yıldır vodafone'luyum ama vefa bilmiyorlar.

Cevap yaz 0 0
Cem Can D. 9 Eylül 2019

Merhaba, benim mağduriyetim ttnet'ten vodafone geçtim bana denilen ttnet'ten gelen cayma bedelini biz ödüyoruz, siz birseye karışmıyorsunuz. Biz de kabul ettik, cayma bedelim 750 tl cıktı, 500 tl'ye kadar biz ödüyoruz dendi ama kimse hiç bir sey ödememiş, evime 1291 tl'lik icra geldi. Ben şimdi ne yapmalıyım, bu işle lütfen biri ilgilensin mağdurum.

Cevap yaz 0 0
Gökhan S. 4 Eylül 2019

Paket değişikliği yaptım, 4gb + 2gb internet teklifinin 2gb hediyesi gelmedi.

Cevap yaz 0 0
Mizgin A. 24 Ağustos 2019

07-16.08.2019 tarihleri arasında yurt dışına çıktım. Telefonumun yurt dışına açılması için hiç bir talepte bulunmadım ama müşteri temsilcisinin dediğine göre kullandığım tarifede zaten açıkmış. Yurt dışında her geçtiğim ülke sınırında bir sürü Vodafone mesajı geldi. Kullanmaya teşvik için kampanya mesajları ama ben yurt dışında arama, sms ve mobil veriyi kapattım. İstanbul sınırına geçene kadar da açmadım ve hiç bir şekilde kullanmadım telefonu. Sadece kaldığımız otellerin Wi-Fi ağını kullandık. Yurt dışındayken Vodafone'dan yüksek bir fatura mesajı geldi. Oradan müşteri temsilcisine ulaştık. Her sınır geçişinde gelen mesajlardan birinde yurt dışına adıma tarife açıldığı istersem iptal mesajı atabileceğim varmış. Ama görmediğim için..

Cevap yaz 0 0
Muhammet E. 23 Ağustos 2019

4.5 aydir interneti kapatmak icin faks, dilekce gonderiyorum daha kapatmiyorlar. Yok olmadi, gitmedi faks diyorlar. En sonunda nereye basvurulucaksa oraya sikayette bulunacagim yeter artik, her ay faturam 100-130 tl geliyor. Ben parayi sokakta bulmuyorum, az kaldi sikayette bulunacağım. Alirken 5 dakikada interneti verirsiniz kapatinca yok olmadi, faks gitmedi diye oyaliyorsunuz.

Cevap yaz 0 0
Altuğ T. 10 Ağustos 2019

Bu arife akşamı tüm vodafone çalışanlarının bayramı kutlu olmasın.

Cevap yaz 1 0
Gökhan T. 5 Ağustos 2019

Bu cihazimi alirken faturali degil de paket olarak satin aldigimı zannediyordum ama faturali olarak satmislar, boyle birsey olacagini bilseydim satin almazdim resmen kandirildim. Ayrica musteri hizmetlerinizi aradim paket kullanmak istedigimi soyledim talep olusturdugunu soyledi en kisa surede faturali hattimin faturasiza donmesini istiyorum. Hemen turkcell operatorune dönus yapacagim, insanlari kandirarak magdur etmek nasil bir işletme sistemi, hepinizden sikayetciyim. Bir kurus etmeyen bir vodafone var.

Cevap yaz 0 0
Öznur A. 5 Ağustos 2019

Vodafone kullanıcısı olarak iki faturalı hat kullanıyorum. İkisine de gelen faturular kabarık olarak bana geri geliyor haksızlık yapılıyor helal etmiyorum, şikayetçiyim. Bu iki hattimdan da alınan fazla ödemelerin hakkını istiyorum aksi takdirde ilgili tüm yerlerde sikayetimi sunacağım, ayrıca iki hattan da vodafone'dan ayrı operatöre geçeceğim, buna sessiz kalırsanız eğer çünkü müşteri hizmetlerini aradım 10 dk bekletiyorsunuz. İlgi yok, iki hattimdan da faturasız olarak çıkmak istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Recep S. 5 Ağustos 2019

Yanimda uygulasinda hediye çarkı var ama 30-35 haftadir hep supriz geliyor, yasal hakkimi aramak icin mahkemeye gitmem gerekiyor herhalde.

Cevap yaz 0 0
Nuri O. 3 Ağustos 2019

Faturamı düzenli öduyorum ama puanım yukselmıyor, hiç bir sorunum da yok.

Cevap yaz 0 0
Apple Iphone Telefonum İki Aydır Serviste Finansbank Kartımdan Yıllarca Para Çekilmiş