Ziraat Bankası Yasal Hakkımı Ödemiyor

Ziraat Bankası İstanbul Şirinevler şubesinden kredi almıştım. Yasal hakkım olan dosya masrafı ücretimi istedim. Bankadan olumsuz cevap aldım.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti vs adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda Yargıtay 13. Hukuk dairesinin 2011/3576 E, 2011/10221 K sayılı kararında; “kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi, resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbu belirlenen bir miktarıntüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir” şeklindedir.

Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1. Asliye Hukuk Mahkemesince (2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.

Yukarıda belirttiğim emsal kararlara rağmen banka yasal hakkımı ödemiyor!! Tüketici Hakem Heyeti başvurularından sonra bankaların açtığı davalardan dolayı hakkımız olan ücreti bankalar bizden mahkeme kararıyla ve mahkeme masrafıyla geri alabiliyor. Banka tarafından tekrar mağdur edilebiliyoruz. Bu riskten dolayı Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapamıyorum. Ziraat Bankası hakkımı ödemez ise; Bimer ve sosyal medyada (twitter, facebook, bloglar vs.) mağdur edildiğimi yazacağım ve halka, mağduriyetimden dolayı başka bankaları tavsiye ediyorum. Dosya masraflarımın geri ödenmesini istiyorum.

Gönderen: Mehmet Ç.
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (5)
Şinasi Ö.

internet şubeye giriş yapabiliyorum, havale veya hesap hateketlerini kontrol vs hiç bir işlem geçekleştiremiyorum hatta güvenli çıkış bile yapamıyorum.

Mustafa T.

Benim kredi kartım kullanıma kapalı, borçlarımı ödemiyorum, mümkünse hesap kesim tarihini 10′nuna yaparsanız beni mutlu edersiniz. Karttaki sıkıntıların gitmesini istiyorum. Karttaki sıkıntı yüzünden ailemde ciddi sorun çıkıyor. Bankanız müşteri telefonuna ulaşılmıyor, acil yardım bekliyorum.

Mehmet D.

Merhabalar, ben Kahramanmaraş’ta polis memuruyum, bankanız müşterisiyim. Bankanızdan almış olduğum kredi kartından kart aidatı alınmıştır. Bir müşteriniz olarak benden alınan kart aidatının iade edilmesini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, saygılar.

Cemal Ç.

12.07.2014 de 4440000 tel noyu 23.55 ten itibaren aradım müşteri hattına bağlandım, 35 dakika hatta bekletildim. Türkiyede hiç bir bankanın müşteri hattında böyle bekletilmiyor. en fazla 7-8 dak bekleniyor. bir de süre söyleniyor beklemede, öyle yapın sisteminizi, bizlerin sihir sistemini bozmaya hakkınız yok. telefonlara bakmayan elemanlarınızı da kontrol edin, işlemlerimizi, şikayetlerimizi iletemiyoruz. Lütfen bu konuda gereken özeni gösterin yoksa başka bankalara da yönelirim. düzenli ödeme yapan müşteriyim, her yerden banka buluruz.

Halil İ.

Ben kyk bursu alıyordum, sonra burs bitince hesap numaram bana bildirim yapılmadan değiştirilmiş ve yaptığım ilk işlemde ise bir yıllık hesap işletim ucreti kesilmiştir. muşteriye bildirilmeden hesap numaranın değiştirilmesi ve ayrıca bir yıllık ücretin kesilmesi tamamen hukuka aykırı olup bunun hemen duzeltilmesi gerekmektedir. bize bildirim yapılsaydı en azından o kullandığımız kartımızı iptal ettirip hic bir işlem yapmazdık. bu mağduriyetin hemen giderilmesini talep eder benden kesilen bir yıllık işletim ucretinin iadesi gerekmektedir.

Eylül 06, 2013
Kategori : Bankacılık
Yorum : 5
Okunma : 600