Antalya 5M Migros Vodafone Şubesi

Merhaba öncelikle saygılarımı iletirim. Beni oldukça üzen ve bir hayli sinirlendiren bir konum var. Ben Antalya’dan Fadime Y. Antalya 5 M migros vodafone şubesinden geçen sene ya Haziran ya Temmuz ayında General Mobile telefonunu aldım. Bana faturam verildi. Garantisi de bildiğiniz üzere 2 yıl.

Benim telefonum bu sene kurban bayramından üç gün önce sabahleyin telefonumun çalmasıyla birden ekran simsiyah oldu ve ekran tekrar yerine gelmedi. Bayramdan sonra yetkili servise götürürüm dedim. Ancak evimizde badana yapıldığı için bana verilen faturayı bulamadım. Yener ulusoy şubesine annemler gitti ben çalıştığım için oradaki personel ismini bilmiyorum müsaade istemiş, akşamı da ben anneme verilen karttan orayı aradım. dedim ki iletişim numarası olarak benim telefonumu yazın onlar da kayıt ettiler.

Ben haber bekledim yok, üzerine ben aradım Vodafone’nun muhasebecisi de tesadüfen oradaymış onunla konuştuk, muhasebeci Kasım 5 e kadar müsaade istedi kopyayı vermek için. Hala aranmadım bu sorumsuzluğun derhal düzeltilmesini istiyorum. Benim annem ağır hasta ve ona ulaşabilecek bozuk bir telefonu şuan kullanıyorum. Müsamaha gösterdiğim için mi bu vurdumduymazlık tarafıma yapılıyor ve hala aranmıyorum.

Müşteri memnuniyetini sağlamak satış yapana kadar değildir, olmaz. sorunu çözerek müşteri memnuniyetini sağlarsınız. Yoksa da hem Vodafone’u mahkemeye vereceğim, hem de tüketici haklarına şimdi bu yazmış olduğum yazıyla gideceğim.

Ben müşteriyim. Acilen bir gün içerisinde bana dönülmesini istiyorum.

Gönderen: . F.
Yorum Yaz
Yeni ve farklı şikayetleri "ŞİKAYET GÖNDER" sayfasından iletiniz!
isim
cep no
e-mail

 

Kasım 28, 2013
Kategori : Cep Telefonu
Yorum : 0
Okunma : 492