MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

GOOGLE'DA İLK SIRALARDA OLMA STRATEJİLERİ

Google'da İlk Sayfada Olmak İçin Yapılan Seo


Farz edelim ki internetten hiç anlamıyorsunuz ve sadece google'a arayacağınız kelimeyi yazıp ilk sayfada ilk sırada çıkan siteye bakıp aradığınızı bulup işlerinizi hallediyorsunuz, ya da eğer aradığınızı bulmadınızsa ikinci ve üçüncü sıradaki siteleri deniyorsunuz. Bazen de ilk sayfada bile aradıklarımızı bulamayıp ikinci sayfaya bile geçiyoruz.

Bizlerin bahsedeceği siteler normal internet siteleri, yani arkalarında büyük holdiglerin, para babalarının olmadığı, fazla para harcamadan yapılan işler. Google da ilk sayfada ilk sırada olmanın iki yolu var. Ya sitenizin içeriği özgün ve ziyaretçilerin işine çok yarayan bilgiler yayımlıyorsunuz, ya da yapay olarak istediğiniz kelimede yükseliyorsunuz. Organik olarak yükseliş google da hep ilk sırada kalmanızı sağlarken suni olarak yükselttiğiniz web siteniz bir müddet sonra ikinciliğe hatta beşinci sayfaya sonra da ilk 500 de bile değilsiniz.

Organik olarak yükselmek nedir? Bir sitenin belirli kelimelerde kendi başına, fazla destek almadan birinci sırada olması kullanıcılarının sürekli o siteye ziyareti ve web sitesinin kendisini her zaman güncel tutmasıyla mümkün. Tabi bazı desteklemeler, diğer sitelerden yardımlar da almıyor anlamına gelmiyor. O site ile alakalı çıkan haberler de bahsedilen organik sitenin google'un gözünde değeri de var. Bunları topladığınızda basitçe o site aranılan kelimede ilk sırada yer alıyor.

Gelelim ikinci olana ve suni, yapay yükselişe. Organik yükselmede bir çok kriter varken ve uzun, zahmetli bir iş iken yapay yükselme ise basit ve sadece para harcayarak google da ilk sayfada çıkabileceğiniz bir taktik. Bu yükselmede domainin yaşının, kalitesinin, anahtar kelime olmasının hiç bir önemi yok. Sıradan bir domain olsa da google da ilk sayfada çıkma şansınız %100. Mesela aligeldigerigitti nokta com hiç bir anlam içermezken bu domaini istediğiniz kelimede ve ilk sayfada çıkarmak yapay olarak çok basit. Para harcayın yeter:) Bu durumda organik olarak yükselen sitenin domaini bayağı bir yaşlıyken, diğer yandan yapay olarak yükselen sitenin domaini ise sadece 2-3 aylık olabilir.

Bunu kendi sektörümüzde de kolayca görmek mümkün. Şikayet sitelerinin yaşlarına ve google da oldukları sıraya bakarsanız ne demek istediğimizi kolayca anlarsınız:) Peki yapay olarak ilk sırada olmak için bu kadar mücadele neden? Organik olarak ilk sayfada olmak daha faydalı değil mi? Mutlaka organik olarak bulunduğunuz yere gelmeniz ve orada kalıcı olmanız tercih edilir ancak bazı stratejileri de uygulayarak ilk sıraya gelmek ve belirli süre orada kalıp sonra ortadan kaybolmak da mümkün. Google da ilk sayfada olmak demek daha çok ziyaretçi daha çok para kazanmak anlamına geldiği için bazı insanlara yapay olarak yükselmek daha cazip geliyor. Yapay olarak ilk sıraya gelmek için öyle aylar, yıllar harcamanıza ve özgün olmanıza, gece gündüz çalışmanıza, kendinizi yıpratmanıza da gerek yok üstelik.

Kısaca yapay yükselme için büyük internet sitelerinde hakkınızda haber yaptırın (parayla, yada bir şekilde), gazetelerde adınızın geçmesini sağlayın, yerel gazeteleri kullanın, her ay 500 tl google adwords reklam parası verin, facebook ta aylık 1,000 tl lik reklam yayımlayın. Arkadaşınız olan sitelerde isminizin geçmesini sağlayın vs ve parayla ilk sayfaya zaten çıktınız. Yıllarca emek vermek yerine sadece 15 günde google'da ilk sıradasınız ve hangi kelimede istiyorsanız yükseldiniz. Şimdi siz bu yükselişle iş yapacaksınız ve tüketiciye açılacaksınız öyle mi? Acaba bu kısa zamanda ilk sırada olma aşkı neden? Neden 15 günde google'da ilk sırada olmak istediniz? Oysa sizin domaini alma, kaydetme tarihiniz sadece bundan 3 ay önce. Bu saldırış, bu umursamazlık, bu ilk sayfada birinci olma derdi nedir?