MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

ŞİKAYET SİTELERİ VE BLOGLAR

Tüketici Şikayetleri


Sizce şikayet sitelerine neden çok fazla ihtiyaç duyuyoruz ya da neden çok fazla sayıda şikayetler için bloglar açıyoruz? Aslında tuhaf tarafı şikayet sitelerinin olması değil, bu sitelere ihtiyaç duymamızı sağlayan şirketlerin vurdum duymazlığı. Şikayetler mutlaka olacak ama bu şikayetleri toplamak, bir araya getirmek, tüketicilere ve firmalara sunmak bayağı bir iş.

Eğer şikayetler iyi yönetiliyorsa ve taraf tutulmuyorsa gerçekten faydalı olacaktır. Şikayet sitesinin taraf tutması ne kadar kötüyse asılsız, karalamaya yönelik, yalan yanlış şikayetler de bir o kadar kötüdür. Şikayet sitelerine ihtiyacımız var mı diye soracak olursak, olmasa nasıl olurdu diye karşı bir soru olayı daha iyi anlamamıza olanak sağlayacaktır. Blogların varlığı da aynı şekilde izah edilebilir.

Sorunlardan canı yanan tüketicinin yanında olan kimse olmayınca internet işinden birazcık anlayanlar hemen ücretsiz bloglara başvurup dertlerini kendileri çözmeye çalışıyorlar. Ancak organize olmamış bir şikayet bloğu firma üzerinde ne kadar ses getirebilir ve ne kadar etkili olabilir? İşte şikayet siteleri de burada devreye giriyorlar.

Şikayetleri organize halde sunabilecek güzel bir yazılım, kalifiye çalışanlar, dikkatli ve özenli şikayet yönetimi, tüketicilerin aradıkları anda ulaşabilecekleri iyi bir domain ve şikayetlerin firmaya iletilip çözüm sürecinin takibi gibi durumlar şikayet sitelerinin bir adım önde olmasını sağlıyor. Şikayet siteleri taraf tutmadığı sürece, firma yanlısı tavır ve tutum içerisinde olmadığı sürece şikayetlerin çözüme kavuşması daha kolay gibi geliyor. Taraf tutmak demek zaten bir tarafı elimine etmek olduğu için karşı taraf ne yaparsa yapsın o şikayet sitesinden çözüm alamayacaktır.