MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

ÜRÜN YORUMLARI VE MÜŞTERİ YORUMLARI

ÜRÜN YORUMLARI


İnternet ortamında her türlü bilgi kaynağına ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünleri alabilir; hatalı ürünleri değiştirebilme hakkınızı kullanabilir; tüketici olarak mağdur olduğunuz durumların farkındalığını yaşayabilirsiniz. Tüketici şikayetleri ile ilgili siteleri ziyaret ederken şikayetlerini dile getiren kişilerin yer aldığı forum sitelerinde sayfa sonlarında yorum yaz kısımlarından faydalanarak yazmak istediğiniz yorumları yazabilirsiniz. Sadece şikayet konuları için geçerli bir durum değildir yorum yaz kısmı. Hemen hemen her konuda yorumunuzu yazabilir ve her konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilme hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

Tüketiciler yorum yaz kısımlarından yararlanarak olay ya da durum ile ilgili yaptıkları yorumları yazarlarken öncelikle karşı taraftarı insanları rencide etmeyecek yorumlarda bulunmalıdırlar. Hitap şekillerimize dikkat etmeli ve kullandığımız ifadelerin yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek durumların oluşmasının önüne geçmeliyiz. Tüketici şikayet birimlerinde alo şikayeti arayabileceğiniz ya da şikayetiniz ile ilgili bildirimleri e- mail ya da yorum yaz kısımlarından yararlanarak iletebileceğiniz hakkında bildirimler yazmaktadır. Kimi zaman bireyler sizin düşüncelerinizi öğrenmek amacı ile sosyal paylaşım sitelerinde yayınladıkları konularla ilgili yorumlarınızı yazabileceğiniz kısımlar koymaktadırlar. Yapılan yorumlar ve yazılanlarla ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız internette yorum yaz sayfalarını ziyaret ederek nasıl yorumlar yazıldığını inceleyebilirsiniz.

Haksızlığa uğradığınız bir konuda yorum yapmak mı istiyorsunuz? Ne konuda olursa olsun yorum yaz butonuna tıklamanız konu ile ilgili yorum yazmanıza yeterli olacaktır. Yorumları okuyarak değerlendirme yapmanız alacağınız ürün ile ilgili bilgi sahibi olmanıza ve daha kararlı çözümler üretmenize yardımcı olacaktır. Bu butona tıklamak saniyelerinizi alır. O kadar kolay işlem yapmanıza yardımcı olacak olan yorum yaz kısmı kişilerin her konuda yanınızda olmasına yani tüketici haklarınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Siz de yorum yazarak hayatınızla ilgili olumsuzlukları nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek istemez misiniz?

MÜŞTERİ YORUMLARI, KULLANICI YORUMLARI


Günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişimiyle birlikte satış pazarlama teknikleri de değişim göstermeye başladı. Artık günümüz tüketicileri kolay ve zahmetsiz olan e- alışveriş yöntemi tercih ediyorlar.

Tüketiciler oturdukları yerden masa başında tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar aracılığıyla internet iletişim hattını kullanarak birçok ve çeşitli ürünleri inceliyor. Seçimlerini yaparak ve bir tıkla satın alabiliyorlar.

Bunun yanında tüketiciler sosyal medya paylaşım portalları (facebook, twitter, youtube) gibi platformlardaki daha önce o ürünü kullanmış veya o siteden alışveriş yapmış satıcı veya kullanıcıların hesaplarına girerek o ürün hakkındaki kullanıcı yorumlarını ve eleştirilerini okuyabiliyor o kullanıcı yorumlarını dikkate alarak son kararını verebiliyorlar.

Son günlerde tüketici dernekleri ve tüketici şikayet sitelerine e- alışveriş siteleri ve satılan ürünler hakkında internetten alışveriş yaparken araştırma yapmayan, kullanıcı yorumlarını dikkate almayan ve e- alışveriş konusunda haklarını bilmeyen tüketicilerden binlerce şikayet geliyor. Tüketiciler internet üzerinden satın aldıkları ürünlerin ayıplı, sahte veya arızalı olmasından tutun da geç teslimat, bazı kargo sorunları, çağrı merkezine ulaşamama, ürün iadesi,  garanti konusu ve fırsat sitesi şikayetlerine kadar yüzlerce konuda şikayette bulunuyor.

Peki e- alışveriş yapan tüketicilerin hakları nelerdir?

Ülkemizde tüketiciler ister mesafeli ister fiziki alışveriş olsun çok sıkı bir şekilde korunmaktadırlar. 4077 sayılı Tüketici Hakları Kanunu’na göre her türlü alışverişte ayrım yapılmadan tüketicilerin hakları güvence altına alınmıştır.

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler satın aldıkları beğenmediği takdirde 14 gün içinde iade edebiliyor. Alışveriş sitelerinin de ürünün ücretini 13 gün içinde tüketicinin alışveriş yaptığı kredi kartına yatırma zorunluluğu bulunuyor. Tüketiciler satın aldıkları ürünün ayıplı çıkması ve herhangi bir şikayet ve mağduriyet durumunda firmadan olumlu bir yanıt alamıyorsa hiç çekinmeden ikametgahlarının bulunduğu yerdeki kaymakamlık binalarındaki tüketici hakem heyetlerine veya mahkemelerine dava açarak haklarını aramalıdırlar.

LAPTOP ŞİKAYET


Bilgisayar ürünleri ile ilgili yaşanan şikayetler arasında laptop şikayetleriniz ile ilgili sorunlarda yer almaktadır. Her ne kadar masaüstü bilgisayarlarınızda sorun yaşasanız da laptop bilgisayarlarınızda da sorun yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır. Laptop şikayet sorunları ile ilgili olarak internette yapacağınız araştırmada bilgisayar kasasında açılmalar meydana gelmesi, laptopunuz da meydana gelen ara yüz donukluğu hatası, grundig bilgisayarın uzun süre servisten gönderilmemesi, garanti kapsamında onarılmayan bilgisayar, kendini resetleyen laptop, bilgisayarda menteşe sorunu, grundig ürün iadesi, grundig bilgisayarın kendiliğinden kapanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalınması gibi sorunlar yer almaktadır.

Bilgisayar arızası, servis hizmet kusuru, bilgisayar hakkında verilen yanlış bilgiler, bilgisayarın yavaşlığı, bilgisayar driver CD’sinin bilgisayarla gönderilmeyişi, bilgisayarın sürekli sorunlu oluşu, bilgisayarın batarya sorunu, parça değişiminin yapılmaması, bilgisayarın fan sorununun çözümlenemeyişi, değişim kampanyası, garanti uzatma sorunu, Toshiba firmasının bilgisayar sorunlarına çözüm bulunamayışı,  Toshiba bilgisayarın ısınıp kapanması, garantili üründen ücret talep edilmesi sorunu, bilgisayar arızasının giderilemeyişi, servise giden bilgisayarın kaybolması, hizmet kusur, servis ücreti talep edilmesi gibi sorunlar laptop şikayetleri arasında yer almaktadır. Toshiba bilgisayarınız varsa ve bu tarz sorunlarla karşılaştıysanız internet ortamında yer alan şikayet sitelerine başvurularınızı yapabilir ve şikayet söz konusu olan durumların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Laptop şikayetleri konusunda gerekli şikayetlerinizi yaptıktan sonra geri bildirim gelmemesi halinde yapmanız gereken tek şey bu durumu sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak durumu daha geniş bir çevreye yayabilir ve böylece laptop almak isteyen kişilerin ne marka almaları gerektiği konusunda onları bilgilendirebilirsiniz. Böylelikle birçok kişinin yanlış seçimlerde bulunarak arızalı ürün sahibi olmalarının önüne geçmiş olursunuz. Laptop sahibisiniz ve şikayetleriniz mi var? Hala şikayet etmek için neden bekliyorsunuz?

MOBİLYA ŞİKAYET

Mobilya alışverişi en hassas olduğumuz alışverişlerin başında gelir. Yeni evlenen bir çift yuva kurarken gençlik hayallerini gerçekleştiriyordur. Büyük emeklerle satın alınan evimize yerleşirken evimizi en konforlu ve şık bir şekilde döşemek isteriz. Mobilya pahalı bir üründür, bu yüzden de ödediğimiz paranın karşılığını almak, uzun yıllar kullanabileceğimiz, zevklerimize ve kişisel stilimize uygun, kaliteli, dayanıklı, rahat ve konforlu mobilya isteriz. Oysa mobilya alımı sırasında maalesef pek çok sorun çıkıyor ortaya. Firmalardan kaynaklanan hatalar günler hatta aylar süren üzüntüler yaşamamıza neden olabiliyor. Mobilya şikayetleri en yaygın tüketici şikayetlerinden biri durumunda.

Hangi birini sayalım, arıza formu doldurdum ama servis gelmedi diyenler mi istersiniz, eksper tarafından kusur tespiti yapılmasına rağmen mobilyamı bir türlü değiştirmediler diyenini mi? Mobilya şikayetleri deyince hemen herkesin aklına ilk gelen sorun firmaların mobilyaları zamanında teslim etmemesi gelecektir. Bir hafta içinde teslim edileceği söylenen bir ürün bazen haftalar hatta aylar sonra getirilebiliyor. Böyle durumlarda müşteriler firmaya defalarca telefon etmekten, bir türlü kesin bir tarih alamamaktan, şikayetlerinin geçiştirilmesinden bıkıyor. Firma temsilcileri ile yapılan yıpratıcı konuşmalar müşteriyi yıldırıyor.

Üstelik bu tür mobilya şikayetleri büyük ve ünlü firmalarla yaşanabiliyor. Böyle bir firmadan aldığınız ürün iki senen içinde kullanılmaz hale gelebiliyor ama “garanti süresi dolmuş” denilerek yenileme yapılmıyor. Ürün parçalarında eksik çıkması da bir başka önemli sorun. Bazen bir raf, bazen bir gardırop kapağı, bazen bir vida eksik çıkabiliyor ve firmalar bu parçaları teslim etmeyi aylarca geciktirebiliyor. Yırtık, çizik, bozuk çıkan ürünler olabildiği gibi bazen mobilyanın bir parçası farklı bir renkte teslim edilebiliyor. Bazen ısmarladığımız halı yerine onun başka bir rengi ya da modeli getirilebiliyor.