MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

BİMER ŞİKAYETİM VAR

BİMER ŞİKAYET HATTI

Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER, vatandaşların herhangi bir konudaki istek, görüş, öneri, şikayet gibi bildirilerini başbakanlığa ileten bir iletişim sistemidir. Günümüzün hızla gelişen iletişim teknolojisi sayesinde artık vatandaşlarımız tüm istek ve şikayetlerini internet ağı üzerinden anında Başbakanlığa iletilmektedir. “Başbakan Sizi Dinliyor” sloganı adı altında hizmete giren BİMER’e ulaşmak için birçok iletişim yolu bulunuyor.

Vatandaşlarımız herhangi bir kamu veya özel bir kurum ve kuruluşta kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorlarsa bu sistem sayesinde çok çabuk ve etkin bir şekilde sıkıntı ve problemlerini iletir ve kendisine çok kısa sürede olumlu veya olumsuz bir şekilde geri bildirim yapılır. Ayrıca vatandaşlarımız, basbakanlik.gov.tr adresinden sistem üzerinden yaptıkları müracaatları takip edebilmekte bu müracaatların hangi aşamada olduğunu görebilmektedir. Bu hızlı ve etkin Bimer şikayet uygulaması sayesinde ülkemizin en uzak köşelerindeki başvurular sisteme girerek vatandaşlarımızın problemleri hakkında devlet kurumları bilgi sahibi olur.

Peki BİMER’e müracaat yolları nelerdir?

1- Mektup ve Faks Yoluyla İletişim: Tüm bakanlıkların Halkla ilişkiler Bürolarına, kaymakamlık, valilik ve başbakanlıklara mektup yolu ile iletişim kurulabilmektedir.
2- Şahsen Başvuru: Vatandaşlarımız, halkla ilişkiler bürolarına, valiliklere, kaymakamlıklara, bakanlıklara şahsen kendisi giderek şikayet, istek, görüş veya önerilerini bildirebilir.
3- Telefon ile Başvuru: BİMER’e ulaşmanın en kolay ve basit yollarından birisi de telefon ile müracaattır. Bimer çağrı merkezine şikayet için vatandaşlara “Alo 150 Bimer şikayet hattı” şeklinde özel bir numara açılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Bu şikayet yolu sayesinde vatandaşlar kolay ve zahmetsiz bir şekilde ülkenin en ücra köşesinden telefon aracılığıyla bulunduğu yerden BİME’e şikayette bulunabilecekler. Alo 150 Bimer şikayet hattı hem mobil telefonlarından hem de sabit hatlardan aranabilmektedir.
4- İnternet Üzerinden Başvuru: Gelişen iletişim teknolojisi ve internetin hizmet ağının yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte sorgulamalar artık internet üzerinden saniyeler içinde yapılabilmektedir. Web sitesi üzerinden başvuru yöntemi BİMER şikayet yolları arasından en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Peki BİMER’e İnternet Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır?

Bimer’e internet ağı üzerinden online başvuru yapmak için öncelikle basbakanlik.gov.tr BİMER Başbakanlık sitesine giriş yapılmalıdır. Vatandaşlar sayfaya girdiğinizde karşılarına Başbakanlık İletişim Merkezi gelecektir. Şikayet başvurusu yapmak için öncelikle menüden “Başvuru Yap” linkine tıklamak gerekiyor. Link tıklanarak giriş yapıldıktan sonra karşımıza 4 tane seçenek gelecektir. Bu seçeneklerden “Şikayet” yazan bölümü seçilmeli ve ardından şikayet ayrıntılı bir şekilde yazılarak gönder butonuna basılmalıdır.

BİMER‘e İnsan Hakları ile alakalı şikayetler de dahil her sene 1 milyona yakın başvuru gelmektedir. Belediyelerle alakalı şikayetlerin ilk sırada yer aldığı alo bimer şikayet hattına çoğunlukla gelen şikayet konuları şunlardır. Trafik cezalarıyla ilgili talep ve şikayetler, mahkeme sürelerinin uzaması, banka şikayetleri, tapu memurlarıyla alakalı şikayetler, uyuşturucu madde ve sigara bağımlılığından kurtulma istekleri, hava alanı ve otopark şikayetleri gibi bir çok şikayet bildirilerek çözüm istenmektedir. Bu şikayet hattına iletilen sorunlar, ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirerek çözülmeye çalışılır.