MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!

TÜKETİCİ HAKLARI ŞİKAYET SİTESİ VE TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ

Tüketici Hakları


Dünyada ve ülkemizde çok eski yıllardan bu yana değişik adlar altında faaliyet gösteren tüketici derneklerinin genel amacı, tüketicilerin haklarını korumak ve geliştirmek, insanlara tüketim bilincini yerleştirmek, tüketicinin kendi haklarını koruyabilecek bir duruma gelmesi amacıyla gerekli girişimlerde bulunmak, kanuni haklarının korunabileceği ortamı hazırlamak ve bu ortamın devam edebilmesini sağlamaktır.

Ülkemizde etkin faaliyet gösteren ve tüketicilere her konudaki şikayet, sıkıntı ve mağduriyetlerinde yol gösteren ve yardımcı olan bir çok tüketici derneği vardır. Bu tüketici derneklerine tüketiciler bizzat kendileri giderek başvurabileceği gibi sosyal medya üzerinden özellikle internet kanalıyla çok kısa sürede ulaşarak mağduriyetlerinin giderilmesi için yardımcı olmaları isteyebilir. Aynı zamanda birer sivil toplum örgütü olan Tükoder, Tuder ve Tudef gibi bu dernekler günümüzde, hükümet ve bakanlıklarda sıkı ilişkiler kurarak tüketicilerin yaşadıkları problemler hakkında bilgi verme ve yeni tüketici koruma yasasının hazırlanması gibi konularda görüş alışverişinde bulunuyorlar.

Günümüzde bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ve internet ağının ortaya çıkmasıyla birlikte tüketiciler internet üzerinden çok kolay ve zahmetsizce işlem yapabildikleri ve adeta bir tüketici derneği vazifesi gören tüketici şikayet sitelerine müracaat ederek şikayetlerini dile getiriyorlar ve çözülmesini istiyorlar. Sikayet.com, Tuketiciden.com gibi 7 gün 24 saat online ve ücretsiz faaliyet gösteren bu tüketici şikayet, paylaşım ve çözüm platformları, masa başından veya mobil iletişim araçlarından kolay ve zahmetsizce erişiminin yanında çok kısa sürede çözüm sağlaması nedeniyle tüketiciler tarafından çok sık ziyaret edilmektedir.

Günümüz tüketicileri bu şikayet paylaşım portallarına belediye ile alakalı (çukur, kanalizasyon, kaldırım, çöp vs.) şikayetlerinden, oto kiralama şirketlerine bankalardan tutun da emlak şikayetlerine kadar çok geniş bir yelpazede her türlü sorun ve şikayetlerini bildirerek etkin çözümler bulabiliyorlar. Şikayet siteleri de tüketici derneklerine ve hakem heyetlerine gitmek istemeyen ve sorunu sosyal medya ile çözmek isteyen tüketicilerin imdadına yetişiyor. Şikayet sitelerinde paylaştığınız ya da paylaşacağınız bir şikayet anında yerine ulaşıyor ve firma hemen çözüm için harekete geçebiliyor. Sosyal medyada paylaşılan şikayetler tüm tüketicilerin de görmesine ve o firma ile iş yapmamasına da sebebiyet verebiliyor.

Tüketici derneklerinin faydaları

Sevgili arkadaşlar sitemiz üzerinde sizlere tüketici dernekleri hakkında detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Tüketiciler için ideal olarak bilinen derneklere üye olmak ve üye olduktan sonra ki haklarınızı iyi muhafaza etmek için bilgilendirilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle sizlere tüketici derneklerinin faydaları ve zararları hakkında gerekli bilgileri aktarmak istiyoruz.

Her alanın bir derneği olduğu gibi tüketicilerin de bir derneği olması güzel bir oluşum olarak bilinmektedir. Tüketicilerin de dernekleri olması olumlu yönde olmaktadır. Çünkü her hangi bir konferansta, davetlerde veya özel toplantılarda tüketiciler adına tüketicilerin kurmuş olduğu dernekler faaliyete geçerek görüşmeler sağlanabilmektedir. Sizler için ideal olan bir tüketici derneğinin olması tüm tüketicilerin haklarını savunanlar olduğunun göstergesidir.

Tüketici dernekleri sayesinde tüketiciler gerekli sorun problem veya istekleri, önerileri dernek yoluyla gerekli mercilere bildirerek yapılması gerekenleri daha kolay hızlandırabilirler. Dernekler olduğu sürece tüketicilerin pek fazla sıkıntı yaşayacağını düşünmüyoruz. Çünkü dernekler aracılığıyla resmi kurumlara şikayetlerinizi daha kolay bir şekilde gönderebilirsiniz.

Böylelikle tüketicilerin derneklerini el üstünde tuttuklarını belirterek sistemli olarak çalışıldığını da belirtmek istiyoruz. Tüketiciler için en zor olanı şikayetlerini yaptıkları halde karşılık bulamamaktır ve bundan dolayı bir çok tüketici mağdur olmuş durumdadır. Tüketiciler belli aralıklar ile derneklerine bağış yapar ve dernekleri ayakta kalabilmesi için mücadele etmeyi tercih ederler.

Tüketicilere göre dernekler olduğu sürece haklarını yasal yollardan arayacaklarını ve bu yasal yollardan devam ederek tüketici şikayet sitelerinden devamlı olarak şikayette bulunacaklarını belirtmiş oldular. Böylelikle kaliteli hizmetlere imza atacak olan tüketici dernekleri sayesinde tüketici şikayetleri konularındaki olumsuz cevaplar yerini olumlu cevaplara bırakacağı belirtilmektedir. Buradaki asıl amaç ise tüketicilerin derneklerinin olmasıyla birlikte adaletin daha kolay sağlanacağının doğru olmasıdır.

Tüketici dernekleri ayakta kalabilmek ve tüketicilere yardımcı olabilmek için bağışlara ihtiyaç duyar ve bağışlar harici bir gelirleri yoktur. Tüketici derneklerinin tüketicilerin haklarını aramak için yaptıkları hizmetleri düşündüğümüzde onlara destek olmak sanırım akıllıca olsa gerek. Hiç bir çıkar gözetmeksizin sadece tüketici hakları için çalışan bu tüketici dernekleri ellerinden geldiğince ücretsiz hukuk danışmanlığı da vermektedir. Tüketici derneklerine yardım için müracaat ettiğinizde sizlere sorununuzun çözümüyle ilgili mutlaka detaylı bilgi verilecek ve gerekli yönlendirme de yapılacaktır