Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 21601   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338

18 Şubat 2014 13:15 Tülay B.

Garanti bankasından 7 ay önce kredi aldım. Kredi vermeleri için hesap açılması gerekirmiş, açtılar. Kredimi hesap işlem ücretini yansıtarak verdiler. 6 aydır taksitlerimi ödüyorum, 7.taksit için hesaba para yatırdım, yarı dönem hesap işletim ücreti 55 tl hesaptan tahsil etmişler. Ben hesap açılsın demedim ki! Mağduriyetimi dile getirmek için 4440338 nolu telefonu 17.02.2014 günü aradım ilk 15 dakika, 2.sinde 10 dakika bekledim şikayet çok olduğundan olsa gerek kimse ile görüşemedim. Bugün yine aradım 13 dakika sonra pes ettim yine kimseyle görüşemedim. Bankanın benden almış olduğu işletim ücretini geri iade etmesini istiyorum. Sizin vasıtanızla şikayetimin bankaya ileteceğimden ve maduriyetimin giderileceğine güvenim tamdır. Saygılarımla İyi çalışmalar dilerim

Etiket : garanti bankası garanti bankası şikayetleri alo garanti şikayet hattı alo garanti garanti bankası tüketici yorumları garanti bankası haklı müşteri hattı garanti bankası tüketici kredisi garanti bankası kredi ödemesi Okunma : 14933
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (54)

Nihat Ö. 8 Nisan 2020

20 yıldır calistigim banka kredi kartı vermek için yıllarca kapımı asindirdilar her sene harac gibi aidat parası alıyorlar, geçen yıl promosyon senesi olduğu için almadılar. Bu sene yine 141.5 tl aidat parası. Kartımı iptal ediyorum, emekli maaşımi da bankanizdan almacağım. Bu benden kestiginiz son haraç.

Cevap yaz 0 0
Mehmet S. 7 Nisan 2020

435 usd param geldi 30 usd kestiler.

Cevap yaz 0 0
Durmus T. 5 Nisan 2020

Arkadaşlar, tavsiyem bu bankaya kesinlikle güvenmeyin, kimlik bilgileriyle oynama yapiyorlar sanırım, ne yapıyorlar bilmiyorum ama benm kimlik bilgilerim kayboldu bu bankada, yillardir maaşlı müşteri olarak çalıştığım banka. Hiç bir bankayla böyle bir sorun yaşamadım bugüne kadar ama bunlarda bir anormallik var, arada bilgilerinizi teyit ettirin ve 2-3. kisilere verilmiyecegine dair yasal teminat isteyin yazili.

Cevap yaz 1 0
Durmus T. 5 Nisan 2020

S-guncular, yazdıklarıma paylaşım engeli koyuyor iyi mi, doğrular korkuttu sizi galiba. Kimlik bilgilerim nasıl kayboldu bankanızda açıklama bekliyorum.

Cevap yaz 0 0
Durmuş T. 4 Nisan 2020

Kimlik bilgilerim sizde nasil yok olur, bunun anlami nedir? Size guvenimiz olmayacak mi, bu bilgilerin kaybolmasi personellerinizle alakali mi, bilgilerimin bir çalışanınız tarafından 2 ve 3. kişilere aktarildigi takdirde yasal ve kanuni yollardan hakkimi kesinlikle arayacağım. Burada bir anormallik var, kisa surede cevap bekliyorum. Bu kadar da ilgisizsiniz, hala dönüş bile yapmadiniz sikayetime.

Cevap yaz 0 0
Barış Ş. 2 Nisan 2020

Konut kredisi ertelemesi yaptım şimdi ise iptal edilmiyor, mağduriyetimizi nasıl gidereceğim.

Cevap yaz 0 0
Gülümser K. 2 Nisan 2020

2 gün önce garanti bbva müşteri hizmetlerini aradım kredimi ertelemek için bana bir sürü kelime oyunu yapıldı ve kredim 6 ay kalmıştı, bunu ertelemeyin size daha iyi bir teklifte bulunacağım dedi ve 2 ay erteledi. Bu günleri de kalan 4 aya böldü, bu kadar ödeme yapmam imkansız virusten dolayı yarım maaş alacağım hemen ertesi gün bunu bankadan iptal ettim, sonra tekrar aradım ötelemek istiyorum diye bunun yapılamaycağı söylendi. 1 hakkımız varmış benim babamın da kredisi var x bankada 3 kez iptal ettik tekrar yaptırdık. Bu ne saçmalık, yıllardır müşterinizim ilk fırsatta bu kadar rezillik olamaz, 3 gündür müşteri hizmetlerinizi arıyorum en kısa zamanda gerekli yerlere şikayet edeceğim.

Cevap yaz 0 0
Kemal D. 2 Nisan 2020

Kredi ertelemesi için arıyorum şubeye yonlendiriliyorum. Şube musteri hizmetlerine yonlendiriyor, bu nasıl bir saçmalık.

Cevap yaz 0 0
Canan T. 30 Mart 2020

Müşteri temsilcisine bağlanamıyorum. Şikayetimi bildiremezsem nasıl çözüm bulacağım, nasıl bir sisteminiz var rezalet, rezalet.

Cevap yaz 0 0
Cenk Y. 29 Mart 2020

Geçen ay aidat kesimi oldu müşteri hizmetleri 90 tl'sini bonus olarak geri verdi ve ay sonuna kadar kullanmam gerektiğini söyledi, bugün karta yüklenmemiş 26'sı son günmüş ve bana böyle bir bilgi verilmedi, tekrar talep ediyorum.

Cevap yaz 0 0
Digiturk Üyeliğimi İptal Ettirmeme Rağmen Gelen Fatura Metro Turizm Sefer İptali