Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 21601   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı 4440338

18 Şubat 2014 13:15 Tülay B.

Garanti bankasından 7 ay önce kredi aldım. Kredi vermeleri için hesap açılması gerekirmiş, açtılar. Kredimi hesap işlem ücretini yansıtarak verdiler. 6 aydır taksitlerimi ödüyorum, 7.taksit için hesaba para yatırdım, yarı dönem hesap işletim ücreti 55 tl hesaptan tahsil etmişler. Ben hesap açılsın demedim ki! Mağduriyetimi dile getirmek için 4440338 nolu telefonu 17.02.2014 günü aradım ilk 15 dakika, 2.sinde 10 dakika bekledim şikayet çok olduğundan olsa gerek kimse ile görüşemedim. Bugün yine aradım 13 dakika sonra pes ettim yine kimseyle görüşemedim. Bankanın benden almış olduğu işletim ücretini geri iade etmesini istiyorum. Sizin vasıtanızla şikayetimin bankaya ileteceğimden ve maduriyetimin giderileceğine güvenim tamdır. Saygılarımla İyi çalışmalar dilerim

Etiket : garanti bankası garanti bankası şikayetleri alo garanti şikayet hattı alo garanti garanti bankası tüketici yorumları garanti bankası haklı müşteri hattı garanti bankası tüketici kredisi garanti bankası kredi ödemesi Okunma : 10229
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (30)

Erkan E. 28 Ocak 2020

Hiç mennum kalmadım, hürriyet mahallesi garanti bankası şubesi.

Cevap yaz 0 0
Zeki D. 27 Ocak 2020

Garanti Bankasına 2,5 yıldan beri konut kredisi ödemekteyim, her yıl bilgi güncelleme yapmam isteniyor hiç kimse benim kadar güncelleme yapmamıştır. Tam 3 kere güncelleme yaptım ama bu sefer hesap kartı mi kredi kartımı kaybettim. Sifre alacaktım yeni bankaya güncelleme yaptım ve sonra şifre alacağımda yine aynı gün güncelleme isteniyor. Ne kadar zor, şifre almak için güncelleme istendi ama ne banka yaptı ne de telefonla arayıp müşteri hizmetleri yaptı öyle kaldı şifre de alamadım kızgınım memnun değilim. Artık kredi kartı istemiyorum kullanmayacağım. Kart aidatı almayacağız deniyor ama alıyorlar. Böyle saygın bir bankaya yakışmadı, uygun bir günde konut kredisini başka bankaya taşıyacağım.

Cevap yaz 0 0
Hasan H. 27 Ocak 2020

Bankanızdan kulladıgım krediyi yapılandırmıyorlar ve emekli maasıma bloke koydular, 25000 tl krediyi kapatın diyorlar, nasıl iş bu?

Cevap yaz 0 0
Emrah Y. 22 Ocak 2020

Balcova izmir subesinde 6 vezne var 1 tane calisiyor, niye boyle dedigimizde bekleyin sizin numaraniz gec yanar diyorlar, kredi kartimla sira aldim.

Cevap yaz 0 0
Güven E. 22 Ocak 2020

Yaptığım işlemde hem işlem hatası yapan görevli hem bana sert tepki veren yetkili arkadaş süre kısıtlamam olduğunu belirtiğim halde yapacak bişey yok deyip üzerinden def edildım, mağdur kaldim. Yetkili arkadaşlardan gereken işlemin yapılmasını mağduriyetimin en kısa zamanda düzeltilmesini istiyorum.

Cevap yaz 0 0
Melek E. 21 Ocak 2020

Esenyurt yeni meydan şb gişe 1'de çalışan Emre beyin bilgi yetersizliği, ilgisizliğinden çok şikayetçiyim. Herkesi bilgisiz sanıyor sanırım kendisi gibi, fek konusunda bilgi sahibi değil ve ben kendisine doğrusunu söylediğim halde arayıp üstlerine bilgi almadığı için onun yüzünden 3 gün izin almak zorunda kaldım iş yerinden. Orada oturup sadece para yatırmak ve çekmek işi değil, bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıptır, kendisinin ciddi şekilde uyarı almasını rica ediyorum, ki başka müşterilerinin onun bilgisizliği ve ilgisizliği yüzünden boşu boşuna izin almasınlar ve saatlerce beklemesinler. Ayrıca Melis hanım 3 nolu gişede gayet ilgiliydi, kendisine burdan da ayrıca teşekkür ederim.

Cevap yaz 0 0
Osman K. 21 Ocak 2020

Bankanızın 16 yıllik müşterisiyim, şimdiye kadar bankayla ilgili sıkıntı yaşamadım. Yüksek limitli kredi kartıma daha önceleri kart aidat ücreti ödemezken şimdi ısrarla kart ücreti talep ediliyor, tek sizinle çalışmıyorum diğer bankalara da kart ücreti ödemiyorum ama sırf bu yüzden kredi kartımi kapatacağız. Televizyonlara reklam vermeyle olmuyor bu iş, iptalini sağlayın dediğimde yardımcı olan yok, böyle müşteri kaybetmeye devam edersiniz, gercekten doğru yoldasıniz.

Cevap yaz 0 0
Mehmet Ö. 20 Ocak 2020

2016'da sıze ıpotek verdım, 230 bın tl eskpertız raporı cıkardınız ama ben 250 bın tl verdım bankanıza, aradan bır sene geçti 100 bın tl kredi cektım arada bır 15 bın tl cektım ve bır bucuk yıl sonra da 130 bın tl verdıler. 200 bın tl borcum kaldı, kredı ıstıyorum sımdı bana bahane uyduruyorlar temınat getır dıye ve ben kredının bırını kapattım dıyorum nedense mudurunuz temınat getır dıyor, zaten benım sızde olan temınatım var, konuyla ılgılenmenızı ıstiyorum.

Cevap yaz 0 0
Ridvan S. 17 Ocak 2020

Kredi kartımı zayi etmiştim yenisi adresime ulaşmadı. Eskişehir Köprübaşı şb yönlendirdim 2 gün oldu halen kartınızı burdan alırsınız msj bekliyorum. Harcama yapamıyorum mağdur oldum.

Cevap yaz 0 0
Kürşat B. 17 Ocak 2020

987* müşteri numaram ismim kürşat b. Mersin çarşı şubenizden bu ay itibariyle maaş almaya başladım. Askeri personel olarak Akdeniz bölgede çalışıyorum. Bankanizla icralık oldum ve maaşımin 4'te1 kesintiyle borcum ödendi fakat faiz vs ile 1867 lira borcum kalmış, temel ihtiyaçlarımı giderdigim maaş hesabıma bloke koydunuz bu parayı kullanamıyorum. Avukati şubemi müşteri hizmetlerinizi aramama rağmen hala mağdur ediliyorum, blokenin kaldırılması için yardımcı olmanızı bekliyorum.

Cevap yaz 0 0
Digiturk Üyeliğimi İptal Ettirmeme Rağmen Gelen Fatura Metro Turizm Sefer İptali