Nebim Winner Yazılım İş Akışımıza Ciddi Zarar Veriyor
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7848   Durum : CEVAPLANDI!
  • SON YORUMLANAN ŞİKAYETLER

Nebim Winner Yazılım İş Akışımıza Ciddi Zarar Veriyor

24 Kasım 2013 17:47 Mustafa Ç.

Bu problemlerin iş akışımıza ciddi anlamda zararlar verdiğinden dolayı bir an önce çözümlenmesini firmamız ve çalışanlarımız adına talep ediyorum. 1- 31-12-2012 tarihinde firmamız özçınar halı dayanıklı tük.mal.san ltd şti. adına winner programına geçiş yapmak için aramızda fiyat ve kullanacağımız modülleri anlaşıp satıcı kişi ile anlaşma sağlanıp sözleşme imzaladık. Fakat işin ödeme boyutunda satıcı arkadaş firma elamanı fiyata itiraz edip daha yüksek bir rakamda olduğunu sözlü beyan ederek itirazda bulundu. Satış sözleşmesini ibraz edince fiyatı mecburen kabul etmek zorunda kaldı. 2- Programa geçiş yapılıp kullanmaya başladık.

Etiket : nebim winner yazılım şikayetim var nebim winner yazılım tüketici şikayet nebim winner yazılım müşteri memnuniyeti nebim winner yazılım tüketici hakları nebim winner yazılım yorumları Okunma : 5426
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Nebim.com.tr 3 Ekim 2014 20:59:27 Şikayet : 1 Cevap : 1 Nebim.com.tr --

Ankara Bölge müşterilerimizden Özçınar Halı Mobilya Firmasına 30.12.2011 tarihinde ilk lisans satışı Nebim 168246 sıra nolu fatura ile lisans ve 4 aylık ücretsiz eğitim/destek faturası kesmiştir. Bu sürede gerekli eğitimler verilerek proje firmamıza teslim edilmiştir. Daha sonra istenilen proje ve hizmetlerden bedel talep edilmiştir. Bu konu kendilerine izah edilememesinden dolayı Merken Ankara Bölgeye lisans faturası keserek firmamıza bedelsiz HALOJEN modülü de kurularak çalışır hale getirilmiştir, proje teslim edilmiştir, firma sahibi Mustafa Ç. bey'e hem email bilgisi hem telefon ile bilgi verilmiştir. Firma bu portalı ve benzer portalları kullanarak bizleri zan altında bırakmaması ve problemi varsa da Ankara-İstanbul telefonlarımızdan aramalarını bizzat ifade etmemize rağmen yine de bu şikayetlerini kaldırmamakta ısrar etmekteler. 19.12.2013 günü sabah saat 10:00 15 te yine Mustafa bey ile görüştük ve diyaloğumuz devam ediyor. Bizi aramalarını beklediğimizi yine ilettik. Bilgi edinilmesini rica ederiz.

15 7

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (3)

Hakkı S. 26 Haziran 2020

Halen kendini yenilememiş, çağın gerisinde kalmış sadece windows'a kurulabilen mobil cihazlara entegre olamamış bir alt yapıya sahip, dünya pahalısı gereksiz, sürekli özel sayısal kodlamalarla ara ara servis çağırmanızı, özellikle para indirmek için türlü d-enbazlıklarla dolu bir program, berbat anlayacagınız.

Cevap yaz 0 0
Hasan S. 25 Ocak 2018

Bencede, eksilikler hatalar hiç bitmiyor.

Cevap yaz 0 2
Mehmet Mustafa B. 17 Mayıs 2015

Müşterilerinizden şikayetlerini kaldırmalarını istememelisiniz Nebim temsilcisi firma. İşlerinizi düzgün yapıp müşterinizin sorununu çözdüğünüz bile belli değil. Düzgün yapmış olsanız müşterinin sorununun çözüldüğü ile ilgili yazı yazmasını isteyin. Bu sizin kalitenizi arttırır ama kalitesiz bir firmasınız Nebim. Bize de ciddi problemler oluşturuyosunuz. Yazık size, harcadığımız paralara. Hiç kimseye tavsiye etmiyorum Nebim'i.

Cevap yaz 5 1
Hepsiburada.com Xperia Aldım Burnumdan Geldi D-Smart Aldım İzleyemiyorum