Vodafone Genel Müdürlüğüne
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7239   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Vodafone Genel Müdürlüğüne

20 Kasım 2013 09:37 Zülkifli O.

Vodafone müşterisiyim, 14.10.2013 akşamı bayram mesajı attım, yazı karekterli olan mesajımın uzun olması nedeniyle yazıyı resimli mesaja çevirerek ücretlendirilmiş.

Oysa benim zaten 5000 mesajım olmasına rağmen yazı karekterimin resimli mesaja çevrilmesini bir müşteriniz olarak kabulnenemiyorum. Kendimi sizin tarafınızden aptal yerine konmuş hissediyorum. bu nedenle atmış olduğum mesajın bir fotokopisini müşteri temsilcisi ile paylaştığım halde, haksızlığımın giderilmediğini ve aksine incelenenip hata olmadığını tarafıma bildirdiler.

Ben bunu kabullenemiyorum, bu nedenle yazının fotokopisini siz değerli üst yöneticilerine faksla 16.11.2013 günü bildirdim. bu mesajın siz değerli yüneticiler tarafından da incelenenip tarafıma ayrıntılı bir bilgi verilmesini yada mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Etiket : vodafone şikayet hattı vodafone tüketici şikayetleri vodafone tüketici yorumları vodafone tüketici hakları vodafone müşteri memnuniyeti vodafone mesaj şikayetim var Okunma : 14142
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (121)

Nesrin N. 8 Nisan 2020

20 gündür vodafone internetim yok. Her gün arıyorum aynı şeyleri duyuyorum, en kısa zamanda çözülecek diyorsunuz. Faturayı gönderirken hiç aksatmıyorsunuz, müşteriyi mağdur etmekten hiç utanmıyorsunuz. Kapattıracağım dediğimde de 1500 lira bedel ödemem gerektiğini söylüyorsunuz. Nasıl bir vicdan. Nasıl bir insanlık. Hem internetim yok kapattırmak istiyorum bir de üstüne para vereceğim. Siz insanları salak mı sanıyorsunuz. Yarın tüketici haklarına başvurup hattımı iptal ettireceğim, bu mağduriyetten dolayı hakkınızda da işlem başlatacağız 1500 lira nasıl bedel ödenirmiş bakalım.

Cevap yaz 0 0
Nilay Y. 8 Nisan 2020

Sizin işiniz gücünüz yalan dolan. Okuma yazma bilmeyen anneme msj yoluyla sözde onay verilmiş ve 20 gb net paketi 110 tl karşılığında yapılmış. Siz resmen işi d-andırıcılığa dökmüşsünüz, müşteri hizmetlerini aradım hiç bir şekilde çözüm üretmediler. En üst makamlara şikayet ettim, dava açacağım. Lanet olsun vodafone'a geçtiğimiz güne.

Cevap yaz 0 0
Remzi Y. 6 Nisan 2020

Merhaba, Van çatak uzuntekne mahallesinde ikamet etmekteyim, 2 gün önce vodafone'dan 3 elaman geldi bizim 4.5 g interneti bağladı. İnterneti yaptılar ama normal şebeke üzerinden konuşmayı bozdular, şu anda sadece whatsapp üzerinden iletişim kurabiliyoruz. İnternet 4.5 g olmasına rağmen 2 g gibi hızı, bu sorunumuz için sizden çözüm bekliyoruz.

Cevap yaz 0 0
Uğur B. 6 Nisan 2020

Şu insanları aptal yerine koymaktan vazgeçin, müşteri hizmetlerine bağlanmak için hep aynı yöntemi yapıyorsunuz, 10-15 dakika bekletıyorsunuz. Oyun pas paketi alıyoruz şifre hatalı, biraz vicdanlı olun. İnsanları faturalıya geçirmek için sadece bir bıldırım gönderiyorsunuz eknana evet hayır dıye bir sms atmaya acizsınız, sms atsanız kabul etmeyecekler. Vodafone da işi d-andırıcılığa vurmuş.

Cevap yaz 0 0
Ahmet A. 6 Nisan 2020

1 aydan fazla bir zaman önce vodafone'dan turkcell'e faturamı taşıdım. Nasıl olur da 1 ayda bana kullanmadığım hattın faturasını 201 lira gönderirsiniz, kullanmadığım faturanın parasını ıade edin helal etmiyorum kardesim.

Cevap yaz 0 0
Sezgin D. 6 Nisan 2020

Evimden hattınız yine çekmiyor, fatura gönderirken hiç aksamiyor hizmet kalitesine gelince hepsi aksiyor.

Cevap yaz 1 0
Merve T. 5 Nisan 2020

Vodafone'a ait modemimiz var yaklaşık 1 haftayı geçgin devamlı durduk yerde internet kesintisi oluyor, 3 gündür belirli saatlerde gidiyor bazen de 5 dk bir gidip geliyor. Evde kal Türkiyem diyorlar ama interneti kapatıyorlar, bu diğer tüm modemlerde de öyle. Çogu kişi yaşıyor bunu evde delireceğiz bosu bosuna para ödüyoruz. Gerekenin yapılmasını istiyorum .Aylık belirli bir para ödüyosak bu internete hakkımızı kullanmak zorundayız, devamlı kesintiler olmamalı. 24 saatte sadece 1-2 saat wi-fi bağlı kalıyor ve tlf'dan hiç bir şekilde ulaşamıyoruz. Yardımcı olacak kişilere destek hatlarına baglanmıyor, artık şikayetten baska elimden gelen yok. Buna acilen bir çözüm bulun lütfen.

Cevap yaz 0 0
Oğuzhan F. 5 Nisan 2020

Konuştuğum bayan müşteri temsilcileri diksiyon kurallarına uygunsuz konuşmalar gerçekleştirdi.

Cevap yaz 0 0
Serap Z. 2 Nisan 2020

15 gündür internerimiz yok, lakin yapılacagı söylenip duruyor. Ben üniversite okuyorum ödevlerimi teslim etmem gerekiyor ve internet olmadıgından ne dersimi çalışabiliyorum ne de teslim edebiliyorum. Bize 48 saat içinde yapılacagı söylendi 15 gün oldu. Bu şekilde 2 gün içinde yapılmazsa evde interneti kullanamıyorum deyip komşularımdan wi-fi agı çekiceğim, insanın parasıyla rezil oldugu durum bu. Bir yetkiliyle bile baglantı kurulamadı. Aklınız varsa ev internetinizi vadofone'dan almayınız tavsiyem.

Cevap yaz 0 0
Mustafa K. 2 Nisan 2020

Müşteri temsilcilerinin iş ciddiyetsizliği ve yalan bilgiler sunması biz tüketicileri üzüyor.

Cevap yaz 0 0
Apple Iphone Telefonum İki Aydır Serviste Finansbank Kartımdan Yıllarca Para Çekilmiş