Vodafone Genel Müdürlüğüne
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7239   Durum : CEVAP BEKLİYOR

Vodafone Genel Müdürlüğüne

20 Kasım 2013 09:37 Zülkifli O.

Vodafone müşterisiyim, 14.10.2013 akşamı bayram mesajı attım, yazı karekterli olan mesajımın uzun olması nedeniyle yazıyı resimli mesaja çevirerek ücretlendirilmiş.

Oysa benim zaten 5000 mesajım olmasına rağmen yazı karekterimin resimli mesaja çevrilmesini bir müşteriniz olarak kabulnenemiyorum. Kendimi sizin tarafınızden aptal yerine konmuş hissediyorum. bu nedenle atmış olduğum mesajın bir fotokopisini müşteri temsilcisi ile paylaştığım halde, haksızlığımın giderilmediğini ve aksine incelenenip hata olmadığını tarafıma bildirdiler.

Ben bunu kabullenemiyorum, bu nedenle yazının fotokopisini siz değerli üst yöneticilerine faksla 16.11.2013 günü bildirdim. bu mesajın siz değerli yüneticiler tarafından da incelenenip tarafıma ayrıntılı bir bilgi verilmesini yada mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Etiket : vodafone şikayet hattı vodafone tüketici şikayetleri vodafone tüketici yorumları vodafone tüketici hakları vodafone müşteri memnuniyeti vodafone mesaj şikayetim var Okunma : 7015
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (66)

Hüseyin K. 20 Ocak 2020

Eksik evrak nedeniyle hattım kesildi, bayi bana ne diyor. Sanki sabıka kaydı diploma istediler, bizim ne günahımız var. Allah bildiği gibi yapsın bundan sonra bana uzak olun, ya bu işi çözün yada bir daha işim olmaz.

Cevap yaz 0 0
Ömer Y. 19 Ocak 2020

Müşteri temsilcisine bağlanıyorum, günlerdir dijital asistanın çizdiği yolu takip ediyorum. Eksik yada yanlış tusladiniz deniliyor sesli yanıt sistemi de aynı şekil, zamanım dakikaların gitti ayrıca cihaz üzerine 12.2019 fatura hemen başladım dedim öbür aya atmışlar ona tamam, güncel tutar sürekli artıyor. Aydinlatilmadigim takdirde gerekli mercihlere dava acacagim, vodafone'un bilgisine. Aile olarak vodafone'dan cikacağiz bizi mağdur ettiler.

Cevap yaz 0 0
Çağlar E. 19 Ocak 2020

2017 mart-nisan aylarına ait 2 faturam kalmış, tesadüf öğrendim. Ödemek için gittiğim bayilerde borcunuz yok deniyor. E-devlet'te ve müşt. hizm borcum gözükmekte. Tamam odeyin bayiden diyorlar gidiyorum bayiye borç yok. Fatura nolarını aldım müşthizmtlrinden bayiye gittim yine yok odeyemiyorum. Vodafone merkeze mail attık durumu cevap da yok. Borcumu ödeyeceğim odeyemiyorum ne diyeyim. Amatör bir oparatör şirketi.

Cevap yaz 0 0
Baran S. 19 Ocak 2020

Bazı bölgelerde telefonum cekmiyor konuşamıyorum. İnternetle ilgili bu kadar sıkıntı yaşayacagımı hiç tahmin etmezdim cok pişmanım hattımı değiştirdiğime.

Cevap yaz 0 0
Arda Y. 18 Ocak 2020

Bu kadar berbat bir modem görmedim evin içinde zor çekiyor, modemin dibinde bile bazen 3-4 diş çekiyor. Lütfen şu modemleri hızlandırın başka internetler Gb, Mb hızıyla indirirken biz vodafone ile 800/700 kbs indirdiğimize dua ediyoruz, önceden daha da düşüktü. Artık şu paraların hakkını verip modem hızlarını arttırın yoksa firma değiştirmek zorunda kalacağım.

Cevap yaz 0 0
Erkan E. 18 Ocak 2020

Ayin 13'den buyana ev internetine baglanamiyorum, her gun ariyorum hergun ayni cevap, ariza kaydinizi aldik teknik servise aciliyetinizi bildirdik ama ne teknik servis ne altyapi sorumlularindan ne gelen var ne giden nede bir bilgilendirme var. Faturayi bir gun geciktirdiginde arayip bilgilendiriyorsunuz ama ariza oldugunda ne arayan var ne soran, kac gundur magduriyet yasiyorum ama vodafone'un umrunda degil, bu kadar vurdumduymazlik olmaz, cok pismanim eve vodafone net baglattigima.

Cevap yaz 0 0
Duygu Z. 17 Ocak 2020

Faturalı hattan 5.42 tl kesmek nedir? Nasıl bır soygundur. Bir de 12 ay kesilecekmis. Rezalet resmen.

Cevap yaz 0 0
Ece H. 17 Ocak 2020

Müşteri hizmetlerine bağlamıyorlar. Bana numara değiştirmem için Kuzey Kıbrıs'ı aramanı söylüyorlar, şikayetçiyim.

Cevap yaz 0 0
Caner Ç. 16 Ocak 2020

12.12.2019 tarihinden itibaren evimde internet yok, müşteri temsilcilerini ne kadar aradığımı ben bile unuttum, henüz bi sonuç yok lütfen beni arayıp bilgi verin. Siz müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz, bir arayın beni konuşmak istiyorum yetkili biri ile.

Cevap yaz 0 0
Çigdem Ç. 15 Ocak 2020

92 lira faturam vardi odedim, müşteri hizmetleri herhangi bir borcunz yok diyor ama avukata verilmişim bu nasıl bir şey anlamadm. Ödedigime dair kanitim da var elimde, tuketci haklarina sikayet edeceğim.

Cevap yaz 0 0
Apple Iphone Telefonum İki Aydır Serviste Finansbank Kartımdan Yıllarca Para Çekilmiş