Vodafone Genel Müdürlüğüne
MARKALAR, YORUMLAR, TAVSİYELER.!
Şikayet No : 7239   Durum : CEVAP BEKLİYOR
  • SON YORUMLANAN ŞİKAYETLER

Vodafone Genel Müdürlüğüne

20 Kasım 2013 09:37 Zülkifli O.

Vodafone müşterisiyim, 14.10.2013 akşamı bayram mesajı attım, yazı karekterli olan mesajımın uzun olması nedeniyle yazıyı resimli mesaja çevirerek ücretlendirilmiş.

Oysa benim zaten 5000 mesajım olmasına rağmen yazı karekterimin resimli mesaja çevrilmesini bir müşteriniz olarak kabulnenemiyorum. Kendimi sizin tarafınızden aptal yerine konmuş hissediyorum. bu nedenle atmış olduğum mesajın bir fotokopisini müşteri temsilcisi ile paylaştığım halde, haksızlığımın giderilmediğini ve aksine incelenenip hata olmadığını tarafıma bildirdiler.

Ben bunu kabullenemiyorum, bu nedenle yazının fotokopisini siz değerli üst yöneticilerine faksla 16.11.2013 günü bildirdim. bu mesajın siz değerli yüneticiler tarafından da incelenenip tarafıma ayrıntılı bir bilgi verilmesini yada mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Etiket : vodafone şikayet hattı vodafone tüketici şikayetleri vodafone tüketici yorumları vodafone tüketici hakları vodafone müşteri memnuniyeti vodafone mesaj şikayetim var Okunma : 8928
  • TAKİBE AL
  • DESTEKLE - 0

ŞİKAYET İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER

Henüz bu şikayet ile ilgili firma-müşteri görüşmesi gerçekleşmemiş.

BENZER ŞİKAYETLER

ŞİKAYET İLE İLGİLİ YORUMLAR (80)

Haydar A. 22 Şubat 2020

Bir müşteri hizmetleri ile görüşme bile yapamıyorum, lanet olsun böyle hizmete, direk yüzümüze kapatılıyor.

Cevap yaz 1 0
Ayça A. 10 Şubat 2020

Vodafone kullanıcısıyım. Eylül ekim aylarında vodafone faturalı hatta geçiş yaptım ve 3 ay süresince faturasız hatta kalmış gibi istersem herhangi bir cayma bedeli ödemeyeceğimi söylediler. Ocak'ta vodafone müşteri hizmetlerini arayarak tarifeyi sonlandırmayı istediğimi söyledim. Yetkili, fatura tarifesinin sona erdiğini söyleyerek bize defalarca onaylıyor musunuz diye sordu ve onayladık. Biz hattın faturasının sona erdiğini düşünürken faturayı iptal etmediklerini öğrendik. Vodafone güvenlik gereksinimiyle kayıt altına aldığı konuşmalarına bir baksın, bu şekilde hak yiyen bir operatöre daha önce rastlamadım. Gerekli bütün yerlere şikayetimi iletirken gerekirse mahkemeye başvuracağımdan emin olabilirler.

Cevap yaz 0 0
Pınar G. 2 Şubat 2020

Ben hattı faturalı hat üzerinden aldım. 2 aydir fatura ücretinden fazla geliyor, 37 tl'lik tarifeden fazla 95 tl geliyor. Kafaniza göre ücret kesiyorsunuz. İnternet bitigi zaman mobil veriden yanımda uygulamasına giriyorsun tarife aşımı ücreti kesiliyor 25 tl, bu ne saçmalık. Adam gibi, aldığınız parayı hak edin.

Cevap yaz 2 0
Hüseyin K. 29 Ocak 2020

Hattım eksik evrak nedeniyle iptal oldu, benim günahım ne? Ben, annem ve babam da sizi bırakıyoruz, bana uzak olun.

Cevap yaz 4 0
Osman T. 28 Ocak 2020

Carkıfelek'ten bir hafta boyunca sınırsız internet kazandım, ikide bir mesaj, yok faturanız 150 tl oldu, yok efendim limit aşımı şu ücret bu ücret. Nasıl bir hizmet anlamadım. Operatörü değiştireceğim.

Cevap yaz 4 0
Orhan G. 28 Ocak 2020

1090 liralık fatura iadesi düşürülmeden yasal işlem sağlanmış, yani 397.40 tl olması gerekiyor. Onu da yatırdım hangi akılla bu oluyor anlamış değilim. Bunun çözülmemesi halinde mahkemeye başvuracağım, geri dönüş sağlamanızı bekliyorum.

Cevap yaz 3 0
Engin C. 28 Ocak 2020

Arakadaşlar, vodafone'a üye olmanızı asla tavsiye etmiyorum. Etrafimda nekadar kimse var ise herkesi uyaracağım ve bu sirkete buyuk dava aciyorum. Neden mi. Biz neye gore fatura oduyoruz hic bilen var mı. Benim hikayemi anlatayim. Esim ve kizim faturalı hat aldı, kızım engelli esim uzerine faturalı hat, buraya kadar tamam. Faturaya asim halinde taahhut koyduk dediler, 490 tl fatura geldi. Sorduk musteri hizmetlerine paket ve sms asimı dediler. Uyari yok kapatma yok, ben de size soruyorum; odedigimiz fatura icin neyin parasini ödüyorsunuz.

Cevap yaz 3 0
Gülden P. 27 Ocak 2020

Online mağazadan hattim uzerine aldığım cihaz kargoda kayıp oldu elime ulasmadi, 2 ay oldu kaç defa şikayette bulunmama rağmen yardımcı olmadılar ve sürekli faturama cihazın taksitleri yansıyor, gelmeyen cihazın ücretini ödememi istiyorlar. 542 müşteri hizmetlerini sürekli arıyorum ücretin faturamdan düşeceğini söylüyorlar ama hiç bir şey yapmıyorlar, bir an once bu sorunun çözülmesini istiyorum.

Cevap yaz 2 0
Yağmur İ. T. 26 Ocak 2020

Vodafone yanımda'dan 18 tl'ye 5 gb ek internet paketi satın aldım. Paketi alalı daha üç saat olmuştu video izlemedim, indirme yapmadım, üç saat içinde ara ara instagram kullandım fotoğraflara baktım sadece. Ardından sms geldi 5 gb hakkınız bitti diye. Bu ne saçmalık, resmen insanları d-andiriyosunuz. Benden aldığınız parayı helal etmiyorum.

Cevap yaz 1 0
Şule Betül K. 24 Ocak 2020

İki saat boyunca müşteri hizmetlerine bağlanamadım, hepsi dolu deyip 2 saat beklettiler ve yine de bağlanamadım, berbat bir hizmet.

Cevap yaz 1 0
Apple Iphone Telefonum İki Aydır Serviste Finansbank Kartımdan Yıllarca Para Çekilmiş